Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nerozluštitelný hlavolam české zahraniční politiky

  12:02aktualizováno  12:02
Poslední dobou se marně pokouším dospět ke srozumitelnému výkladu postojů naší vrcholné politické reprezentace na zahraniční scéně. A abych pravdu řekl,vystopovat nějaké jednotné a zásadní stanovisko týkající se jak spojenectví s USA v případě konfliktu s Írákem,tak vztahu Evropské Unie a České Republiky ,je víceméně nemožné.
Pominu-li prvního ministra Špidlu,který mlčí a čeká,jak se situace vyvine,vystoupí zřetelně jen dvě výrazné osobnosti,jež zaujaly jasně čitelná stanoviska.Prezident Václav Klaus a ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda.Přestože jsou jejich názory zdánlivě protikladné,mají nečekaně i mnoho společného.Ale k věci.Prezident ve svém nedávném rozhovoru pro německý tisk vyslovil domněnku o určitých obavách z dění v Západní Evropě a o důležitosti spojenectví České Republiky s USA.Pokusil bych se krátce vysvětlit jeho obavy.Francie se již několik desítek let spolu s Německem prohlašují za jakýsi motor Evropy a je bez diskuse,že zejména jejich přičiněním se vývoj Evropské Unie dostal do stavu,ve kterém se momentálně nachází.Francie je také hlavní iniciátor takzvané společné evropské obrany a společné zahraniční politiky.Ideou Jacquea Chiraca je vybudování silné Evropy,jež by byla schopna konkurovat USA a to nejen na poli ekonomickém.Tím,že se Francie spojila s Německem,sleduje podle mě dva cíle.Německo je základní evropská ekonomická velmoc a nemá svůj vlastní jaderný arzenál a ani schopnost vojensky reagovat na jakémkoli místě planety.Tuto schopnost má v Evropě pouze Francie a Velká Británie.Francie se tímto obratným tahem mohla dostat do naprosto vůdčí pozice v Evropské Unii,odsunout do ústraní svého jediného konkurenta Velkou Británii a zároveň v budoucnu získat zásadní postavení ve výzbroji oné společné evropské obrany.Roli,kterou by v takové Evropě hrál francouzský zbrojní průmysl snad nemusím zdůrazňovat.Jacques Chirac je zkušený politik,který se dokáže dokonale ovládat.Jeho arogantní reakce proti zemím Střední a Východní Evropy poté,co Polsko ohlásilo nákup amerických bojových letounů a zejména po již legendárním dopisu osmi a následně deseti evropských vrcholných politických představitelů podporujících USA v blížícím se válečném konfliktu, hovoří za vše.Je bez diskuse,že Francie bude mít v Evropě velkou roli,je však také bez diskuse,že ji nebude ovládat.Ani s Německem,ani s nikým jiným.Osobně si myslím ,že členství v NATO a spojenectví s USA je pro naši zemi priorita všech priorit.Mnichov 38 zůstává vzpomínkou minulosti ,ale měl by být i ponaučením pro současnost a budoucnost.V tomto bodě se podle mě jak prezident, tak ministr zahraničí shodují.
Spor o rotujícím předsednictví Evropské Unie může být zásadním i zástupným problémem.Záleží na hledisku pohledu.Pro politiky malých a středních evropských zemí,které souhlasí s koncepcí Evropy-federace,je to problém zásadní,neboť zaručuje rovnost všech členů Evropské Unie.Pro euroskeptiky,kteří jsou spíše pro Evropu předmaastrišskou a tedy jen pro jakési volné liberálně ekonomické spojení se zachováním státních celků jako takových,je to problém zástupný.A zde do sebe naráží vize pana prezidenta a jeho ministra zahraničí.
Celá situace se však ještě zkomplikovala roztržkou pana prezidenta s americkým velvyslancem Stapletonem kvůli našemu členství ve válečné koalici USA.Václav Klaus tak na jedné straně obhajuje zájmy USA v Evropě,neboť USA si nepřejí silnou Evropskou Unii,na straně druhé se přiklonil k minialianci Francie-Německo-Rusko,neboť je humanista a nepřeje si válku.Ministr zahraničí Cyril Svoboda "naopak" obhajuje zájmy USA v Evropě a ve světě/ byl od začátku jeden z mála českých politiků,který v případě irácké krize stál plně a vytrvale na straně válečné koalice/,nicméně souhlasí s koncepcí silné federální Evropy,která je z důvodů výše popsaných důležitá pro Francii a nepřijatelná pro USA.-----Jejich názory se tedy se tedy setkávají rozcházejíce se v jakémsi zajímavém antagonistickém křížení.Kdo se v tom má  vyznat?
A tak zatím jediným vítězem v celé té zvláštní šachové partii jsou Spojené státy americké,neboť jedním tahem rozbily Evropu na dva kusy,v nichž část zemí stojí za Francií a Německem a část za Velkou Británií,Španělskem,Portugalskem,Itálií a Dánskem,a zároveň ke všeobecnému překvapení velmi rychle svrhly iráckou diktaturu a tím se usadily ve velmi strategicky důležitém místě pro prosazování jejich zájmů.Dalším vítězem je Tony Blaire,jenž se stal klíčovým evropským politikem.
Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

,,Náckům žádnou šanci.“ Před štábem SPD se protestovalo
Nedej náckům žádnou šanci, skandovali demonstranti před štábem SPD

Proti volebnímu úspěchu SPD demonstrovaly před štábem hnutí Tomia Okamury večer desítky lidí. Měli s sebou nápisy „Černí bílí spojme síly“ nebo „Fuck nazi“....  celý článek

Jiří Hlavatý, šéf textilky Juta, která byla loni jedniškou na trhu. Dosáhla...
Kroužky vynesly šéfa Juty Hlavatého do Sněmovny, mandát senátora tím končí

Senátor za ANO Jiří Hlavatý se díky preferenčním hlasům stane poslancem. Poskočil z nevolitelného místa kandidátky na druhé. Zvolením do Sněmovny mu končí...  celý článek

Milan Brázdil (ANO 2011).
Místní špičky ANO ve volbách nechtěly „sběrače kroužků“, opět je přeskočil

Titul volební skokan by si mohl dát před jméno kandidát ANO z Olomouckého kraje Milan Brázdil. Už ve třetích volbách posbíral v kraji od voličů nejvíc kroužků....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.