Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman | foto: Michal Růžička, MAFRA

Nerozdělujte společnost, chystají se senátoři vyzvat prezidenta Zemana

  • 542
Výzvou Senátu prezidentu Miloši Zemanovi, aby svými projevy a činy nerozděloval společnost, nejspíš skončí snaha signatářů petice Prezidente, odejděte, aby Senát podal ústavní žalobu na Zemana pro velezradu. Místo toho je v Senátu připraveno usnesení, podle nějž nemá prezident vybočovat z ústavní role.

Původně se Senát měli tím, zda se Zeman dopustil „velezrady“, jak tvrdí petice, zabývat ve středu, nakonec ale jednání o tom odložil až na příští týden.

Petice Prezidente, odejděte s 11 126 podpisy namířená proti Zemanovi dorazila do Senátu v březnu. Její autoři požadovali, aby se horní komora parlamentu zabývala možností iniciovat ústavní žalobu pro velezradu.

To ale v horní komoře parlamentu, ve výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice nezískalo podporu. Místo toho vznikl v Senátu návrh usnesení, který inicioval klub Starostové a nezávislí a ke kterému se podle informací iDNES.cz chystají přidat senátoři napříč stranami v Senátu.

„Senát Parlamentu ČR vyzývá prezidenta republiky, aby jako hlava státu, jež je garantem řádu s posláním společnost sjednocovat a zmírňovat v ní konflikty, z této své ústavní role nevystupoval a svými projevy a činy společnost nerozděloval,“ píše se v návrhu, který ve středu poskytli novinářům místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, nestranička, členka klubu KDU-ČSL a senátoři Jan Horník a Jiří Šesták z klubu Starostové a nezávislí.

Protizemanovská petice byla přitom výrazně ostřejší. „Prezident Miloš Zeman svými rozporuplnými výroky k sankcím proti putinovskému režimu v Rusku zadal důvodně podezření, že jedná spíše v zájmu nepřítele - putinského režimu, než v zájmu České republiky a jejích spojenců,“ píše se v jejím textu. Připojili se k ní i studentský vůdce z listopadu 1989 a později i senátor Martin Mejstřík, místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský nebo bývalý spolumajitel a zakladatel portálu Centrum.cz Ondřej Tomek.

Signatáři petice chtěli, aby prošetřil Zemanovy výroky týkající se Ukrajiny a ruské účasti na bojích na východě Ukrajiny nebo jeho projev na ostrově Rhodos, kde se vyslovil proti sankcím vůči Rusku (více zde).

Velezrady se prezident nedopustil, napsali Senátu právníci

„Byť kontroverzní výroky pana prezidenta znepokojují velkou část české veřejnosti, tak bylo konstatováno, že podezření pro velezradu či hrubé porušení ústavy nejsou tak závažná, aby se toto podezření proměnilo skutečně v žalobu na prezidenta pro velezradu,“ uvedl ve středu Šesták.

Vyplynulo to podle něj z analýzy pětice ústavních právníků pro Senát. A kteří to byli? Ján Gronský, Aleš Gerloch, Václav Pavlíček, Jan Wintr a Jan Kudrna.

Šesták ale také na tiskové konferenci v Senátu řekl, že Zeman se podle ústavních právníků opakovaně pohyboval na hraně, či až za hranou českých zákonů. O tom, jak se Senát vůči prezidentovi postaví, se v horní komoře parlamentu bude hlasovat na schůzi 10. prosince.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video