Ženám vstup zakázán, ilustrace

Ženám vstup zakázán, ilustrace | foto: http://megagrouponline.comr

Nerovnost pohlaví v rozvíjejících se ekonomikách nejen trvá, ona i roste

  • 2
Podle Organizace spojených národů zažije sedmdesát procent žen z celého světa během svého života násilí. Světová banka k tomu dodává, že u žen ve věku 15-44 let existuje vyšší pravděpodobnost, že se stanou oběťmi znásilnění nebo domácího násilí, než že je postihne rakovina, autonehoda, válka či malárie. Tyto ukazatele jsou ještě více alarmující v zemích s rozvíjejícími se trhy, kde jsou diskriminace a nerovnost pohlaví obzvláště rozšířené.

Částečně jde o odraz neschopnosti veřejné politiky napravovat dopady rychlého hospodářského růstu na distribuci bohatství. Vzhledem k tomu, že v rozvíjejících se ekonomikách hraje nadále významnou roli neoficiální sektor, mají ženy mnohdy přístup pouze k nespolehlivému a přechodnému zaměstnání spojenému s ledabyle a nepravidelně vyplácenou mzdou. Bezpříkladná urbanizace současně narušila tradiční rodinné struktury, což dál podkopalo roli, kterou ženy mohou v ekonomice a společnosti zastávat.

Muži nechápou ženský úděl

Ničivé důsledky aktivní diskriminace podle pohlaví – jako jsou upalování nevěst kvůli malému věnu nebo usmrcování novorozených holčiček – jsou zjevné. Neméně ničivá je však i pasivní diskriminace – tolerování pravidel a institucí, které odepírají ženám rovnocenné slovo při rozhodování o otázkách reprodukce, rovný přístup ke vzdělání a zaměstnání, stejnou mzdu za stejnou práci, rovná práva před zákonem a rovnocenný politický vliv.

Diskriminace podle pohlaví zvyšuje ve všech podobách zranitelnost žen vůči sexuálnímu otroctví, obchodu s bílým masem a nuceným sňatkům, zbavuje je jejich nezadatelných práv a snižuje kvalitu jejich života. Současně mrzačí schopnost chlapců a mužů chápat ženský úděl, čímž snižuje jejich motivaci ke změně. Tyto problémy jsou sice celosvětové, avšak nejnaléhavěji se projevují v zemích s rozvíjejícími se trhy, kde podkopávají sociální a ekonomický pokrok, na který zbytek světa stále více spoléhá.

Afghánské ženy a dívky při tréninku

Ve světle globální hospodářské krize se země s rozvíjejícími se trhy staly motorem celosvětového růstu. Současně se však potýkají se stále většími překážkami trvalé udržitelnosti, sociální soudržnosti a politické stability, včetně eroze jejich mezinárodní konkurenceschopnosti, zhoršování životního prostředí, oslabování řízení na celostátní, místní a podnikové úrovni (včetně korupce), mrhání lidským kapitálem a rostoucí sociální, ekonomické a genderové nerovnosti.

Neschopnost plně využít talentu žen podkopává v zemích s rozvíjejícími se trhy hospodářský rozvoj, zatímco marginalizace a zneužívání žen ohrožuje v těchto zemích společenský pokrok a narušuje politickou stabilitu. V době, kdy většina států po celém světě čelí přetrvávající ekonomické nejistotě, má mezinárodní společenství eminentní zájem na tom, aby rozvíjející se ekonomiky byly odolné, společně dokázaly udržet globální poptávku po zboží a službách a uměly čelit problémům ohrožujícím jejich úspěch, jako je právě nerovnost pohlaví.

Volání po sexuální suverenitě

Důležitost překonání těchto bariér rozvoje zdůraznilo i nedávné sympozium, které se konalo na oxfordské Green Templeton College (a jemuž jsem předsedal). Padesát předních osobností z oblasti státní správy, byznysu, občanské společnosti a akademické sféry označilo nerovnost pohlaví za nejnaléhavější brzdu trvale udržitelného růstu, sociální soudržnosti a politické stability a shodlo se na krocích, které jsou pro účinné vyřešení tohoto problému zapotřebí.

Není na prodej, ilustrační foto.

Za prvé a především musí národní politici přijmout konkrétní a rozsáhlé kroky k zajištění, aby se ženy nemusely vzdávat svých produktivních ani reprodukčních aktivit. Za tímto účelem by vlády měly zavést opatření, která budou přímo či nepřímo garantovat systémy dostupné péče o děti a starší osoby pro pracující rodiče.

Soukromí zaměstnavatelé by se navíc měli podněcovat k tomu, aby vytvářeli vstřícná pracovní místa zaváděním novátorských receptů na nejběžnější překážky. Společnost MAS Holdings na Srí Lance například zřídila na svých pracovištích pečovatelské stanice, bankovní pobočky a podnikové autobusy, které usnadňují dojíždění zaměstnanců a zprostředkovávají jim účast na sportovních programech. Taková opatření vedou nejen ke zvýšení produktivity, ale posilují také loajalitu a morálku, čímž omezují fluktuaci zaměstnanců.

Green Templeton College

Současně je klíčově důležité, aby se ženy těšily naprosté reprodukční autonomii a sexuální suverenitě. Toho lze dosáhnout pouze zajištěním všeobecného a neomezeného přístupu ke gynekologickým a ostatním souvisejícím zdravotnickým službám.

Co se nesmí tolerovat

I zdravá reprodukce však má svou temnou stránku. Neonacitida (usmrcování novorozenců mladších jednoho dne), infanticida (usmrcování novorozenců starších jednoho dne) a praxe zbavování se děvčat ve prospěch potomků mužského pohlaví jsou nejen barbarské, ale v mnoha zemích s rozvíjejícími se trhy vedou k nevyváženému zastoupení obou pohlaví v celkové populaci.

Plakát ke dni proti násilí na ženách, Kanada, 6. prosince 2012

Politici musí tyto praktiky trestně postihovat. Následně by se měly ve spolupráci s náboženskými skupinami zavést osvětové programy pro děti i pro dospělé, aby se u veřejnosti zlepšilo chápání problému nerovnosti pohlaví. Tyto programy podporují posun ve veřejném vnímání, a díky tomu mohou urychlovat zásadní změny chování.

Klíčová je rovněž mezinárodní akce. Světová banka i regionální rozvojové banky by se měly podnítit k tomu, aby do svých kritérií pro vlády států s rozvíjejícími se ekonomikami a soukromé korporace ucházející se o půjčky a úvěry zařadily také kritérium rovnosti pohlaví. Taková jednoznačná ekonomická spojitost by pomohla motivovat místní politiky, aby podnikali rázná opatření, a současně zvýšit veřejnou podporu politiky prosazující rovnost pohlaví.

Mezinárodní společenství má na budoucí výkonnosti rozvíjejících se trhů značný zájem. Aby v těchto zemích podpořilo sociální a ekonomický rozvoj, měla by jeho rozvojová agenda pro příští roky zahrnovat i silný závazek prosazování rovnosti pohlaví.

Šaukat Azíz

Šaukat Azíz působil v letech 2004-2007 jako premiér Pákistánu.

Copyright: Project Syndicate, 2013. Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka. Titulek a mezititulky jsou redakční.


Nejlepší videa na Revue