Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nerovnost pohlaví v rozvíjejících se ekonomikách nejen trvá, ona i roste

  9:29aktualizováno  9:29
Podle Organizace spojených národů zažije sedmdesát procent žen z celého světa během svého života násilí. Světová banka k tomu dodává, že u žen ve věku 15-44 let existuje vyšší pravděpodobnost, že se stanou oběťmi znásilnění nebo domácího násilí, než že je postihne rakovina, autonehoda, válka či malárie. Tyto ukazatele jsou ještě více alarmující v zemích s rozvíjejícími se trhy, kde jsou diskriminace a nerovnost pohlaví obzvláště rozšířené.

Ženám vstup zakázán, ilustrace | foto: http://megagrouponline.comr

Částečně jde o odraz neschopnosti veřejné politiky napravovat dopady rychlého hospodářského růstu na distribuci bohatství. Vzhledem k tomu, že v rozvíjejících se ekonomikách hraje nadále významnou roli neoficiální sektor, mají ženy mnohdy přístup pouze k nespolehlivému a přechodnému zaměstnání spojenému s ledabyle a nepravidelně vyplácenou mzdou. Bezpříkladná urbanizace současně narušila tradiční rodinné struktury, což dál podkopalo roli, kterou ženy mohou v ekonomice a společnosti zastávat.

Muži nechápou ženský úděl

Ničivé důsledky aktivní diskriminace podle pohlaví – jako jsou upalování nevěst kvůli malému věnu nebo usmrcování novorozených holčiček – jsou zjevné. Neméně ničivá je však i pasivní diskriminace – tolerování pravidel a institucí, které odepírají ženám rovnocenné slovo při rozhodování o otázkách reprodukce, rovný přístup ke vzdělání a zaměstnání, stejnou mzdu za stejnou práci, rovná práva před zákonem a rovnocenný politický vliv.

Diskriminace podle pohlaví zvyšuje ve všech podobách zranitelnost žen vůči sexuálnímu otroctví, obchodu s bílým masem a nuceným sňatkům, zbavuje je jejich nezadatelných práv a snižuje kvalitu jejich života. Současně mrzačí schopnost chlapců a mužů chápat ženský úděl, čímž snižuje jejich motivaci ke změně. Tyto problémy jsou sice celosvětové, avšak nejnaléhavěji se projevují v zemích s rozvíjejícími se trhy, kde podkopávají sociální a ekonomický pokrok, na který zbytek světa stále více spoléhá.

Afghánské ženy a dívky při tréninku

Afghánské ženy a dívky při tréninku

Ve světle globální hospodářské krize se země s rozvíjejícími se trhy staly motorem celosvětového růstu. Současně se však potýkají se stále většími překážkami trvalé udržitelnosti, sociální soudržnosti a politické stability, včetně eroze jejich mezinárodní konkurenceschopnosti, zhoršování životního prostředí, oslabování řízení na celostátní, místní a podnikové úrovni (včetně korupce), mrhání lidským kapitálem a rostoucí sociální, ekonomické a genderové nerovnosti.

Neschopnost plně využít talentu žen podkopává v zemích s rozvíjejícími se trhy hospodářský rozvoj, zatímco marginalizace a zneužívání žen ohrožuje v těchto zemích společenský pokrok a narušuje politickou stabilitu. V době, kdy většina států po celém světě čelí přetrvávající ekonomické nejistotě, má mezinárodní společenství eminentní zájem na tom, aby rozvíjející se ekonomiky byly odolné, společně dokázaly udržet globální poptávku po zboží a službách a uměly čelit problémům ohrožujícím jejich úspěch, jako je právě nerovnost pohlaví.

Volání po sexuální suverenitě

Důležitost překonání těchto bariér rozvoje zdůraznilo i nedávné sympozium, které se konalo na oxfordské Green Templeton College (a jemuž jsem předsedal). Padesát předních osobností z oblasti státní správy, byznysu, občanské společnosti a akademické sféry označilo nerovnost pohlaví za nejnaléhavější brzdu trvale udržitelného růstu, sociální soudržnosti a politické stability a shodlo se na krocích, které jsou pro účinné vyřešení tohoto problému zapotřebí.

Není na prodej, ilustrační foto.

Není na prodej, ilustrační foto.

Za prvé a především musí národní politici přijmout konkrétní a rozsáhlé kroky k zajištění, aby se ženy nemusely vzdávat svých produktivních ani reprodukčních aktivit. Za tímto účelem by vlády měly zavést opatření, která budou přímo či nepřímo garantovat systémy dostupné péče o děti a starší osoby pro pracující rodiče.

Soukromí zaměstnavatelé by se navíc měli podněcovat k tomu, aby vytvářeli vstřícná pracovní místa zaváděním novátorských receptů na nejběžnější překážky. Společnost MAS Holdings na Srí Lance například zřídila na svých pracovištích pečovatelské stanice, bankovní pobočky a podnikové autobusy, které usnadňují dojíždění zaměstnanců a zprostředkovávají jim účast na sportovních programech. Taková opatření vedou nejen ke zvýšení produktivity, ale posilují také loajalitu a morálku, čímž omezují fluktuaci zaměstnanců.

Green Templeton College

Green Templeton College

Současně je klíčově důležité, aby se ženy těšily naprosté reprodukční autonomii a sexuální suverenitě. Toho lze dosáhnout pouze zajištěním všeobecného a neomezeného přístupu ke gynekologickým a ostatním souvisejícím zdravotnickým službám.

Co se nesmí tolerovat

I zdravá reprodukce však má svou temnou stránku. Neonacitida (usmrcování novorozenců mladších jednoho dne), infanticida (usmrcování novorozenců starších jednoho dne) a praxe zbavování se děvčat ve prospěch potomků mužského pohlaví jsou nejen barbarské, ale v mnoha zemích s rozvíjejícími se trhy vedou k nevyváženému zastoupení obou pohlaví v celkové populaci.

Plakát ke dni proti násilí na ženách, Kanada, 6. prosince 2012

Plakát ke dni proti násilí na ženách, Kanada, 6. prosince 2012

Politici musí tyto praktiky trestně postihovat. Následně by se měly ve spolupráci s náboženskými skupinami zavést osvětové programy pro děti i pro dospělé, aby se u veřejnosti zlepšilo chápání problému nerovnosti pohlaví. Tyto programy podporují posun ve veřejném vnímání, a díky tomu mohou urychlovat zásadní změny chování.

Klíčová je rovněž mezinárodní akce. Světová banka i regionální rozvojové banky by se měly podnítit k tomu, aby do svých kritérií pro vlády států s rozvíjejícími se ekonomikami a soukromé korporace ucházející se o půjčky a úvěry zařadily také kritérium rovnosti pohlaví. Taková jednoznačná ekonomická spojitost by pomohla motivovat místní politiky, aby podnikali rázná opatření, a současně zvýšit veřejnou podporu politiky prosazující rovnost pohlaví.

Mezinárodní společenství má na budoucí výkonnosti rozvíjejících se trhů značný zájem. Aby v těchto zemích podpořilo sociální a ekonomický rozvoj, měla by jeho rozvojová agenda pro příští roky zahrnovat i silný závazek prosazování rovnosti pohlaví.

Šaukat Azíz

Šaukat Azíz

Šaukat Azíz působil v letech 2004-2007 jako premiér Pákistánu.

Copyright: Project Syndicate, 2013. Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka. Titulek a mezititulky jsou redakční.
Autor:


Vadí mi, jak si taxikáři vynucují svá práva, řekla v Rozstřelu Krnáčová

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve
ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V bublině žije i Václav Klaus. To jsou témata...  celý článek

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.
ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj proti drogám selhal. To jsou témata...  celý článek

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově
ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post. Fotbalové paměti. To jsou témata zápisníku...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.