Horští záchranáři by rádi měli podobné pravomoci jako policisté či hasiči. Ilustrační foto.

Horští záchranáři by rádi měli podobné pravomoci jako policisté či hasiči. Ilustrační foto. | foto: Bořivoj Černý, MF DNES

Neriskujte, nebo plaťte, vzkazuje horská služba

  • 37
Záchranáři si naříkají na stále větší nezodpovědnost návštěvníků hor. Horská služba žádá větší pravomoci, aby mohla například vydávat zákazy. Ministerstvo pro místní rozvoj už připravuje zákon, který její postavení změní. Není vyloučeno, že by lidé mohli za pomoc horské služby platit.

Když se na horách zatoulá turista, rozjede se rozsáhlá pátrací akce. "Výjimkou není, že v terénu máme tři sněžné skútry, rolbu a osm záchranářů. Ti celou noc prohledávají místa, kam se mohl vydat," říká náčelník krušnohorské horské služby Rudolf Chlad.

Zásah je přitom často zbytečný. Lidi zaskočí třeba špatné počasí, kvůli kterému záchranáři už předem doporučovali nepouštět se do terénu. "Problém je, že můžeme pouze doporučovat a upozorňovat na nebezpečí. Jestli to lidé respektují, záleží pouze na nich," přidává se šéf Horské služby ČR Jiří Brožek.

Horští záchranáři by proto rádi měli stejné pravomoci jako jiné složky Integrovaného záchranného systému. "Aby naše doporučení mělo váhu zákazu. Pokud by ho turisté porušili, hrozil by jim stejný postih, jako když neuposlechnou policii nebo hasiče," vysvětluje Brožek.

Osmnáct tisíc za pátrací akci
Někdy přijdou síly a peníze horské služby docela nazmar. Akce přitom na začátku může vypadat vážně. Třeba když celou noc pátrají po člověku, který se měl ztratit během túry. "Pak se ukáže, že se opil a zůstal ve vedlejší chatě," dává příklad Rudolf Chlad.

Uvažuje se proto o tom, že by lidé za lehkovážné jednání platili. Možná až osmnáct tisíc korun by vytáhli z peněženky dva muži, jejichž horské dobrodružství sledoval Jan Karásek, který celoročně jezdí na Šumavu. Právě na tolik totiž přijde pátrací akce.

"Správce chaty muže upozorňoval, aby se nevydávali na dlouhou běžkařskou trasu, protože bude sněžit. Nevěřili mu a o několik hodin později je hledala horská služba. Vítr trasu zafoukal sněhem a oni bloudili," líčí Karásek.

Zákon upravuje práva a povinnosti návštěvníků hor v řadě evropských zemí. "Například v Alpách jsou pro lyžaře, běžkaře, snowboardisty a řidiče skútrů přesně vymezeny trasy, po nichž se mohou za určitých podmínek pohybovat. Pokud někdo tento vymezený prostor opustí a zraní sebe nebo někoho jiného, výjezd horské služby a další náklady musí zaplatit," říká Chlad.

Jak bude vypadat český zákon, si zatím úředníci netroufají odhadnout. "Už během prvních jednání se objevila celá řada právních problémů souvisejících s činností horské služby, jejím financováním a postavením," naznačuje Magda Krytinářová z ministerstva pro místní rozvoj, že cesta ke zpřísnění režimu na horách bude ještě dlouhá.

Kolik stojí pomoc v horách

Ceny, které účtuje horská služba za své zákroky nepojištěným cizincům.

běžné ošetření (i na stanici HS) - 700 Kč
ošetření a transport do 3 km - 3 500 Kč
ošetření a transport nad 3 km - 6 200 Kč
ošetření a tr. ze špatně dostupného místa - 8 300 Kč
vyproštění z nepřístupného místa - 3 500 Kč
převoz do zdravotnického zařízení do 10 km - 700 Kč
cesta záchranáře do 10 km - 700 Kč
převoz do zdravotnického zařízení nad 10 km - 2 800 Kč
cesta záchranáře nad 10 km - 2 800 Kč
lavinová akce - základní sazba 18 000 Kč
pátrací akce - základní sazba 18 000 Kč

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video