Rakouští policisté se snaží zklidnit dav migrantů u města Nickelsdorf nedaleko...

Rakouští policisté se snaží zklidnit dav migrantů u města Nickelsdorf nedaleko maďarských hranic. (14. září 2015) | foto: Reuters

Neřešme oranžové vesty, ale migranty, vyzvala opozice. Koalice kývla

  • 342
Zapomeňte teď na projednávání věcí jako je povinné nošení reflexních vest v noci mezi obcemi, prioritou je řešení problému, co s uprchlíky, obrátili se na vládu poslanci pravicové opozice před záříjovou schůzí Sněmovny. Jak šéf ODS Petr Fiala, tak poslanci Úsvitu. A vládní koalice se na tom s opozicí shodla.

„První bod jednání Sněmovny budou mimořádně uprchlíci,“ oznámil šéf poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola.

„Když půjdete s přáteli do hospody, tak první, o čem se budete bavit, je migrační krize. A my přijdeme do parlamentu a budeme se bavit o elektronické evidenci tržeb, nošení reflexních vest mezi obcemi v noci, jak má být levný nealkoholický nápoj v hospodě? My budeme předkládat návrh, aby to byl první bod jednání,“ avizoval v rozhovoru pro iDNES.cz šéf ODS Fiala. Vyzval vládu, aby předložila konkrétní návrhy, jak chce uprchlickou krizi řešit.

Europoslanec Jan Zahradil řekl, že když se Německo vrátilo k pohraničním kontrolám, musí postupovat stejně česká vláda. „Ačkoliv slovo dočasný vzbuzuje různé konotace, chci věřit, že to je opravdu dočasné opatření,“ řekl Zahradil v narážce na původně „dočasný“ pobyt sovětských vojsk v Československu po okupaci v srpnu 1968. Dočasnost trvala 23 let.

Evropská unie se podle Konvičky „rozpadá“

Totéž, co Fiala, v úterý před schůzí Sněmovny avizovali poslanci Úsvitu. „Neřešme nějaké oranžové vesty, ale situaci kolem uprchlíků,“ uvedl předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch.

„Evropská unie se prakticky rozpadá,“ tvrdil ve Sněmovně Martin Konvička z Bloku proti islámu, který bude „superlídrem“ společného uskupení Úsvitu a Bloku proti islámu v krajských i parlamentních volbách.

Poslanci Úsvitu vyzvali vládu, aby byla okamžitě nasazena armáda k hlídání hranic, jak to požadovali už dříve. Po rozhodnutí Německa vrátit se dočasně k hraničním kontrolám, k čemuž se později přidaly další země, už podle Úsvitu není na co čekat. Zástupci Úsvitu také oznámili, že jeden ze členů klubu, David Kádner, zkouší v Bruselu sehnat podporu pro společnou intervenci proti Islámskému státu v Sýrii. Když k tomu není připraveno NATO, mají se k tomu podle Úsvitu odhodlat země Evropské unie.

Babiš: EU selhala. Musíme ochránit hranice Schengenu

Vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš řekl, že 25. srpna navrhoval, že je třeba uzavřít schengenský prostor. Než se začne řešit, co s uprchlíky, kteří se dostali do Evropské unie, musí se zajistit to, aby byly dobře střeženy hranice Evropské unie. „Evropská unie totálně selhala,“ prohlásil Babiš.

Podle předsedy výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Benešíka z vládní KDU-ČSL musí Česká republika v případě potřeby zvýšit ostrahu zejména jižní hranice s Rakouskem. Druhým krokem podle něj musí být debata EU o zabezpečení vnější hranice Evropské unie. Teprve když se na tom unie shodne, je podle něj možné hovořit o „dobrovolném“ rozdělení uprchlíků, kteří se již dostali do Evropy. „Pokud do lodi teče, je třeba ucpat díru,“ řekl Benešík.

„Aktuálně největším problémem řešení migrace je nekonzistentní politika Německa. Ani ukazování svalů sousedům přes hranice to nezakryje!“ napsal ministr vnitra Milan Chovanec na Twitteru. Narážel tak na rozhodnutí Německa dočasně obnovit pohraniční hlídky na hranici s Rakouskem, i když původně Berlín tvrdil, že přijme všechny uprchlíky. (více zde)

Postoj české vlády k uprchlické krizi i k povinným kvótám ocenila opoziční TOP 09. „Cestou je spolupráce všech evropských zemí. Není cestou stavět ploty ani vyvolávat xenofobní nálady,“ řekla místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Okamura je pro referendum o okamžitém odchodu z EU

Tomio Okamura z hnutí Svoboda a přímá demokracie dokonce avizoval, že navrhne, aby se začalo jednat o referendu o vystoupení z Evropské unie.

Jeho kolega Radim Fiala oznámil, že hnutí SPD bude žádat také ukončení členství ČR v schengenském systému Evropské unie a referendum o odchodu z NATO. S něčím takovým ve Sněmovně nevystupují ani komunisté, jinak nejskalnější odpůrci NATO.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue