Zástupce ředitele gymnázia v Chebu Jan Žídek vyvěšuje oznámení o karanténě školy. (12. listopadu 2009)

Zástupce ředitele gymnázia v Chebu Jan Žídek vyvěšuje oznámení o karanténě školy. (12. listopadu 2009) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Nepůjčujte si mobily, radí ministerstvo kvůli chřipce školákům

  • 2
Ministerstvo školství určilo pravidla pro vyhlášení chřipkových prázdnin na školách. Ředitelé škol mají volno vyhlásit, pokud počet nemocných přesáhne 15 procent. Ministerstvo radí i v tom, jak se nemoci bránit preventivně. Žáci by si například mezi sebou neměli půjčovat mobily nebo podávat ruce.

Ministerstvo školství vydalo doporučení po domluvě s hlavním hygienikem Michaelem Vítem. Vyhlášení prázdnin je podle ministerstva především v rukou ředitelů škol a obcí a krajů, které školy zřizují.

Ředitelé škol mají na celý školní rok k dispozici pět dní ředitelského volna, které mohou využít právě k vyhlášení volna v době, kdy se na škole objeví chřipka. Pokud ale počet nemocných školáků přesáhne 15 procent, mohou se prázdniny podle pokynů ministerstva protáhnout i na delší dobu.

chřipka na školách

Ředitel školy po projednání s krajskou hygienickou stanicí a se zřizovatelem určí dny mimořádného volna pro žáky a studenty v případě, že počet nemocných žáků nebo studentů přesáhne 15% z celkového počtu žáků nebo studentů školy. Délka mimořádného volna bude určena na základě konzultace s krajskou hygienickou stanicí.

Kvůli chřipce bylo už uzavřeno několik škol, včera například Gymnázium v Aši. V uplynulých dnech vyhlásili volno i na základní škole v Horní Suché na Karvinsku, kde prasečí chřipkou onemocněli dvě učitelky a jeden žák.

Na Základní škole 1. máje v Karlových Varech je v současné době celkem 12,8 procent nemocných školáků. "Ano, jsme těsně před tou hranicí, až bude patnáct procent, tak se budu řídit tím pokynem a projednám to s hygienickou stanicí," řekl iDNES.cz ředitel školy Jiří Kopárek s tím, že na škole nemocných od minulého týdne spíše ubývá, než přibývá.

Co se týče prevence, tak s tou školáky seznamují především učitelé v hodinách. "Ale hlavně jsme zdůraznili rodičům, že když mají jejich děti příznaky chřipky, tak aby zůstaly doma a nešířily to ve škole," dodal Kopárek.

Na Základní škole Holešov ve Zlínském kraji zase omezili plavání, aby se děti nenachladly. "Informujeme je o prevenci, ale nějaké speciální kroky nechystáme. Stejně jsou v jedné třídě, takže pokud to někdo má, tak to roznese," míní zástupce ředitelky Petr Oral.

Ministerstvo školství vydalo kvůli narůstajícímu počtu nemocných doporučení, jak se šíření viru ve školách bránit preventivně.

Žáci i zaměstnanci by měli striktně dodržovat hygienické zásady, při kašli a kýchání používat papírové kapesníky, dostatečně odpočívat, spát a pít. Školáci by se také měli vyhnout tomu, aby si mezi sebou půjčovali sklenice, příbory či mobily. Zároveň by se měli vyhnout i podávání rukou.

V případě pandemie pomohou studenti lékařských fakult

Podle mluvčí ministerstva školství Kateřiny Böhmové může ministerstvo zasáhnout do chodu školy až ve chvíli, kdy hlavní hygienik vyhlásí plošnou epidemii. V takovém případě musejí školy zajistit žákům náhradní vzdělávání, což znamená, že jim například zadají domácí úlohy.

V případě pandemie pomohou praktickým lékařům studenti pátých a šestých ročníků lékařské fakulty. Školy by zároveň v závažných případech poskytly své prostory pro pacienty.

preventivní doporučení pro školy

* Důkladné poučení dětí i zaměstnanců o striktním dodržování hygienických zásad.

* Zvýšená hygienická opatření ve společných stravovacích prostorách a hygienických zařízeních.

* Dostatečné mytí rukou mýdlem pod teplou tekoucí vodou, používejte dezinfekční gely na alkoholové bázi.

* Používejte při kašli a kýchání papírové kapesníky, které pak vyhoďte do koše.

* Důležitý je dostatečný spánek a odpočinek.

* Zvyšte přísun přirozených vitamínů (ovoce, zelenina), dostatek tekutin.

* Nepůjčujte si sklenice, příbory, mobily, vyhněte se podávání rukou, apod.

* Pokud se objeví příznaky chřipky, neprodleně vyhledejte lékaře, omezte návštěvy, záchyty, po dohodě s OSPOD nepřijímejte další děti, v případě zvýšeného výskytu onemocnění vyhlašte karanténu na nezbytnou dobu zdravotních rizik apod.

Zdroj: MŠMT


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video