Premiér Bohuslav Sobotka 14. září v Brně před zasedáním vlády.

Premiér Bohuslav Sobotka 14. září v Brně před zasedáním vlády. | foto: ČTK

Nepřehlasují nás kvůli kvótám, tvrdí Sobotka. Zavřete hranici, žádá ODS

  • 283
Český premiér Bohuslav Sobotka tvrdí s odkazem na rozhovor s šéfem Evropské komise Jean-Claudem Junckerem, že země Evropské unie, jež jsou nakloněny kvótám pro rozdělení uprchlíků, se nebudou pokoušet přehlasovat ty země, které si povinné kvóty nepřejí. K nim patří i Česká republika. Sobotka to řekl po pondělním jednání vlády v Brně.

„Shodli jsme se, že tohle není ta chvíle, kdy by se evropské země měly přehlasovávat a že je důležité, abychom hledali společné řešení,“ řekl Sobotka k rozhovoru s Junckerem. Jde ovšem jen o jeho vyjádření, které zatím Juncker nijak nepotvrdil.

Odpůrci kvót jsou kromě Česka i další země visegrádské čtyřky. Slovensko, Polsko i Maďarsko. Zastánci kvót jsou hlavně Německo, Rakousko, Francie, ale i další země západní Evropy. A v otázce kvót může padnout i většinové rozhodnutí, které by měly ostatní země EU respektovat. Sobotka ale tvrdí, že takto rozhodnutí v rámci Evropské unie nevznikne.

Šéf opoziční ODS Petr Fiala v pondělí vyzval vládu, aby bez dalších prodlev udělala to samé jako Německo, Rakousko, Slovensko a Maďarsko a uzavřelo jižní hranici České republiky před možným pronikáním nelegálních uprchlíků. „V Rakousku se může v nejbližších hodinách nacházet až několik desítek tisíc lidí, kteří již nebudou moci přejít do Německa a ani se vrátit do Maďarska. Je třeba zajistit, aby se tato uprchlická vlna nepřelila do České republiky,“ uvedl Fiala.

„S ohledem na situaci v Rakousku, Německu je vláda připravena podniknout všechny potřebné kroky k tomu, aby zákony a pořádek na naší státní hranici byly dodrženy,“ řekl Sobotka po jednání vlády v Brně.

„Ani rozhodnutí Německa o kontrolách na hranicích, ani rozhodnutí Rakouska o posílení policie prostřednictvím příslušníků rakouské armády nemohou vyřešit stávající krizi. Ve středu Evropy se reaguje na to, že nefunguje vnější schengenská hranice, že Evropská unie v minulých letech tolerovala fakt, že země, které leží na vnější schengenské hranici, si prostě neplní nebo nejsou schopny plnit své povinnosti, které na sebe převzaly,“ uvedl také předseda vlády s tím, že naráží zejména na Řecko. Klíčové podle něj je, aby Evropa dokázala už na vnější hranici schengenského prostoru rozlišit uprchlíky před válkou a ekonomické migranty.

Babiš: Merkelová nejprve pozvala uprchlíky a teď se diví

Vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš v Brně řekl, že považuje za absurdní, že české firmy měsíce čekají na vyřízení víz ukrajinským dělníkům a na druhé straně jsou v Evropě tisíce migrantů bez potřebných dokladů. Kritizoval také německou kancléřku Angelu Merkelovou za to, že nejprve pozvala uprchlíky do Německa a teď se diví, kolik jich do země směřuje.

Babiš si přeje okamžité svolání mimořádného evropského summitu, na němž by špičky unie řešily zastavení přílivu běženců do Evropy. Podle Babiše má teď Česko 104 tisíce volných pracovních míst. „Nerozumím tomu, proč nejsme schopni to obsadit. České firmy čekají na dělníky z Ukrajiny, ti musejí čekat na vízum a na druhé straně se po Evropě špacírují tisíce lidí bez dokladů s jedním cílem, a to je jít do Německa. Je to chaos, který potvrzuje neschopnost Evropské unie být akční a efektivně zakročit,“ zdůraznil Babiš.

Ministr financí Andrej Babiš hovoří 14. září s novináři před zasedáním vlády v...

Podle něj je potřeba uzavřít vnější hranice schengenského prostoru a chránit je zvenku, ne zevnitř. „Je potřeba se postarat o ty, kteří už jsou na našem kontinentu, ale následně systémově řešit, jak zabránit ilegálnímu přílivu migrantů,“ uvedl. Podle něj není dobrý ani slib dalších peněz pro agenturu Frontex, která neobstála a nemá potřebné kompetence, aby ochránila hranice.

„Výsledek je takový, že je tu chaos. Jednotlivé státy Schengenu řeší situaci po svém, v katastrofickém scénáři je nasazena armáda a je neuvěřitelné, že se porušují dohody. Paní Merkelová nejprve pozvala všechny uprchlíky i ekonomické migranty do Německa a teď se diví, že jí tam přes víkend přichází deset tisíc uprchlíků a ekonomických migrantů,“ řekl Babiš v reakci na to, že Německo o víkendu obnovilo kvůli uprchlíkům kontroly na hranicích s Rakouskem.

Německo o víkendu přerušilo železniční dopravu z Rakouska a spolkový ministr vnitra Thomas de Maiziere oznámil úmysl Německa přechodně znovu zavést hraniční kontroly (více zde). Kvůli rozhodnutí Německa o kontrole hranic i česká vláda zvýšila bezpečnostní opatření a nasazuje na hranice více policistů (další informace zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video