Primátor Liberce Jiří Kittner odpovídal na otázky čtenářů iDNES.cz.

Primátor Liberce Jiří Kittner odpovídal na otázky čtenářů iDNES.cz. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Nepřátelé mi vysvětlení stejně neuvěří, říká primátor Liberce Kittner

  • 14
Nikdy jsem neměl podíl ve firmě Syner, nikdy jsem se nesetkal s korupcí a za nákupní centra vypadající jako obří betonové kostky v centru Liberce nemohu. Čtenářům iDNES.cz to vzkázal končící liberecký primátor Jiří Kittner.

Liberec byl vždy baštou ODS. Letos tam volby vyhrálo uskupení Změna pro Liberec, kterou vede Kittnerův hlasitý kritik Jan Korytář. Ten také začal hned po oznámení výsledků domlouvat koalici, která v Liberci odstaví ODS na vedlejší kolej.

"V komunální politice rozhodně nekončím, jsem zvolen zastupitelem, a budu v této práci pokračovat," říká teď Kittner, který se vzdal pozice lídra a předsedy liberecké ODS, aby jeho strana měla při povolebních jednáních alespoň nějakou šanci.

ODPOVĚDI JIŘÍHO KITTNERA ČTĚTE ZDE

Kittner v on-line rozhovoru musel čelit zejména otázkám na palčivé téma Liberce, kterým je korupce a vliv stavební firmy Syner, získávající veliké množství zakázek, na libereckou radnici. Mnozí za tím vidí korupci na magistrátu.

"Co to je většina společnosti? Prostě každý má svůj názor, já ho respektuji, možná byste se divil, kolik lidí mi naopak vyjadřuje podporu a tak zjevně váš názor nesdílejí," odepsal Kittner jednomu z tazatelů, který se ptal právě na korupci.

A v jiné odpovědi dodal: "Já jsem se ve své práci s korupcí nesetkal, ať mi to někdo věří, nebo ne. Mně nikdy nikdo žádný úplatek nenabízel."

Betonové město Synerov

Za Kittnerova primátorování dostal Liberec přezdívku Synerov. Nejen proto, že Kittner dřív v této stavební firmě pracoval. Město i Liberecký kraj dávaly Syneru velmi lukrativní zakázky. Přestože se Kittner snažil toto spojení vyvracet, fakta hovořila proti.

Za uplynulých jedenáct let se podařilo vedení liberecké radnice zabetonovat střed města. Centrum Plaza nebo nové Tesco přitažlivosti města příliš nepomohlo. Stejně jako díra a vznikající jezírko na Perštýně. Kittner se ale hájil: "Zastupitelstvo nerozhoduje o postavení či nepostavení žádného obchodního domu. Většina je postavena na soukromých pozemcích, soukromými investory, za jejich peníze."

Kontroverzní primátor se - nikoliv poprvé - musel distancovat od údajného podílu ve stavební firmě Syner. "Ač některá média v minulosti psala různé bludy, dokonce tyto bludy šířily i seriózní knihy, nikdy jsem v Syneru, ani v žádné jiné jeho dceřiné firmě žádný podíl neměl," napsal.

Jak ale podotkl, ví, že mu kritici neuvěří. "Existuje jedno přísloví, které říká, že je zbytečné vysvětlovat. Přátelé vysvětlení nepotřebují, a nepřátelé mu stejně nikdy neuvěří. Ne, že bych se tím řídil, vysvětlovat jsem se snažil mnohé, ale toto přísloví nevzniklo náhodou," dodal.

KITTNEROVA STOPA Z LEPŠÍ STRÁNKY

Jiří Kittner v Liberci nezanechal jen stopu od bláta. Podílel se například na vybudování dvou průmyslových zón, které daly práci deseti tisícům lidí. Město také odkoupilo chátrající lázně, postavilo nový magistrát a rozšířilo úřední hodiny i mimo všední dny. Do tří městských divadel putuje ročně 80 milionů korun, čtyřicet do zoologické a botanické zahrady. Ve svém posledním období Kittner navíc stihl i věc, o kterou usiloval deset let. Na náměstí před radnici vrátil Neptunovu kašnu. Ani tím si ale křeslo neudržel.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video