Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nepoznali u syna otravu, tvrdili rodiče a chtěli miliony. Soud se lékařů zastal

  • 106
Krajský soud v Plzni zamítl všechny požadavky manželů Sklenářových z Tachova o několikamilionové odškodné od lékařů jejich syna Pavla. Kladli jim za vinu, že po banálním úraze nepoznali u chlapce smrtelnou otravu krve. Soud se ale postavil za zdravotníky. Naopak rodiče mají platit jim.

Spor rodičů s ošetřujícím chirurgem, dětskou lékařkou a nemocnicí trval šest let. Chlapec zemřel už v roce 2004. Teprve dnes však soud vynesl v občanskoprávním sporu rozsudek.

Všechny požadavky rodičů o odškodné v celkové výši 4,4 milionu korun zamítl. Konstatoval, že za smrt chlapce způsobenou streptokokovou sepsí nenese žádný z lékařů přímou zodpovědnost.

Chlapec měl podle soudu zdroj smrtelné choroby už v těle a po úraze se mu nákaza jen rozvinula. Že to lékaři včas nepoznali, jim podle soudce Martina Šebka nelze klást za vinu.

Nejvíc peněz chtěli rodiče od tachovského chirurga Jiřího Ryšavého, dva miliony. Milion sedm set tisíc žádali od mariánskolázeňské nemocnice, dalších sedm set tisíc od Pavlovy ošetřující lékařky Blanky Šebkové.

Podle rozhodnutí soudu ale nedostanou nic a naopak mají rodiče žalované straně uhradit náhrady soudního procesu v celkové výši přes 100 tisíc korun.

Chodili od lékaře k lékaři a v nemocnici pak dostali vynadáno

Pavlovi rodiče v průběhu předchozích soudních jednání popisovali, co přesně se před lety odehrálo.

Poté, co chlapec spadl ze stromu, s ním šli k lékaři. Tam se dozvěděli, že dítě má nohu jen naraženou.

"Pavel ale dostával do nohy křeče, přidala se teplota. Druhý den s ním jel manžel na pohotovost, lékařka je poslala na vyšetření do nemocnice v Mariánských Lázních. Tam lékař syna s manželem uklidnil, že vše bude dobré, aby si na zhmožděninu dával vlažné obklady," popisovala matka.

Dělala vše podle rady lékaře, synův stav se ale zhoršoval, teploty se blížily ke čtyřicítce a tak šli znovu k lékaři. Tachovský chirurg Ryšavý prý prohmatal žákovi deváté třídy nohu, změřil otok a prohlásil, že potřebuje zjistit, co se děje pod svalem. Na vyšetření měli přijít druhý den ráno.

V noci se ale stav dítěte ještě zhoršil. Ráno mu začaly modrat rty. Ošetřující lékařka Šebková ho nechala převézt do nemocnice. "Tamní lékař se nás hned ptal, jak jsme mohli nechat syna v takovém stavu, aniž bychom vyhledali pomoc. Nechápal, když jsme mu řekli, u kolika lékařů jsme s ním už byli," plakala nešťastná žena, jejíž syn druhý den v nemocnici zemřel.

Pavel Sklenář

Dnešnímu vynesení rozsudku nebyli doktoři přítomni. Omluvili se. Rozsudek si přišel vyslechnout jen zástupce nemocnice a otec zemřelého chlapce. Pro něho bylo těžké verdikt přijmout.

O případném odvolání se chce ještě poradit s právníkem. "Bylo to pro nás hrozně těžké těch pět šest let bojovat. Rodinný život utrpěl, psychicky jsme na tom trpěli, nebylo to vůbec jednoduché. My jsme byli povinni synovi, kvůli jeho památce, nenechat to jen tak," řekl Sklenář.

Je přesvědčen, že soudu předložili dostatek důkazů. Tvrdí, že postupy lékařů neodpovídaly možnostem, které měli. Kdyby postupovali správně, mohli synově smrti zabránit, tvrdí otec.

Úmrtí vyšetřovala původně i policie pro podezření z ublížení na zdraví, případ však odložila.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video