Sergej Lavrov a John Kerry, ministři zahraničí Ruska a Spojených států (1. října 2015) | foto: Reuters

Rusko v Sýrii útočí podle Asadova seznamu, rebelové prosí o rakety

  • 1592
Ruské letectvo ve čtvrtek opět udeřilo na území Sýrie. Cíle si vybírá podle seznamu „známých teroristů“, který Moskva údajně sepsala společně se syrskou vládou. Rusko dosud tvrdilo, že útočí pouze na organizaci Islámský stát. Povstalci žádají blízkovýchodní spojence, aby jim do Sýrie poslali protiletadlové zbraně.

Ruské letouny ve čtvrtek bombardovaly pozice rebelů na severozápadě Sýrie. Podle prezidentského mluvčího byli cílem teroristé, které letectvo zaměřuje podle schváleného seznamu. „Tyto organizace jsou dobře známé a cíle byly vytipovány ve spolupráci se syrskými ozbrojenými složkami,“ uvedl Dmitrij Peskov, mluvčí Vladimira Putina.

Islámský stát

Cílem čtvrtečních náletů byla oblast nedaleko města Džisr aš-Šughúr v provincii Idlib. Rusové tam udeřili zhruba třicetkrát.

Podle Moskvy nálety srovnaly se zemí muniční sklad a třípodlažní velitelské stanoviště, kde teroristé mimo jiné ukrývali výbušniny do vozidel, která měla v budoucnu posloužit při atentátech.

Libanonská televize podle ČTK oznámila, že útoky mířily na pozice armády Džajš al-Fatah. To je koalice několika skupin rebelů, kteří se mimo jiné spojili s frontou an-Nusra - organizací spřízněnou s teroristickou sítí al-Káida.

Rusko útočí na civilisty, aby posílilo Asada, tvrdí rebelové

Moskva dosud tvrdila, že útočí výhradně proti teroristům z organizace Islámský stát. Po středečních náletech to zpochybnila syrská opozice, podle níž si úder vyžádal nejméně 36 civilních obětí. Místo bylo podle nich pod kontrolou Svobodné syrské armády, kterou podporují západní státy.

„Rusko nebojuje s Islámským státem. Míří proti civilistům ve společenstvích, která islamisty odmítla. Svou vojenskou sílu používá k tomu, aby podpořilo Asadův režim ve válce s civilisty,“ prohlásil podle Hlasu Ameriky velitel Národní koalice sil revoluce a syrské opozice Chálid Choja.

Prominentní povstalecký vůdce Bašár Zúbí agentuře Reuters řekl, že ruské nálety mohou syrskou občanskou válku výrazně protáhnout. Velitel jedné z největších milic bojujících pod vlajkou Svobodné syrské armády žádá spojence z okolních arabských zemí, aby rebelům urychleně dodali protiletadlové střely (více o názorech rebelů zde).

Blogeři o ruském angažmá v Sýrii

Vyjádření politických špiček Západu je o poznání zdrženlivější, ruská tvrzení o likvidaci radikálních islamistů však rovněž zpochybňují.

„Pokud jde o součást mezinárodní akce proti Islámskému státu a otřesnému teroristickému kultu smrti, všechno je v pořádku. Jestli je to ovšem akce zaměřená proti Svobodné syrské armádě s cílem posílit diktátora Asada, samozřejmě je to zpátečnický krok,“ prohlásil podle televize Sky News britský premiér David Cameron.

Kerry: Útok na opozici válku jen prohloubí

„Chci být ohledně přicházejících informací obezřetný, ale vypadá to, že se nálety odehrály v místech, kde pravděpodobně žádní bojovníci Islámského státu nebyli. Výsledkem takovéto akce bude nevyhnutelně prohloubení občanské války,“ řekl CNN americký ministr obrany Ashton Carter.

„Ohledně ruských útoků neposlouchejte Pentagon. Zeptejte se ruského ministerstva obrany,“ radí podle moskevské agentury TASS šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Rusko trvalo na tom, že jeho letci útočí pouze na teroristy ze skupiny Islámský stát a středeční akce se vydařila.

Podívejte se na záběry z bombardování zveřejněné ve středu Ruskem:

„Výsledkem leteckých útoků jsou zasažené sklady s municí, výzbrojí, ropou, naftou, mazivy a shromážděnou vojenskou technikou. Velící střediska bojovníků Islámského státu v horách jsou kompletně zničena,“ prohlásil mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Během středy podle něj Rusové provedli zhruba 20 náletů na osmi místech napříč Sýrií.

RIA: Západu došly argumenty a Američané nedávají pozor

Podle další státní agentury RIA Novosti, jejíž zpravodajství cílí primárně na samotné Rusy, Západ nálety proti islamistům „zdrženlivě uvítal“. Koalice pod vedením Spojených států údajně není nadšená, že do vzdušného prostoru vstoupil nový hráč, nenašla však žádné silné argumenty proti ruské účasti.

Agentura ve své reportáži z jednání OSN zdůraznila údajný nezájem Spojených států o dění v Sýrii. Šéf ruské diplomacie Lavrov podle ní předsedal schůzi Rady bezpečnosti, na kterou přizval i zástupce blízkovýchodních států a některých dalších zemí, které se zapojily do boje proti Islámskému státu.

Zasedání bylo podle reportérů na ministerské úrovni, John Kerry se na něm však téměř neukázal a dvě hodiny se nechal zastupovat velvyslankyní při OSN Samanthou Powerovou. „Zdálo se, že ji příliš nezajímá, co se děje. Americká diplomatka seděla ponořená do mobilního telefonu, kde psala SMS nebo e-maily,“ vylíčili Rusové ve své reportáži.

Rusy jsme pozvali, potvrdila Asadova vláda

Ruské letectvo udeřilo jen krátce poté, co nasazení armády v zahraničí jednomyslně schválila horní komora Federálního shromáždění. Radu federace o svolení požádal prezident Vladimir Putin, kterého údajně požádal o pomoc jeho syrský protějšek a dlouholetý spojenec Bašár Asad (více se dočtete zde).

„Ruské letectvo bylo do Sýrie vysláno na žádost syrského státu prostřednictvím dopisu prezidenta Bašára Asada prezidentu Putinovi,“ potvrdil později agentuře AFP mluvčí Asadovy vlády. Moskva uvedla, že letectvo na Blízký východ míří pouze na omezenou dobu a ruští vojáci nebudou bojovat přímo v terénu.

Šéf Kremlu ve středu zdůraznil, že k zahájení vojenských operací v zahraničí je nutná rezoluce OSN nebo souhlas dotčeného státu. Západní koalici pod vedením USA podle něj do Sýrie nikdo nepozval. Všechny zájemce o účast v boji proti terorismu pozval do nového velícího střediska v Bagdádu, kde ruští vojenští experti koordinují letecké údery s pozemními operacemi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video