Protesty v ulicích Teheránu (20. června 2009)

Protesty v ulicích Teheránu (20. června 2009) | foto: Reuters

Nepokoje v Íránu stály život až sedm desítek lidí, tvrdí opozice

  • 9
Povolební demonstrace v Íránu si zřejmě vyžádaly více životů, než se předpokládalo. Podle spolupracovníka opozičního lídra Músávího zemřelo 69 lidí. Teherán dříve přiznal, že nepokoje stály život 26 lidí.

"Jména 69 lidí zabitých během povolebních nepokojů byla předána parlamentu k vyšetřování. Zpráva zahrnuje také jména kolem 220 zadržených," prohlásil spolupracovník opozičního lídra Músávího Alireza Hosejní Beheští.

Předseda parlamentu Alí Laridžání slíbil, že parlament "pečlivě" prostuduje případy zabitých i zadržených během protestů.

Za mřížemi skončilo více než 4 tisíce lidí, mezi nimi i politici, novináři, aktivisté a právníci. Podle mluvčího soudu v Teheránu Alirezy Džamšídího jich ve vězení zůstávají tři stovky. Na počátku srpna začaly v Teheránu asi se stovkou z nich hromadné procesy.

slabá vláda

Íránská právnička a nositelka Nobelovy ceny za mír Šírín Ebadíová tvrdí, že při nepokojích zemřelo přes 100 lidí. Pozvala na návštěvu Íránu generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, aby si vyslechl svědectví o situaci z první ruky, od rodin mrtvých a zatčených. Vyjádřila se pohrdavě o procesu se stovkou zadržených. "Je to důkaz slabosti vlády. Tyto masové procesy nejsou v souladu s islámským právem," řekla. Zdroj: ČTK

Mezi obžalovanými je i Francouzka či íránský zaměstnanec britského zastupitelství. Oba se před soudem doznali. Jejich příbuzní jsou přesvědčeni, že je k doznání přimělo mučení a drogy. - přečtěte si Lituji svých činů, přiznala Francouzka vinu při procesu s íránskou opozicí

Podmínky ve vězení kritizovala už před časem organizace Human Rights Watch, podle které Teherán vymáhá na demonstrantech účelové výpovědi a pomáhá si přitom bitím či zdlouhavými výslechy.

V neděli vystoupil s kritikou i jeden z opozičních kandidátů Mehdí Karúbí. Podle něj byli příznivci opozice ve vězeních umlčování brutálním násilím a bývají i znásilňováni.

Nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Chameneí nechal na konci července uzavřít věznici Kahrízak, kde íránské úřady zadržovaly stovky příznivců opozice. V zařízení prý nešlo zaručit základní práva pro vězně.

Nedávné demonstrace v Íránu rozpoutaly největší politickou krizi od islámské revoluce z roku 1979. Nepokoje vypukly v červnu krátce po vyhlášení výsledků prezidentských voleb, v nichž zvítězil staronový prezident Mahmúd Ahmadínežád. Proti výsledkům se vzbouřila opozice, která je označila za zmanipulované.

V ulicích opozici podpořily desetitisíce lidí. Teherán však zakročil silou a masové protesty prakticky ukončil. Až dosud přiznával, že při nich zemřelo 26 lidí.

Protesty v Teheránu (21. června 2009)Vše o protestech v Íránu

Íránci v červnu masově demonstrovali proti výsledkům voleb. Policie a milice proti nim brutálně zakročily. Desítky lidí zemřely.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video