Stoupenec exprezidenta Mursího pochoduje s tričkem zobrazujícím právě počátkem...

Stoupenec exprezidenta Mursího pochoduje s tričkem zobrazujícím právě počátkem července armádou sesazenou hlavu státu (19. srpna 2013). | foto: AP

Očima Egypťana: Muslimské bratrstvo chce rozpoutat občanskou válku

  • 180
Nepokoje v Káhiře jsou podle Egypťana žijícího v Česku na západě prezentovány chybně a rozhodně nejde o zásah proti mírovým demonstrantům. "Na tento ozbrojený konflikt se islamisté dlouho připravovali. Muslimské bratrstvo chce rozpoutat občanskou válku," píše Mohamed Hassan v komentáři pro iDNES.cz.

Několik mých českých kamarádů se mě nedávno ptalo, proč je egyptská policie tak brutální a jak může vůbec jednat s mírovými demonstranty tak násilně. Upřímně řečeno, česká oficiální média nesleduji od dob revoluce roku 2011, když byly události paradoxně líčeny jako motivované islamisty, kteří představují hrozbu demokratizaci země.

Mohamed Hassan

Mohamed Hassan

Je mu 29 let a pochází z provincie Qualiobia severně od Káhiry. Vystudoval bohemistiku v Káhiře na Univerzitě Ain Šams, kde působí jako asistent češtiny. V současné době dodělává v Praze magisterské studium na Ústavu bohemistických studií na FF UK.

Z otázek přátel a známých jsem ale nyní pochopil, jakým způsobem je opět prezentováno dění v Káhiře a v dalších částech Egypta. Každý dnes má takovou představu, že brutální policie zasáhla nepřiměřeným násilím proti pokojným demonstrantům. Bylo to ale opravdu tak jednoznačné?

Před měsícem a půl, když byl Muhammad Mursí sesazen armádou po rozsáhlých protestech připomínajících lednové dny roku 2011 (počtem lidí je dokonce přesahují), několik tisíc konzervativních islamistů šlo stanovat na jednu z mnoha křižovatek Káhiry uprostřed obytné čtvrti. Jejich počet se časem zvyšoval. A vzniklo tam pódium, ze kterého každodenně vyzývali islamističtí řečníci k boji za islám, který je podle nich ve velkém ohrožení.

Od začátku nešlo o mírové protesty

Existuje spousta důkazů, že od prvního dne nešlo o mírové protesty. Hlavní aktéři protestů doslova připravovali své podporovatele k nevyhnutelnému střetu. Snažili se celou dobu líčit krizi jako boj islámu proti nevěřícím. Shromažďovali zbraně a vedli primitivní bojové výcviky. V rozporu s lidskými právy sbírali malé děti z dětských domovů i z ulic a balili je do rubášů v narážce na to, že i děti jsou ochotny zemřít za víru.

Násilí v Egyptě

Někde připravovali i "nájezdy" do okolních oblastí, kde blokovali ulice ve snaze tlačit na vládu. Mnohdy docházelo ke krvavým potyčkám s jejich odpůrci. K podobným potyčkám docházelo i v těsné blízkosti jejich stanového tábora, přičemž své rivaly dokonce mučili a několikrát jim amputovali i prsty. V několika případech nebyly vyloučené ani vraždy.

V takové situaci nezbylo nejvyššímu vojenskému veliteli a ministru obrany Sisimu než požádat lidi formou nových demonstrací o podporu a svolení k zásahu proti nim. Lidé tedy 26. 7. vyšli opět do ulic a Sisimu tímto vyjádřili podporu. Nehledě k tomu, do jaké míry potřebuje armáda nebo ministerstvo vnitra svolení lidí k boji proti teroru, Sisi a vláda vyčkávali a snažili se vyjednávat s islamisty. Pouštěli evropské delegace a návštěvy k vůdcům Muslimského bratrstva v naději, že se to urovná "bezbolestně".

Po 20 dnech neustálého jednání nezbylo policii než zasáhnout proti demonstrantům. Zpočátku mělo jít o nenásilný zásah. Skupina demonstrantů však byla připravena na ozbrojený odpor a skutečně: padl první policista, takže už nebylo možné zastavit střelbu a násilí.

Konflikt je uskutečněním předem přichystaného plánu

Na tento ozbrojený konflikt se islamisté dlouho připravovali. A dnešní scéna je uskutečněním předem přichystaného plánu. Muslimské bratrstvo chce rozpoutat občanskou válku.

Výhrůžky z dob vlády vojenské rady po svržení Mubaraka se naplňují před našima očima. Hlavním terčem jsou nejen policejní složky a hasiči, ale i civilisté z řad křesťanské menšiny a vojáci na Sinaji a na různých místech v zemi. Křesťanům bylo zapáleno na deset kostelů a klášterů hned první den. Bezpočet křesťanských podniků, lékáren a majetku koptů byl zapálen anebo rabován. A proč právě křesťané? Muslimské bratrstvo ukazuje pouze svoji pravou tvář. Nelze mluvit o náboženské toleranci ani o společenském míru pod vládou skupiny lidí, v jejichž žilách s krví teče násilí.

To, co se nyní odehrává, je pouze a jen boj proti terorismu a náboženskému fundamentalismu. Postoj západních médií je pro Egypťany zcela nepochopitelný až zarážející. V očích Egypťanů je západ hlavním podporovatelem terorismu v našich zemích. Včera to byla Sýrie a dneska je na řadě Egypt. Egyptská armáda to však nedovolí.

Historické momenty. Vývoj v Egyptě po 2. světové válce:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video