Centrum Káhiry obsadily obrněné armádní vozy. (17. srpna 2013)

Centrum Káhiry obsadily obrněné armádní vozy. (17. srpna 2013) | foto: Reuters

Zasáhneme železnou pěstí, hrozí armáda. Islamisté raději zrušili pochody

  • 177
Egyptští islámští konzervativci vůbec poprvé od středečního zásahu armády ustoupili ze svých plánů na masivní protestní pochody a zrušili některé plánované nedělní demonstrace. Zdůvodnili to bezpečnostními riziky. Vláda je předtím varovala, že proti nim zasáhne "železnou pěstí". Úřady také v neděli večer oznámily oficiální bilanci obětí sobotních protestů, podle které zemřelo nejméně 79 lidí.

Jeden z protestních pochodů příznivců Muslimského bratrstva, z něho vzešel sesazený prezident Muhammad Mursí, měl směřovat například k budově ústavního soudu na jihu Káhiry. Ozbrojené složky zahradily přístupové cesty a celkově posílily ochranu budovy. Na místě je množství obrněných vozidel a vojáků.

Násilí v Egyptě

Vláda pohrozila, že "proti terorismu" zasáhne "železnou pěstí". Kabinet, který vznikl (coby prozatímní) po červencovém sesazení Mursího z prezidentského postu, navíc zvažuje zákaz Muslimského bratrstva.

S návrhem prohlásit toto umírněně islamistické hnutí, z jehož řad vzešel Mursí, za nezákonné, přišel prozatímní premiér Házim Bibláví. "Nemůže být usmíření s těmi, kdo mají na rukou krev," řekl.

Muslimští bratři byli v ilegalitě i za vlády Husního Mubaraka, prezidenta, jenž stál v čele největší a nejdůležitější arabské země skoro třicet let a jejž nakonec svrhlo takzvané arabské jaro v únoru 2011.

Nepokoje v neděli zažilo vězení na předměstí Káhiry. Nejméně 36 stoupenců konzervativního Muslimského bratrstva tam přišlo o život, když se pokusili o útěk z policejního konvoje.

Konvoj, ve kterém bylo převáženo na 600 zatčených lidí, přepadli ozbrojenci náležející podle agentury MENA také k Muslimskému bratrstvu. Dostali se do přestřelky se strážci, kteří proti nim použili i slzný plyn. Tím se podle informací agentury Reuters udusili lidé uzavření v policejních dodávkách.

Šéf egyptské armády a ministr obrany Abdal Fatah Sisi následně v neděli odpoledne vzkázal islámským konzervativcům, že v zemi je místo pro všechny. Naznačil jim tak, že se stále mohou podílet na její politické transformaci. Sisi zároveň popřel, že by armáda se chtěla v Egyptě chopit moci. Upozornil však, že nečinně přihlížet páchanému násilí ale nebude.

Krvavý týden v Egyptě

Egypt se během uplynulého týdne ponořil do nejhorší krize od Mubarakova pádu. Ve středu vláda poslala policii a vojáky na stoupence Muslimských bratří, kteří od počátku července bivakovali na některých místech v Káhiře a Gíze a chtěli si vynutit návrat Mursího do čela země.

Vláda následně vyhlásila měsíční výjimečný stav a noční zákaz vycházení v Káhiře a na dalších místech. Další tvrdé střety se odehrály v pátek. Muslimští bratři vyhlásili "den hněvu" a vyzvali své příznivce, aby po poledních modlitbách vyšli do ulic.

Epicentrem bojů se stalo Ramsesovo náměstí v Káhiře. Večer po protestech se v mešitě na náměstí zabarikádovaly stovky Mursího stoupenců. Uniformy mešitu obklíčily a nakonec (v sobotu večer) vyklidily. Více než polovinu z asi sedmi set lidí v mešitě policie zatkla, uvedlo egyptské ministerstvo vnitra. (více se dočtete zde).

Dočasná egyptská vláda se nyní snaží bránit kritice, která se ozývá z celého světa v souvislosti se zásahem armády proti civilistům. Při střetech zemřely stovky Egypťanů. Kabinet tvrdí, že musí "čelit válce, kterou vedou extremisté".

Egyptské ministerstvo zahraničí v neděli zveřejnilo na tiskové konferenci videozáznam, na kterém je vidět, jak protestující, kteří jsou ozbrojeni, střílí po vojácích.

Čeští turisté v Egyptě

Poslední čeští turisté se z Egypta vrátí příští pondělí, podle cestovních kanceláří zájem o předčasný odjezd nemají. Asi deseti procentům turistů kanceláře musely zkrátit pobyt. Většina ze 2000 lidí, kteří měli o tomto víkendu odletět do egyptských letovisek, si již vybrala jinou destinaci nebo termín.

Ztráty cestovních kanceláří kvůli zrušeným zájezdům do Egypta dosáhnou v příštím týdnu desítek milionů korun. Jen největší česká cestovní kancelář Exim tours odhaduje ztrátu za tento víkend na necelých 20 milionů korun. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže se ztráta může vyšplhat na 40 až 45 milionů korun.

Zdroj: ČTK

Příznivci svrženého prezidenta Muhammada Mursího se však brání s tím, že jde jen o izolované případy lidí, kteří se infiltrovali mezi poklidné demonstranty. Za vyhrocení násilí podle nich naopak mohou egyptské bezpečnostní složky.

Baradej v Rakousku a pokles akcií

Jak informovala americká CNN, Egypt v neděli opustil bývalý egyptský viceprezident Muhammad Baradej. Odcestoval do Rakouska ihned poté, co vláda přijala jeho demisi. Tu bývalý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) podepsal ve středu po středečním krveprolití v egyptských ulicích. Uvedl tehdy, že nesouhlasí s rozhodnutími vlády a že "nechce být spoluzodpovědný za prolití byť jen jediné kapky krve". Nebylo jasné, zda do Evropy odjel soukromě, či pracovně ani na jak dlouho.

Nepokoje mají vliv i na egyptské akciové trhy, které na začátku neděle klesly o 2,5 procenta. Egyptská burza byla od čtvrtka do neděle kvůli násilnostem uzavřená. Ve středu egyptské akcie ztrácely 1,7 procenta.

Příznivci Muslimského bratrstva se v sobotu zabarikádovali v mešitě:

17. srpna 2013

Dění v Egyptě pochopitelně ovládá i přední stránky světových novin. Mluvčí prozatímního prezidenta Adlího Mansúra zahraniční média kritizoval za údajnou jednostrannost. Novináři podle něj neinformují o krutostech militantních islamistů, kupříkladu o jejich útoku na policejní stanici na káhirském předměstí Kardása. Útočníci tam pozabíjeli policisty a zhanobili jejich mrtvoly.

EU příští týden přezkoumá situaci v Egyptě

Rostoucí násilí v Egyptě odsoudil v sobotu generální tajemník OSN Pan Ki-mun. V prohlášení zveřejněném v New Yorku označil za nepřijatelné útoky na kostely, nemocnice a veřejná zařízení. Obě strany konfliktu vyzval k maximální zdrženlivosti a snaze o uklidnění situace.

Na situaci v Egyptě reagují také členské státy Evropské unie. Prezident EU Herman Van Rompuy a šéf Evropské komise José Manuel Barroso v prohlášení vyzvali všechny strany, aby projevily zdrženlivost a zabránily další eskalaci násilí. Brusel bude podle nich dál podporovat snahy o ukončení násilností a obnovení politického dialogu v severoafrické zemi.

"Evropská unie společně se svými členskými státy v následujících dnech v tomto smyslu bezodkladně přezkoumá svůj vztah s Egyptem a přijme opatření zaměřená na splnění těchto cílů," stojí v prohlášení zveřejněném na webu komise. 

Islamisté pálí kostely i mešity:

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue