Vojáci vyklidili mešitu v Káhiře, kde se zabarikádovaly stovky lidí

  • 88
Egyptské bezpečnostní složky po celodenním obléhání vyklidily mešitu, v níž se zabarikádovaly stovky stoupenců Muslimského bratrstva. Řadu islamistů policie zatkla. Úřady mezitím oznámily, že během pátku zemřelo v Egyptě 173 lidí. Premiér chce nechat Muslimské bratrstvo rozpustit.

Desítky Egypťanů mešitu dobrovolně opustily už během odpoledne, větší množství jich ale zůstávalo stále uvnitř. Podle svědků bylo uvnitř budovy kolem 700 lidí. Mnozí nechtěli místo opustit kvůli obavám, že budou zadrženi.

BBC ve dvě hodiny odpoledne informovala, že se z obléhané mešity ozývá střelba. Na televizních záběrech bylo možné vidět, že bezpečnostní složky vzaly útokem vrchol hlavního minaretu. Nahoře stál střelec, který naopak mířil dolů na vojáky.

Bezpečnostním složkám se postupně podařilo obsadit některé místnosti v mešitě. Kolem páté hodiny večer úřady oznámily, že mešita je vyklizená.

"Nikdo tu není v bezpečí, střílí se i uvnitř," řekla televizi al-Džazíra muslimka, která se v mešitě rovněž ukrývala. Když s ní televize hovořila přes mobilní telefon, na pozadí hovoru byly slyšet tlumené výstřely. Bezpečnostní složky vpustily do mešity slzný plyn a kulky létají z obou stran.

Prozatímní egyptský premiér mezitím prostřednictvím svého mluvčího oznámil, že se chystá Muslimské bratrstvo oficiálně rozpustit. To bylo sice zakázáno už v roce 1954, nedávno se ovšem nechalo zaregistrovat jako nevládní organizace. Oficiální rozpuštění Muslimského bratrstva by mělo podle BBC za následek zejména zabavení majetku a veškerých finančních prostředků.

Muslimské bratrstvo vyzývá ke každodenním protestům

Policie údajně ženy nechávala z místa v poklidu odejít, muže ale chtěla vyslýchat - což se lidem uvnitř mešity nelíbilo. V okolí mešity tak panovalo velké napětí a mnozí se obávali dalšího násilí. Nad hlavami přítomných létaly vojenské vrtulníky.

Ramsesovo náměstí bylo jedním z center pátečních potyček, mešita se brzy zaplnila těly mrtvých a zraněných i těch, kteří se zde jen chtěli ukrýt před násilím, popsala BBC.

Příznivci Muslimského bratrstva jsou v ulicích egyptských měst od svržení prezidenta Muhammada Mursího na začátku července.

Ve středu zemřelo při potyčkách s vojáky a policií nejméně 638 lidí, v pátek pak bylo podle místních úřadů mrtvých 173. Dalších 1330 lidí se zranilo. Představitelé Bratrstva vyzvali své stoupence ke každodenním protestním pochodům (více se dočtete zde).

Zatčeno bylo přes tisíc lidí

V pátek došlo k dalším potyčkám mezi islámskými konzervativci a příslušníky ozbrojených složek nejen v Káhiře, ale i v dalších městech. Nepokoje v zemi vypukly ve středu nanovo poté, co armáda s policií udeřily na dva tábory Mursího stoupenců v Káhiře.

Jak oznámilo ministerstvo vnitra, jen během pátku bezpečnostní složky zadržely 1 118 lidí, obviňují je zejména z trestných činů souvisejících s terorismem. Na 250 osob je pokuraturou vyšetřováno z vraždy, pokusu o vraždu a z terorismu. Ministerstvo zároveň popřelo, že by proti lidem protestujícím v ulicích použilo nepřiměřenou sílu. K situaci v zemi se má údajně ještě dnes vyjádřit prozatímní prezident Adlí Mansúr.

Armádě vyjádřil dnes podporu Mahmúd Badr, předák liberálního protiislámského hnutí Tamarrud, podle kterého je počet obětí nezbytnou cenou zaplacenou za záchranu národa před Muslimským bratrstvem.

V Káhiře měl v sobotu pokračovat soud s bývalým egyptským vůdcem Husním Mubarakem, jak ale uvedla agentura DPA, stání bylo z bezpečnostních důvodů zrušeno. Policie se totiž obávala, že by kvůli napětí v ulicích metropole nedokázala zajistit bezpečný převoz souzeného politika do soudní budovy. Mubarak se před soudem zodpovídá z údajné spoluviny na smrti zhruba osmi stovek demonstrantů při protivládních protestech v roce 2011.

Několik zemí včetně České republiky kvůli trvajícímu neklidu rozšířilo varování před cestami do Egypta i na rudomořská letoviska, takže mnohé cestovní kanceláře zastavily prodej zájezdů do tamních destinací. Západní státy dnes opět vyzvaly k uklidnění situace. Muslimský svět ve vztahu k Egyptu projevil rozpolcenost - část v čele s Tureckem nový režim kritizuje, druhá část v čele se Saúdskou Arábií jej naopak podporuje.

16. srpna 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video