V Brazílii vyrazili demonstrující na "milionový pochod", po celé zemi

V Brazílii vyrazili demonstrující na "milionový pochod", po celé zemi protestovalo na 800 tisíc obyvatel. | foto: Reuters

Prezidentka uklidnila Brazilce. Slíbila reformy a nepokoje polevily

  • 3
V Brazílii opadá protestní nálada namířená proti zvyšování cen veřejných služeb a všeobecné sociální nerovnosti. Ještě ve čtvrtek se demonstrací účastnilo přes milion lidí, v pátek už to bylo o řád méně. Prezidentka Brazílie Rousseffová se zavázala k prosazování sociálních reforem.

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová při pátečním televizním projevu slíbila obnovu pořádku v ulicích a odsoudila násilí a vandalství, které protesty v posledních dnech provázely. Zároveň zopakovala závazek své vlády podporovat sociální změny a řekla, že i ona má za povinnost naslouchat hlasům ulice a vést dialog se všemi stranami.

Protesty v Brazílii

V rámci slíbeného zlepšení sociální situace obyvatel téměř dvousetmilionové země se chce vláda podle slov Rousseffové soustředit zejména na školství, zdravotnictví a veřejnou dopravu. Do škol věnuje peníze, které stát získává z licenčních poplatků od ropných firem. Prezidentka také plánuje přivést ze zahraničí do Brazílie tisíce lékařů, jejichž nedostatek v zemi byl jednou z věcí, na které si demonstranti stěžovali.

Rousseffová rovněž slíbila výrazné zlepšení situace ve veřejné dopravě, jejíž zdražení vedlo k zahájení protestů. Prezidentka se prý co nejdříve sejde s vůdci protestního hnutí a starosty velkých měst, aby projednali další možné změny. Není však jasné, kdo bude reprezentovat ony statisíce lidí z demonstrací, které žádné faktické lídry neměly. Jestliže ve čtvrtek vyšlo do ulic asi osmi desítek měst zhruba 800 000 až milion lidí, v pátek jich bylo už o řád méně. Manifestace se navíc konaly už asi jen ve 30 městech.

Rio de Janeiro zažilo ve čtvrtek demonstraci o 300 000 účastnících. V pátek se zde protesty přesunuly na předměstí a do turistické čtvrti Ipanema nedaleko vyhlášené pláže Copacabana.

V Sau Paulu místní organizátoři manifestací dokonce na pátek zrušili protestní akce, aby se distancovali od toho, že se předtím do demonstrací zapojili také aktivisté vyznávající příliš konzervativní hodnoty a také výtržníci a vandalové, kteří vyprovokovávali konflikty s policií nebo rabovali obchody. V centru velkoměsta se tak konal jen pochod homosexuálů protestujících proti iniciativě úřadů prosadit "léčení" této sexuální orientace na psychiatrii.

Demonstrace, které původně skromně vypukly před necelými dvěma týdny kvůli zvýšení cen jízdného ve veřejné dopravě, se přeměnily v největší protesty v zemi za dvě desetiletí. Nepokoje se rozšířily kvůli nespokojenosti s veřejnými službami, kvůli policejnímu násilí, vládní korupci a plýtvání veřejnými prostředky například na sérii sportovních akcí. Postupně se k protestům zapojila všechna větší města.

Střety demonstrantů s policií kulminovaly během čtvrtka v hlavním městě země Brasilii, kde protestující obklopili prezidentský palác a plánovali zaútočit i na ministerstvo zahraničí. Na některých místech policie proti demonstrantům tvrdě zakročila. Desítky osob byly zraněny a dva lidé přišli o život (více o nepokojích čtěte zde)  

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video