Nepokoje v Brazílii (20 .6. 2013)

Nepokoje v Brazílii (20 .6. 2013) | foto: Reuters

Naštvané Brazilce neutišil ani Pelé. Táhni k čertu, vysmáli se mu

  • 22
Ani ohlášené snížení cen jízdného ve veřejné dopravě, ani nabádání někdejšího "fotbalového krále" Pelého neuklidnilo demonstranty protestující v ulicích největších brazilských měst proti celkově bídné úrovni veřejných služeb, policejnímu násilí a vládní korupci.

"Ve skutečnosti už nejde o ceny jízdného, ale lidé jsou znechuceni systémem. Žádáme změnu," uvedla osmnáctiletá studentka Camila, jedna z demonstrantek v Niteroi, kde ve středu v nočních hodinách došlo k potyčkám mezi demonstranty a policií.

Elitní jednotky zde použily slzný plyn proti skupině demonstrantů pokoušející se zablokovat patnáctikilometrový most spojující města Niteroi a Rio de Janeiro. Převrátili autobus, rozbili výlohy dvou bank a vybudovali dřevěné barikády, které pak podpálili, aby tak zabránili těžkooděncům v postupu. 

Proč se Brazilci bouří?

Bohatnou a tuší, že si zaslouží víc

K ukončení protestů proti špatné kvalitě veřejných služeb a proti korupci vyzvala i legenda brazilského fotbalu Pelé, ale dočkal se jen posměchu. "Zapomeňte na všechny nepokoje a protesty a uvědomte si, že brazilský tým je naše země a naše krev," prohlásil Pelé v narážce na fotbalový turnaj, který se v zemi právě hraje jako test před světovým šampionátem v příštím roce. Pelého autorita však od dob jeho největší fotbalové slávy silně upadla. Krajané mají tomuto boháči za zlé, že nezná všední realitu.  

"Pelé radí lidem zapomenout na nepokoje a fandit. Ale fotbal a stadiony stály miliony. Táhni k čertu," napsal jeden z Brazilců na Facebooku. "Jeď do nemocnice autobusem bez ochranky a pak uvidíme, jestli budeš dál vykládat hlouposti," poradil Pelému další.

Neymar: Chci čestnější Brazílii

Posměchu si před časem užil i slavný fotbalista Ronaldo za slova, že "mistrovství světa se nedá pořádat v nemocnicích", která pronesl v reakci na mínění, že miliony investované do stadionů se měly raději utratit za zlepšení veřejných služeb.

"Jsem Brazilec a mám rád svou zemi. Žije zde má rodina a přátelé. Proto chci Brazílii, která bude spravedlivější, bezpečnější, zdravější a čestnější," podpořil protesty naopak fotbalista Neymar.

Demonstrace, které původně skromně vypukly před deseti dny, se přeměnily v největší protesty v zemi za dvě desetiletí. Davy lidí o středečním večeru podle BBC blokovaly hlavní ulice v Sao Paulu a v Brasílii, zatímco v Rio de Janeiru a také ve městech Niteroi či Fortaleze došlo i na potyčky s policií.

Většina demonstrantů, jejichž počet policie odhadla na sedm tisícovek, v klidu protestovala před radnicí, zatímco na násilnostech se podílely dvě až tři stovky lidí. Vření trvalo více než pět hodin.

"Nadále budeme respektovat demokratické a klidné demonstrace, ale nemůžeme v žádném případě tolerovat násilnosti a nepořádky, způsobující problémy obyvatelům Niteroi," prohlásil starosta města Rodrigo Neves v televizi Globo. Nepokoje budou pravděpodobně i nadále pokračovat, aktivisté totiž neodvolali plány uspořádat dnes největší demonstraci. Očekává se účast statisíců lidí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video