Protesty v syrském městě Dará (23. března 2011)

Protesty v syrském městě Dará (23. března 2011) | foto: AP

Arabské nepokoje si vyžádaly další mrtvé, do lidí stříleli v Sýrii i Jemenu

  • 267
Nepokoje v arabském světě mají další oběti. Přinejmenším 25 mrtvých si vyžádala střelba policistů do lidí v syrském městě Dará. V libyjské Misurátě při útoku sil Muammara Kaddáfího zahynuly tři desítky lidí. Demonstranti umírali také v Jemenu.

Kromě desítek mrtvých hlásí z Misuráty na šedesát zraněných. Svědek řekl stanici al-Arabíja, že obytné části města jsou od rána pod intenzivní raketovou palbou a že do nemocnic byla dopravena popálená těla obětí. "Je tam šedesát raněných a třicet mučedníků," sdělil tento zdroj.

Při ranním náletu NATO na Kaddáfího tripolský komplex byly poničeny dvě budovy, jedna z nich je prý knihovna. Podle jednoho ze strážců citovaného AP byli čtyři lidé lehce raněni. Agentura Reuters předtím informovala o 45 raněných. Kde byl v době útoků Kaddáfí, není jasné.

Nálety na Libyi trvají od 19. března, ale jejich účelem je podle rezoluce Rady bezpečnosti OSN ochrana civilistů, nikoli likvidace Kaddáfího. 

Sýrie tvrdě potlačuje nepokoje

Násilí a demonstrace proti režimu pokračují v Sýrii. Ve městě Dará, kde se v předchozích dnech konaly krvavé demonstrace, hlídkovaly tři tisíce policistů. Proti odpůrcům režimu ta zasahovalo také osm tanků a dva obrněné transportéry. Střelba do lidí si vyžádala nejméně pětadvacet obětí.

Obyvatelé Dará hlásili, že vidí na ulicích ležet mrtvé a raněné, ale nemohou k nim, protože se stále ozývá palba. "Na střechách jsou odstřelovači, v centru města jsou tanky," řekl po telefonu svědek. Další svědek sdělil, že viděl v jednom z ostřelovaných aut pět mrtvých. Z minaretů prý zněly prosby o pomoc.

"Vojáci obsadili domy, je vyhlášen zákaz vycházení a střelci pálí po každém, kdo vyjde ven. Střílejí i do sudů s vodou na střechách domů, aby lidi připravili o zásoby vody," dodal.

Svědci citovaní agenturou Reuters tvrdí, že odstřelovači pálí do civilistů i na damašském předměstí Duma. Aktivisté tvrdí, že oddíly prezidenta Bašára Asada připravují větší akci ve městě Navá, kam směřují buldozery a vojenská vozidla. Při nedělní demonstraci tam lidé volali po svržení Asada. Sýrie podle jordánské vlády v pondělí uzavřela hraniční přechody do Jordánska. Chce tak zřejmě zabránit tomu, aby Syřané prchali před násilnostmi na jih.

Syřané protestují proti režimu Bašára Asada, který zemi vládne 11 let (23. duben 2011)
Protivládní protesty v Damašku (25. března 2011)

Protivládní protesty v syrských městech

V Sýrii podle ochránců lidských práv zahynulo za měsíc nepokojů na 350 lidí, třetina z nich od pátku. Aktivisté uvádějí, že při nedělních nepokojích v pobřežním městě Džabala přišlo o život 13 lidí. Střelba tam pokračuje také v pondělí.

Prezident Asad v úterý zrušil výjimečný stav, který v zemi platil od začátku 60. let, podepsal také dekrety o omezení pravomocí státního bezpečnostního soudu a o záruce pokojných demonstrací. Syřany to však neusmířilo, i nadále žádají jeho odchod.

Obyvatelé Sýrie zahájili protesty v polovině března. Nejvíc obětí si vyžádaly v pátek po hlavních modlitbách. Střílelo se v dalších městech a podle humanitárních organizací zemřelo nejméně 111 lidí. Použití síly kritizoval generální tajemník OSN Pan Ki-mun nebo americký prezident Barack Obama.

Podle nejmenovaného amerického činitele Obamova vláda zvažuje vyhlášení sankcí proti syrskému vládnoucímu režimu. Ty by zahrnovaly například zmrazení bankovních účtů a zákaz obchodu se Spojenými státy.

Do demonstrantů stříleli i v Jemenu

Při mohutných demonstracích v jižním Jemenu přišli o život dva lidé a pět desítek jich bylo zraněno. Demonstranti se sešli hlavně ve městech Táziz, Ibb a Bajdá. Bezpečnostní síly rozháněly shromáždění ostrou střelbou a slzným plynem.

Protestující požadovali odstoupení prezidenta Alího Abdalláha Sáliha a nesouhlasili s návrhem na řešení krize, která si v Jemenu od února vyžádala na 130 mrtvých. Plán Rady pro spolupráci arabských zemí Perského zálivu počítá s tím, že Sálih výměnou za beztrestnost odstoupí do 30 dnů z funkce.

Vůdci protestního hnutí návrh v sobotu přijali, o den později svůj souhlas odvolali. V pondělí se však opět objevila informace, že s návrhem souhlasí, a to v plném rozsahu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video