Pořádková policie vrací úder protestujícím vna tuniském předměstí Ettadhamen

Pořádková policie vrací úder protestujícím vna tuniském předměstí Ettadhamen (12. června 2012) | foto: Reuters

Nepokoje v Tunisku si vyžádaly mrtvého, zákaz vycházení platí i pro turisty

  • 46
Ostré potyčky mezi islamisty a pořádkovou policií překvapily noční ulice Tunisu i jeho předměstí. Úřady podle ministerstva vnitra zatkly více než 160 lidí a vyhlásily v metropoli Tuniska zákaz vycházení. Jeden člověk během potyček zemřel, dalších sto lidí, včetně asi 65 policistů, bylo zraněno.

Ministerstva vnitra a obrany po potyčkách vyhlásily v metropoli a v sedmi dalších městech pro noční hodiny zákaz vycházení. Zákaz platí také pro regiony Sús a Munastír, které patří k oblíbeným turistickým destinacím.

Podnětem výtržností byla podle DPA výstava Jaro umění na předměstí Marsa. Obrazy vystavené v paláci Abdallía z pohledu ortodoxních islamistů urážely jejich víru.

Dalších 20 let pro bin Alího

Bývalý tuniský prezident Zín Abidín bin Alí byl v nepřítomnosti odsouzen ke dvaceti letům vězení za podíl na vraždách občanů při loňských protivládních demonstracích.

Souzen už byl v několika kauzách, v nichž souhrnně dostal přes 60 let vězení. Bin Alí stál v čele Tuniska 23 let a loni v lednu uprchl do Saúdské Arábie. Prokurátor vojenského tribunálu pro exprezidenta nyní žádal trest smrti. Soud se týkal úmrtí 22 lidí v Kaserínu a Tále, kde byly protesty nejkrvavější. V předchozích procesech, které bin Alímu vynesly vysoké tresty, šlo hlavně o obchodování s drogami a zneužití veřejných peněz.

Nepokoje už mají i první oběť. Zraněním podlehl dvaadvacetiletý Tunisan, který byl zasažen do hlavy během úterních protestů. Mrtvý se zúčastnil demonstrace v Súsu jižně od Tunisu. Kromě něj tamní nemocnice musela ošetřit dalších deset osob.

Protesty vypukly během závěrečné akce. Islamisté později vnikli do budovy, aby spálili nebo jinak poškodili řadu vystavených děl. Policie se je snažila zastavit varovnými výstřely. Výtržnosti se později rozšířily i na další čtvrti, v nichž se násilí zaměřilo proti státním zařízením.

Demonstranti patřili podle údajů ministerstva vnitra k ultrakonzervativním salafistům, tedy stoupencům striktního a puritánského výkladu islámu. Ministr kultury podle svých slov podá na organizátory výstavy žalobu kvůli údajnému ohrožení "posvátných hodnot".

Agentura Reuters informovala, že zákaz nočního vycházení bude platit vždy od 21:00 do 05:00. Představitel ministerstva vnitra podle agentury AP ve státní televizi řekl, že zákaz je dočasný a bude zrušen, až "se situace zlepší". Ministr vnitra během úterý poslancům sdělil, že násilí bude podle jeho očekávání v nadcházejících dnech pokračovat.

Zavahrí vyzývá k obraně islámského práva

Islamisté nehráli sice v revoluci, která před rokem vyhnala od moci a ze země tehdejšího autokratického prezidenta Zína Abidína bin Alího, žádnou roli, nyní se ale prosazují v souboji o novou identitu Tuniska. Žádají, aby se stalo islamistickým státem, v němž by bylo zdrojem veškerého práva islámské právo šaría. Tuniské politické strany se ale údajně shodují v tom, že Tunisko zůstane demokratickým a moderním státem.

Šéf teroristické sítě al-Káida Ajmán Zavahrí v neděli Tunisany vyzval, aby bránili islámské právo před Stranou obnovy, která vyhrála loňské volby a jež slibuje, že šaríu nezavede. Podle tuniského ministra spravedlnosti citovaného na BBC první násilnosti propukly již několik hodin po Zavahrího prohlášení, které prý mohlo některé původce střetů inspirovat. 

Vůdce Strany obnovy Rašíd Ghannúší na Zavahrího výzvu dnes reagoval prohlášením, že Al-Káida "nemá v Tunisku vliv". "Ajmán Zavahrí nemá v Tunisku vliv. Tento muž je katastrofou pro islám a pro muslimy," řekl podle agentury AFP Ghannúší na tiskové konferenci v tuniské metropoli. "Plán Al-Káidy, to je ničení a občanská válka," prohlásil a poukázal na příklady Iráku, Afghánistánu a Somálska. Ujistil zároveň, že salafisté "nejsou ozbrojeným křídlem" jeho strany.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video