Příslušníci speciálních jednotek Berkut prohlásili, že proti demonstrujícím odmítají zasáhnout (22. února 2014) | foto: Reuters

Kyjev rozpustil úderná komanda Berkut. Nová vláda se rodí obtížně

  • 462
Nechvalně proslulé speciální jednotky Berkut jsou od středy zrušeny. Není však jasné, jestli výnos ministra vnitra dodrží také velitelé ve východních a jižních regionech s malým vlivem Kyjeva. To se týká i poloostrova Krym, kde ve středu vypukly potyčky mezi příznivci a odpůrci nového ukrajinského režimu.

Dočasný ministr vnitra Arsen Avakov napsal, že pohotovostní jednotky, která tvrdě zasáhla proti demonstrantům na kyjevském Majdanu, budou postupně likvidovány.

Komanda Berkut, čili "Orel", se během demonstrací na Ukrajině stala symbolem násilností, které si vyžádaly přes osmdesát mrtvých. Jejich bojovníci měli špatnou pověst už před krvavými nepokoji, často totiž byli zapleteni do vydírání, únosů, mučení a krytí volebních podvodů.

Krize na Ukrajině

Organizace, která navazovala na sovětský OMON, má centrály nejen v Kyjevě, ale ve všech větších ukrajinských městech.

Na západě země se desítky těžkooděnců přidaly na stranu povstalců, na východě jsou tito muži naopak oslavováni jako hrdinové a ochránci veřejného pořádku. Zda tedy budou velitelé Berkutu v ruskojazyčných regionech výnos Avakova respektovat, dosud není jasné.

Ve středu vznikne nová vláda

Nová vláda, která by rozpolcenou zemi dostala pod centrální kontrolu, se zatím rodí velmi obtížně. Hlavní síly ukrajinské "únorové revoluce" mají v parlamentu kolem 170 hlasů, do nadpoloviční většiny jim tedy 56 hlasů chybí.

Donedávna dominantní Strana regionů prezidenta Janukovyče se rozpadla, a proto je ve sněmovně až polovina poslanců nezařazených. Strany Vlast, UDAR a Svoboda je lákají do svých řad. Vládu chtějí oznámit už ve středu v 18:00.

Fotogalerie

Dva světy. Policejní těžkooděnec a protivládní demonstrant v lyžařské přilbě.
Protivládní demonstranti s národní vlajkou na Náměstí nezávislosti v centru...
Muž ukazuje prázdnou nábojnici vystřelenou při tvrdých střetech povstalců s...
Muž nese další pneumatiky na barikády.

Její program lze podle hlavního kandidáta na premiéra Arsenije Jaceňuka shrnout do pěti bodů: stabilizace finanční a politické situace v zemi, uzavření smlouvy s Mezinárodním měnovým fondem, vyšetření zločinů spáchaných při útocích proti demonstrantům, reforma ministerstva vnitra a podpis asociační smlouvy s Evropskou unií.

Své podmínky si však kladou také demonstranti z Majdanu, kteří si vymínili právo o nové vládě spolurozhodovat. Podle nich v ní nesmí zasednout nikdo ze stovky nejbohatších Ukrajinců a rovněž žádný z politiků, který vykonával jakoukoli státní funkci od roku 2010, kdy se prezidentem stal Viktor Janukovyč.

Stany na Majdanu, nad Krymem vlaje ruská vlajka

Ačkoliv prezident Janukovyč je na útěku a horečně probíhají jednání o nové vládě, na Ukrajině ještě zdaleka nezavládl klid. Na kyjevském náměstí Nezávislosti stále stanují demonstranti. Politikům prý hluboce nedůvěřují a jsou připraveni tábořit v centru města až do léta, kdy se mají konat předčasné volby.

Napětí zase sílí na Krymu, kde v úterý nad budovou místního parlamentu zavlála ruská vlajka. Správa autonomní oblasti volá po referendu, které má rozhodnout o připojení k Rusku. Nové kyjevské vedení však chce vzpurný parlament rozpustit.

Ve středu už vypukly na Krymu první potyčky mezi příznivci aktivistů z kyjevského Majdanu a stoupenci svrženého prezidenta Janukovyče a jeho politiky vůči Rusku. V autonomní oblasti, kde dvě třetiny obyvatel tvoří Rusové, musela zasahovat policie.

Střelba ukrajinských ozbrojenců na demonstranty v Kyjevě:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue