Potyčka pákistánských, afghánských a íránských migrantů před policejní stanicí...

Potyčka pákistánských, afghánských a íránských migrantů před policejní stanicí na řeckém ostrově Kos (15. srpna 2015) | foto: Reuters

Trajekt na Kosu přijímá jen Syřany. A co my? bouří se ostatní migranti

  • 102
Migranti z Iráku, Afghánistánu či Pákistánu si stěžují na řecké imigrační úředníky. Atény při vyřizování žádostí o azyl upřednostňují syrské běžence, kteří mají velkou šanci v řízení uspět. Řekové pro ně přistavili trajekt, migranti z dalších zemí si však musí přístřeší obstarat sami.

Trajekt Eleftherios Venizelos na ostrově Kos zakotvil v pátek, u břehu by měl zůstat zhruba dva týdny. Jeho kajuty budou dočasně hostit dva a půl tisíce migrantů, část lodi navíc slouží jako pracoviště imigračního úřadu. Všechny služby, které řecká vláda na trajektu poskytuje, se ovšem týkají výhradně uprchlíků ze Sýrie (více o trajektu se dočtete zde).

Italové zachránili 350 běženců

Italská pobřežní stráž zachránila v pondělí u pobřeží Kalábrie 350 uprchlíků. Jejich plavidlo se na rozbouřeném moři dostalo do potíží, jednoho z pasažérů našli Italové mrtvého.

Obtížné akce se podle agentury ANSA zúčastnily dva čluny pobřežní stráže, hlídková loď chorvatského námořnictva a jedno obchodní plavidlo.

Zdroj: ČTK

Kromě noclehu na palubě trajektu mají uprchlíci ze Sýrie zajištěné přednostní vyřízení žádosti o mezinárodní ochranu. Evropa totiž oficiálně uznala, že jejich zemí zmítá občanská válka. Běženci tak mají téměř jisté, že podle mezinárodního práva azyl dostanou. S přednostním odbavením Syřanů však zásadně nesouhlasí jejich někdejší souputníci, kteří na Kos přes Turecko zamířili odjinud.

„Nevědí snad, že Irák je také ve válce? Proč bychom se do téhle situace vrhali, kdybychom se doma nebáli o své životy?“ rozčiloval se před mikrofonem amerického rádia NPR dvacetiletý Alí Džúvardí. Irácký vysokoškolák na Kosu už několik dní stanuje, oblečení si pere v moři a na doklady zatím marně čeká.

O nespravedlnosti ze strany úředníků jsou přesvědčení také Pákistánci, Afghánci a Íránci. Rostoucí stres vede i k fyzickým potyčkám, migranti se vzájemně napadají třeba ve frontách před úřady.

Z Turecka připluli společně, teď vidí Syřany odjíždět

Na Kos připlouvají všichni migranti z tureckého pobřeží, na moři jim stačí překonat několik kilometrů. Pokud ovšem jejich pouť nezačala v Sýrii, na vyřízení žádosti o povolení k pobytu si počkají až tři týdny a musí se tlačit v dlouhých frontách před policejní stanicí.

I když Řecko jejich žádosti vyhoví, dopravu na pevninu si musí zařídit sami. Trajekty směřující z Kosu do Atén jsou však vyprodané na dlouho dopředu. Migranti se tak na ostrově rychle hromadí.

Část z nich si platí hotely, někteří nakupují stany. Ostatní berou zavděk jakýmkoli přístřeškem, třeba ruinami opuštěných domů.

„Na zpracování jejich žádostí je tady méně úředníků. Hněv už začal přerůstat do rvaček, právě toho se humanitární organizace bály,“ popisuje atmosféru na ostrově zpravodaj britské televize Sky News. Migranti se podle něj nemohou vyrovnat s tím, že musejí dál žít ve stísněných podmínkách, zatímco Syřané z ostrova odjíždějí s vyřízenými doklady.

Rodiny uprchlíků čekají na nalodění:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video