Neplatičům chce Naděje pomoci

  • 1
Jižní Město - Neplatiči nájemného soudně vystěhovaní z obecních bytů Prahy 11 budou mít zřejmě větší šanci získat do budoucna znovu bydlení od městské části. Radnice Prahy 11 ve spolupráci se sdružením Naděje projednává možnosti sociálního projektu pro dlužníky. Sdružení by mohlo dostat do správy dva objekty ve Stříbrského ulici.

Ty už v současné době podle vedoucího odboru správy majetku Prahy 11 Demetera Hrečína slouží vystěhovaným jako dočasné přístřeší na půl roku.

"Naděje by pomáhala neplatičům umožnit přechod do normálního života. Tito lidé totiž často nejsou schopni vyřizovat si své sociální záležitosti sami a jsou bezradní," řekl Hrečín. Na podobném projektu spolupracuje Naděje podle své ředitelky Petry Lakatošové s úřady čtyř měst v České republice. V Praze by se však jednalo o premiéru.

Od září v holobytu jednoho z domů bydlí se svými dětmi Helena Capáková, která byla vystěhována kvůli neoprávněnému užívání bytu. "Zatím strach do budoucna nemám, protože všechno platím a můžu zažádat o pronájem garsonky," řekla Capáková. Dodala však, že je jí líto psů, které museli dát do útulku.

I za dočasné přístřeší se musí platit a to podle Anny Benešové ze současné správcovské firmy objektů centra nečiní asi devadesát procent ubytovaných. "Je jen benevolencí městské části, že tam nyní mohou zůstat celých šest měsíců, i když by je po jednom nezaplacení mohli vyhodit hned," řekla Benešová.

Hlavním přínosem projektu by podle Hrečína bylo, že vystěhovaní lidé, kterým by po půlroční lhůtě hrozil život na ulici, bez bydlení nezůstanou. Rodinám s dětmi by podle Lakatošové pomohli jejich pracovníci vyhledat azylový dům či přechodné sociální bydlení, které by podléhalo dozoru centra sociálních služeb. "Nejdůležitější je uchránit tyto lidi před propadem k životu na ulici - k bezdomovství," uvedla Lakatošová.

Aby však lidé měli šanci na získání bytu, budou muset za poskytnuté přístřeší platit. Dále budou muset udržovat pořádek v budovách i okolí a nedělat problémy."Chtěli bychom například i poskytovat poradenství ohledně sociálních dávek, které si nyní nevyřizují, a nabídli bychom dětem programy pro volný čas," dodala Lakatošová.

Pokud by jako podnájemníci plnili své povinnosti, městská část chce těmto lidem podle Hrečína vycházet vstříc a časem mohou získat nájem obecního bytu.
"Nechceme z lidí dělat bezdomovce," tvrdí Hrečín.Osobně doufá, že rada městské části projekt v prosinci schválí. Městská část by potom přispívala Naději na provoz obou objektů ve Stříbrského ulici a ostatní aktivity osm set až devět set tisíc korun ročně.

Nájemníci obecních bytů dlužili podle Nataši Pethöové z odboru správy majetku ke konci minulého měsíce radnici Prahy 11 přes padesát šest milionů korun, uživatelé nebytových prostor dalších čtyřicet pět milionů.

Projekt se bude projednávat i kvůli tomu, že úředníci v souvislosti s angažováním soukromých exekutorů počítají s vyšším počtem vystěhování. "Vše se urychlí, protože s jejich pomocí budeme moci postupovat podstatně rychleji," tvrdí Hrečín.

Celá diskuse o pomoci vystěhovaným podle něho vznikla při žádosti Naděje o byt pro mladé lidi z dětských domovů. "Navzájem si můžeme pomoci," dodal Hrečín.

Nájemnice, která na nájemném a poplatcích dlužila radnici Prahy 5 devadesát tisíc korun, otvírá exekutorovi. (24. ledna 2001)

Pracovníci stěhovací firmy balí věci neplatičky nájemného do beden od banánů. (24. ledna 2001)

Za asistence soudního vykonavatelele vyklidili pracovníci stěhovací firmy postupně celý byt neplatičky nájemného. (23. ledna 2001)

Obyvatelka pražského Barrandova soudní vystěhování nečekala, nevybírala si totiž ani poštu. (23. ledna 2001)

Nájemnice bytu Alena Češková (v červeném)se vystěhování nebránila. (23. ledna 2001)

Ikdyž šla stěhovákům práce od ruky, vyklizení celého bytu neplatičky nájemného trvalo několik hodin. (23. ledna 2001)

Neplatička nájemného Alena Češková, která smíchovské radnici dluží 90 tisíc, soudnímu exekutorovi se stěhováním pomáhala. (23.ledna 2000)

Všechny věci neplatičky nájemného nechala radncie odvést do náhradního ubytování v Plzeňské ulici 24. (24. ledna 2001)

Za dluh na nájemném "zaplatila" neplatička nájemného vystěhováním. (24. ledna 2001)

Stěhováci povolaní radnicí Prahy 13 vystěhovávají nájemnici z Trávníčkovy ulice, která radnici dluží téměř 450 tisíc. Vyklízení bytu však připomínalo spíše likvidaci skládky. (15. března 2001)

Exekutor Miroslav Houra stojí před bytem spolu s nájemnicí Romanou Šlapalovou. Houru hrůzný stav bytu vůbec nepřekvapil. "Nepořádek a zápach jsem čekal, protože jsem v bytě už jenou byl," řekl. (15. března 2001)

Nájemnice bytu Romana Šlapalová si prohlíží některé věci, které odvezou exekutoři na příkaz radnice Prahy 13. (15. března 2001)

Nájemnice bytu Romana Šlapalová probírá své věci, které nenechá vystěhovat ze svého bytu v Praze 13. (15. března 2001)

Stěhovací služba odváží věci z bytu v Praze 13. Radnice má u nájemníka Františka Ferencyho rekordní pohledávku 1,2 milionu korun. (5. dubna 2001)

Věci jsou připravené k vystěhování z bytu neplatiče v Praze 13. (5. dubna 2001)

"Já jsem netušila, že sem takhle vpadne dvacet lidí, je to pro mě totální bomba," řekla během exekuce podnájemnice, která netušila o neplacení nájemného svého bytného. (5. dubna 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video