Kontrolovat hladinu cukru v krvi musí rodiče malých diabetiků několikrát denně

Kontrolovat hladinu cukru v krvi musí rodiče malých diabetiků několikrát denně | foto: AP

Nepíchá si injekce, je soběstačný, rozhodl lékař o malém diabetikovi

  • 200
Ondřej Deml má osm let, od tří let žije s cukrovkou a je závislý na pomoci své rodiny. Kvůli změně zákona však Demlovi před dvěma lety přišli o sociální příspěvky na péči o Ondřeje. "Nepíchá si pětkrát denně inzulín, je soběstačný," rozhodl posudkový lékař. Ondřeje osobně ani neprohlédl.

Veronika Demlová musí být přitom svému synovi stále nablízku. "Doprovázím jej na každý tělocvik. Měříme hladinu cukru, jednou za tři dny musíme vyměnit inzulinovou pumpu, vážíme jídlo," jmenovala některé povinnosti Demlová.

Malí cukrovkáři

Mít doma malého cukrovkáře není jednoduché. Podle diabetoložky Kamily Dymové musí být rodiče neustále s nimi. Jinak řečeno - malí diabetici jsou na jiných závislí a bez pomoci se neobejdou.
"Všechny děti do jednoho jsou léčeny inzulinem. Buď se jim tedy musí několikrát denně píchat, nebo mají zavedenou inzulinovou pumpu. Šestkrát denně musí jíst. Přestože tyto děti mohou všechno, musí mít přesně odměřené porce s určitou dávkou sacharidů. A odměřovat jídlo se nenaučí samy, ani desetileté dítě to podle mého nezvládne, i když už porci odhadne. Hladina cukru navíc kolísá při pohybu, takže rodiče musí děti doprovázet při pohybových aktivitách. Je také nutné jim dát před sportem větší množství jídla, aby hladina cukru neklesla příliš. Dítěti se musí šestkrát denně měřit hladina cukru. Malé děti s cukrovkou si navíc nevezmou do žádné školky," shrnula lékařka.

Když byl Ondra menší, bylo povinností víc. Zanedlouho oslaví deváté narozeniny a některé věci už zvládá sám. "Dokáže si navážit jídlo, ale musíme mu připomínat, kolik čeho může," dodává matka malého diabetika.

Zcela postaráno o něj není ani ve škole. "Paní učitelky o jeho nemoci vědí a vědí, jak s ním zacházet. Když si ale náhodou vytrhne z inzulinové pumpy kanylu, volají mi. Musím vždy nasednout do auta, vyrazit do školy a pumpu mu okamžitě napíchnout. Nemůže bez ní být," vypráví Demlová s tím, že ve škole není zdravotník, který by to zvládl za ni a nemohou to udělat ani učitelky.

"Tohle si opravdu nikdo na triko nechce vzít. Syn musí mít přesnou dávku inzulinu, chyba by mohla být i smrtelná," dodala. Syna doprovází i na všechny školní výlety.

Stát Demlovým nejprve přispíval na péči o Ondru asi tři a půl tisíce, postupně se příspěvky zvedly na devět tisíc. Před dvěma lety Ondrova rodina o příspěvky přišla úplně.

"Posudkový lékař tak rozhodl na základě synovy zdravotní dokumentace. Osobně nás neviděl. A to se ještě Ondra nezvládal o sebe postarat tak, jak to zvládá dnes," popsala útrapy Demlová.

Příspěvky v rodině chybějí. Paní Demlová nemůže vzít práci na stálý úvazek, protože jejich život se točí kolem toho, jaká bude ráno Ondrova hladina cukru v krvi. Stává se, že je na tom zle a nemůže ten den vůbec do školy. Ondra má navíc i astma a další zdravotní problémy.

Rodin jako Demlovi jsou podle odborníků stovky a mnohým příspěvky kvůli nesprávnému posudkovému procesu chybí. Napravit by to mohl plán ministra práce a sociálních věcí Petra Šimerky, který se dnes s rodiči diabetiků sešel a chce se na tento problém zaměřit. - o plánovaném postupu ministerstva čtěte více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video