Nepál: Klid před bouří?

Káthmándú - V nepálské metropoli Káthmándú byl na čtvrteční noc opět vyhlášen zákaz vycházení. Policie bude střílet na každého, kdo zákaz poruší, varuje ministerstvo. Během porušení tohoto zákazu, který je v platnosti již třetí noc, policie v úterý postřelila nejméně 14 lidí a dalších 450 jich zatkla. Po pátečním masakru královské rodiny v zemi stále vládnou nepokoje.

Opatření bude v platnosti od středy 21:00 do čtvrtka 3:00 hodin místního času.

Rozlícené davy dosud klidnil zákaz vycházení
Poprvé bylo toto opatření použito v pondělí, kdy v metropoli Káthmándú vypukly rozsáhlé nepokoje poté, co zemřel král Dípéndra, syn zavražděného krále Bíréndry a patrně strůjce pátečního masakru a co byl novým králem jmenován Bíréndrův bratr Gjánéndra. Policie zasáhla proti demonstrantům slzným plynem. Poté byl zákaz zrušen a znovu obnoven v úterý v poledne, když se ve městě začaly opět srocovat davy.

Co se stalo minulý pátek v Nepálu? Kdo je nový král Gjánéndra? Podívejte se na bohatou fotogalerii.

V Nepálu uvízli turisté
"Jsme trošičku nervózní, ale ještě se nebojíme. Doufáme, že se odtud brzy dostaneme," řekl americký turista, který zde uvízl se svojí ženou.

Mezi zablokovanými turisty je i skupina 200 urugayských studentů, kteří nechtějí zveřejnit svá jména, aby si o nich rodiče prý nedělali starost. Polovina z nich už odjela do sousední Indie, zatímco zbytek shání lístky, aby odcestovali taky.

Britské velvyslanectví se muselo postarat o 26 turistů, kteří uvízli na letišti během masových nepokojů, kdy byl vyhlášen zákaz vycházení a dopravního provozu.

Turistika je je jedním z hlavních zdrojů příjmů himalájského státu
Ročně navštíví Nepál jeden a půl milionu turistů. Podíl turistiky na hrubém domácím produktu činí asi čtyři procenta. V roce 1999 získal Nepál 168,1 milionu dolarů z turistiky, která je třetím největším prostředkem přílivu tvrdé zahraniční měny.

Ačkoli je podle cestovních kanceláří brzy na to, by se vyhodnotilo, jaký bude mít současná situace dlouhodobý vliv na turistiku v Nepálu, obzvlášť, když je zrovna období dešťů, je jisté, že zatím se z bezpečnostních důvodů Nepálu vyhýbají.

Co se odehrálo v pátek v královském paláci?
Podle agentury AP vyšetřování pátečního masakru vázne. Nepálské úřady nejprve určily jako viníka masakru Dípéndru, ale pak začaly tvrdit, že střelba se spustila z automatické zbraně nešťastnou náhodou. Nový král, Bíréndrův bratr Gjánéndra, jmenoval vyšetřovací komisi, která by měla překvapivou událost osvětlit, a slíbil, že její závěr bude zveřejněn. Členové komise se prý kvůli postupu osvětlení celé události pohádali.

Americký deník The Washington Post a britský list The Times ve středu citovaly svědka, který masakr přežil.

Svědectví člena královské rodiny, který masakr přežil

Oproti domněnkám, že roznětkou k masakru byla hádka mezi Dípéndrou a jeho matkou kvůli princově nevěstě, svědek vypověděl, že se nevedly žádné rozhovory o Dípéndrových plánech na ženění a ani nic jiného nenaznačovalo, že něco není v pořádku. "Byl to zcela běžný páteční večer, který se tak zvrhl," uvedl svědek.
Nepálský následník trůnu Dípéndra nejprve zastřelil svého otce, krále Bíréndru, a pak postupně postřílel zbytek přítomné rodiny. Použil k tomu samopalu Uzi a automatické pušky M16.
Dípéndra prý vypil několik skleniček různých alkoholických nápojů v baru před večeří, na které se tradičně scházela rodina. Kolem deváté večer se vzdálil od stolu a vrátil se oblečený do vojenské uniformy s čepicí na hlavě a s oběma střelnými zbraněmi.
Nejprve zastřelil otce, který seděl v sousední místnosti. Podle svědka bylo možné zahlédnout otevřenými dveřmi překvapenou královu tvář. Dípéndra pak zastřelil dalších osm lidí a tři zranil, než otočil jednu ze zbraní proti sobě a střelil se do hlavy. Rána jej nezabila hned. Po těžkém zranění upadl do kómatu a zemřel až o dva dny později.
Podle The Washington Post Dípéndra po zavraždění otce ještě střílel dávky ze svých zbraní v místnostech královského paláce asi čtvrt hodiny.
Vyděšení členové rodiny seděli ztuhlí na svých židlích, zatímco jim kulky létaly kolem hlavy a oběti se v křeči sesouvaly k zemi.
Podle očitého svědka Dípéndra po celou dobu ani jednou nepromluvil a jeho obličej neprojevoval žádné emoce. Střílel prý naslepo. V jednu chvíli šel do zahrady, kam jej následovali matka, královna Aišvarja, a jeho mladší bratr, princ Níradžán, ve snaze ho uklidnit. Na místě je zastřelil.
Když se Dípéndra vrátil do paláce, jeden jeho strýc jej prosil, aby přestal, odložil zbraně, protože už nadělal dost škod. Dípéndra ho místo odpovědi zastřelil a zabil pak i tetu a bratrance, kteří spěchali strýcovi na pomoc. Pak zas odešel do zahrady, kde zaznělo několik dalších výstřelů. To musela být ta chvíle, kdy se zabil sám, dodal svědek.

Po masakru královské rodiny minulý pátek stále zmítají Nepálem nepokoje. V úterý policie postřelila 14 lidí a dalších 450 jich zatkla. Vyšetření celé události vázne. (6. června 2001)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video