Soudce vynesl nesmyslný rozsudek. Teď možná odsoudí jeho. Ilustrační foto

Soudce vynesl nesmyslný rozsudek. Teď možná odsoudí jeho. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Neoženil jste se, půjdete do vězení, řekl komunistický soudce

  • 198
Soudce z komunistických časů bude možná obviněn ze zneužití své pravomoci: poslal totiž do vězení nevinného člověka a verdikt nesmyslně odůvodnil. Pokud by byl odsouzen, byl by to první takto potrestaný soudce. Na muže v talárech je polistopadová spravedlnost zatím krátká.

Šlo o pozoruhodný rozsudek. Zemědělec z jižních Čech jím byl v roce 1958 odsouzen k šesti měsícům a ztrátě majetku. Důvod?

Soudce to tehdy vysvětlil jasně: "Nemá kladný vztah k socialistickému zřízení a jeho pracujícímu lidu, což mimo jiné dokládá i tím, že se dosud neoženil," napsal do odůvodnění rozsudku.

Verdikt nyní zkoumají policisté, kteří zváží, zda sedmasedmdesátiletého soudce, který je dnes v důchodu, budou trestně stíhat.

"Prověřujeme, zda soudce nezneužil svou úřední moc z politických důvodů," uvedl ředitel Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) Pavel Bret. "Cílem toho rozsudku samozřejmě bylo připravit zemědělce o majetek," dodal.

Jméno soudce policisté nezveřejnili s tím, že obvinění dosud nepadlo.

Rozsudek jako důkaz

Soudce, který odsoudil muže za to, že si nenašel nevěstu, je jen jedním z mnoha představitelů československé komunistické justice, kteří se mezi lety 1948 až 1989 zapojili do pronásledování údajných politických nepřátel.

Mezi takové "nepřátele" patřili i sedláci. I když pronásledovaných sedláků byly tisíce, žádný soudce za jejich odsouzení nebyl dosud potrestán. Sedláci přitom podle příkazů z nejvyšších míst přicházeli nejen o majetek, ale byli i vyháněni ze svých vsí a s celými rodinami šikanováni.

KOMUNISTICKÁ JUSTICE

Po komunistickém převratu v únoru 1948 byly odsouzeny tisíce lidí za vymyšlené či neexistující trestné činy.

Z politických důvodů bylo popraveno 248 osob (číslo historikové stále upřesňují), nejvíce v první půli padesátých let.

Za justiční vraždu političky Milady Horákové skončila ve vězení prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová. Stala se jedinou potrestanou představitelkou justice.

V mnoha případech se tak dělo i bez soudního rozhodnutí. I když ale soudce rozhodl, je dnes obtížné prokázat, že nevinného odsoudil opravdu úmyslně.

V tomto případě však může policistům napomoci právě nesmyslný verdikt. "Je to rozsudek, který nemá s právem nic společného, soudce v něm hodnotí charakterové vlastnosti odsouzeného," vysvětluje Eva Michálková z ÚDV.

Soudci bez trestu?

I když soudci měli velký podíl na nezákonnostech minulého režimu, nebyl žádný z nich po pádu komunismu potrestán. Dokonce ani nikdo z těch, kteří se podíleli na procesech padesátých let, při nichž byli popravováni nevinní lidé.

"Samozřejmě, že to není v pořádku," říká advokát a bývalý obhájce disidentů Milan Hulík. "Byl na to čas hned po Listopadu, kdy tito soudci ještě žili, ale nebyl zájem. Těch pár lidí, kteří na to tlačili jako já, se dostalo do pozice jakýchsi podivínů," dodává.

Dva soudci, kteří se podíleli na procesu s takzvanými babickými vrahy, byli v devadesátých letech obviněni, ale odsouzen už žádný z nich kvůli vysokému věku nebyl. Jeden z nich – Pavel Vítek – přiznal, že proces byl řízen a manipulován. Řada soudců, kteří rozhodovali na politickou objednávku v sedmdesátých a osmdesátých letech, dodnes soudí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video