Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Neonacisty soudit nemůžu, rozhodla se soudkyně kvůli členství v KSČ

  • 86
Proces s osmi lidmi obžalovanými z podpory pravicového extremismu se komplikuje. Soudkyně Věra Bártová se prohlásila za podjatou a kauzu zřejmě nedokončí. Odůvodnila to stížnostmi na průběh procesu a její někdejší členství v KSČ.

Bártová se zpočátku podjatá necítila, názor ale změnila po výtkách, které se na ni snesly. Ačkoliv nechce popírat své členství v KSČ a nevidí důvod, proč toto období spojovat s jejím morálním a odborným kreditem, cítí se být ovlivněná názory namířenými proti ní a nemůže zaručit svou objektivitu.

Soudkyně uvedla, že se od začátku řízení setkala s nesouhlasem, že kauzu rozhoduje právě ona. "Proces a jeho vedení je přirovnáno k procesům vedeným v dobách normalizace, a tedy neobjektivně," píše Bártová.

Zmiňuje především výtky občanského sdružení K213, které poukazovalo na její členství v KSČ a písemně si stěžovalo na průběh řízení. Soudní senát obvinilo také z toho, že druhé hlavní líčení nařídil údajně schválně na 18. 8., což je datum související s nacistickou symbolikou.

"Podle odborníků na pravicový extremismus je číslo 88 zkratka pro 'Heil Hitler', neboť H je osmým písmenem abecedy, 18 má být zase zkratka pro 'Adolf Hitler'. Otázkou je, jestli by podle stejného principu jako jsou stíhání obžalovaní, neměla být za propagaci hnutí stíhána i soudkyně," napsal předseda sdružení Jiří Fiala.

Soudní jednání s lidmi, které někteří odborníci a policisté považují za špičky české krajně pravicové scény, se tak zatím odkládá. Podle obžaloby se provinili tím, že vylepovali v Praze samolepky s texty odkazujícími na webové stránky neonacistů.

Předseda obvodního soudu pro Prahu 1 Libor Vávra uvedl, že pokud někdo podá proti rozhodnutí soudkyně stížnost, případ rozhodne nadřízený městský soud. Ten může mimo jiné spis soudkyni vrátit s tím, že podjatá není. Když se ale stížnost do zákonné lhůty neobjeví, podjatost platí a případ dostane jiný soudce.


Nejlepší videa na Revue