Policisté přivážejí důkazní materiál.

Policisté přivážejí důkazní materiál. | foto: Petr Topič, iDNES.cz

Neonacisté získali dokument z razie, policie se obává konfidenta

  • 547
Na webu mosteckých fotbalových chuligánů Radicalboys se objevil interní policejní dokument. Popisuje, jak se mají policisté chovat při nedávném zátahu na špičky české neonacistické scény. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu potvrdil pravost dokumentu a zahájil interní vyšetřování.

Dokument z akce Power kriminalistům radí, na co se mají zaměřit při domovních prohlídkách - třeba na počítače, diskety, paměťové karty nebo videokazety.

Kriminalisté měli ale také hledat deníky nebo mobilní telefony, z nichž by šlo zjistit, komu podezřelí volali. Nechybí ani zmínka o zbraních, výbušninách či pyrotechnických "polotovarech".

Video z razie proti neonacistům

Podívejte se na policejní záznam z úterní akce

"Ano, jde o náš dokument," potvrdil jeho pravost mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták. Podle něj ale nejde o tajný dokument nebo písemnost z trestního spisu.

"Je to část řekněme instruktážních pokynů, které policisté dostávají před akcí. Jak se dostal ven, zatím nevíme. Ředitel útvaru Robert Šlachta nařídí interní šetření, které zjistí původ dokumentu," doplnil mluvčí.

Neonacistické sdružení Radicalboys se už dříve dostalo k důvěrným policejním informacím. "Pokud by měli v policejních řadách konfidenta, byla by to velmi vážná věc," řekl iDNES.cz sám Šlachta.

Akce Power

Před zásahem proti neonacistům v Janově loni 17. listopadu se na internetových fórech extrémní pravice objevily informace o policejní taktice, počtu nasazených policistů i z jakých krajů jsou. Podezření tehdy padlo na profesionálního vojáka Martina Hracha, vůdčí postavu Radicalboys.

O vzájemných sympatiích některých příslušníků ozbrojených složek a extrémní pravice se dříve často hovořilo. Armáda kvůli tomu několik lidí propustila ze služby a policie "infiltraci" extremistů do svých řad označila za jedno z největších rizik.

Akce Power mířila na pořadatele koncertů

Při prohlídkách bytů a nebytových prostor policisté zajistili CD určená k další distribuci, trička s rasistickou tématikou nebo propagující Národní odpor, počítače, časopisy a několik legálně držených zbraní.

Děti premiéra a ministra v ohrožení

Policie začala kvůli razii proti neonacistům hlídat rodiny premiéra Jana Fischera a ministra vnitra Martina Peciny

Kriminalisté se deseti podezřelým snaží dokázat, že pracovali jako organizovaná skupina s přesně rozdělenými kompetencemi. Údajně dobře věděli, že připravují koncerty, na kterých vystupující budou šířit rasovou nenávist.

Celkem policie zdokumentovala jedenáct koncertů od loňského dubna do dnešních dnů. "Neonacisté na koncertech posilují soudružnost, radikalizují se a mají z nich finanční prospěch," popsal šéf ÚOOZ Šlachta.

Redakci iDNES.cz se podařilo získat kompletní seznam obviněných. Údajně jde o Lukáše Roda, Viléma Farkače, Roberta Fürycha, Pavla Blinku, Michala Moravce, Martina Fraňka, Jana Pinkase, Milana Adámka, Jana Pohla a Pavla Karasze. Je jim od 24 do 42 let.

Koncerty neonacistů

Trutnov 12. 4. 2008
Ochoz u Brna 1. 8. 2008
Praha-Bráník 30. 8. 2008
Komárov 10. 11. 2008
Příbram 22. 11. 2008
České Budějovice
17. 1. a 21. 2. 2009

Všichni jsou podle detektivů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu členy Národního odporu nebo zástupných spontánních hnutí Svobodný odpor a Odpor.

Kriminalisté jim prý razií zasadili citelnou ránu. "Rozpracování této skupiny jsme eliminovali devadesát procent koncertů white power hudby, které se v Česku pořádají. K postavení jednotlivých členů v její struktuře bych nyní nerad rozebíral, je to v šetření," řekl ředitel ÚOOZ Robert Šlachta.

,

Video