![]() O boji s extremisty zítra od 12:30 |
Pochod Maislovou ulicí, kde sídlí Pražská židovská obec, a dalšími přilehlými ulicemi ohlásili takzvaní Mladí národní demokraté. Podle prvních zpráv by se ho mohly zúčastnit až dvě stovky pravicových extremistů, upozornily Hospodářské noviny.
Podle informací iDNES.cz vystupují jménem Mladých národních demokratů Erik Sedláček a Patrik Vondrák. Zástupci občanských iniciativ je označují při nejmenším za sympatizanty neonacistické ideologie.
Okupace Iráku je jen zástěrka, míní židovská obec
Neregistrované sdružení v ohlášce na magistrátu uvedlo, že jeho členové chtějí 10. listopadu pochodem vyjádřit nespokojenost s českou okupací Iráku.
Představitelé židovské obce, ale i organizace Tolerance a občanská společnost jsou přesvědčeni, že pochod ve výročí křišťálové noci chce ve skutečnosti vyvolat antisemitismus a stojí za ním krajně nebezpečný Národní odpor.
Při podrobnějším zkoumání skutečných svolavatelů akce mají její odpůrci podle všeho pravdu. Představa, že by na Starém Městě měly vlát černo-bílo-červené prapory nacistického Německa z 30. let minulého století, je absurdní.
Na akci se také už připravuje policie. Její operativci sbírají informace a vyhodnocují je. "Určitě přijmeme odpovídající opatření," slíbila Eva Miklíková z pražské policie.
Dvě tváře Erika Sedláčka?
Šestadvacetiletý Erik Sedláček je autorem nebo překladatelem mnoha textů na téma antisemitismus. Některé indicie naznačují, že se na internetu skrývá pod přezdívkou Sedlis-Diehard, pod kterou aktivně publikuje xenofobní články na serveru Národního odporu.
Za podporu a propagaci xenofobie byl údajně loni na jaře dva měsíce na vazbě, podle zdroje iDNES.cz kvůli vydávání rasistického časopisu Poslední generace.
Ani čtyřiadvacetiletý Patrik Vondrák není žádným nováčkem. Loni například svolal demonstraci před izraelskou ambasádou, kterou rozprášila policie a byl na ní zadržen strážník Milan Tobiáš. - více zde
Pozvánka na listopadový pochod židovským městem byla mimochodem zveřejněna i na jednom německém neonacistickém serveru, kde doslova stojí: Němečtí kamarádi jsou srdečně vítáni.
"Oslovili jsme primátora Pavla Béma, aby Praha pochod neonacistů židovským městem zakázala," řekl iDNES.cz František Bányai, předseda Pražské židovské obce.
Primátorovi zaslal dopis, v němž upozorňuje na shodu názvu sdružení s německými Jugend Nationaldemokraten, což je mládežnická organizace neonacistické politické strany Nationaldemokraten Partei Deutschlands - NPD. - celý dopis čtěte zde
Jsme bezmocní, říká úředník
Ondřej Cakl z občanského sdružení Tolerance a občanská společnost se domnívá, že pokud nebude pochod zakázán nebo nebude jeho trasa odkloněna mimo židovskou část Prahy, vystoupí proti němu lidé, kterým záleží na důstojné připomínce holokaustu.
Magistrát se na to ovšem dívá velmi skepticky. Není v kompetenci města zakazovat veřejné shromáždění, jeho povinností pouze je vzít je na vědomí.
"Praha to už vyzkoušela, pořadatelé se obrátili na soud a Praha soudní spor prohrála. Je to problém určité nejasnosti zákona a výkladu soudů a není v kompetenci Prahy ho řešit. Soudy už opakovaně rozhodly proti městu, Praha jejich rozhodnutí musí respektovat," vysvětluje rozhodnutí úředníků mluvčí magistrátu Jiří Wolf.
Co je křišťálová noc
Křišťálová noc je označení pro útok proti Židům, který se odehrál v noci z 9. na 10. listopadu 1938 v Německu a k němu připojeném Rakousku.
Bezprostřední příčinou pogromu byl atentát Žida Herschela Grynszpana na sekretáře německého velvyslanectví v Paříži Ernsta vom Ratha, který navíc přišel po oslavě výročí Pivnicového puče v Mnichově.
Zemřelo přes sto lidí, 30 tisíc bylo odvlečeno do koncentračních táborů, bylo zničeno a zapáleno přes 1300 synagog a nespočet židovských objektů, hlavně obchodů.
Křišťálová noc byla "počátkem konce"; mnoha lidem začalo být jasné, kudy se vztah nežidovské většiny vůči občanům židovského původu bude ubírat. Nikoho však nenapadlo, kam až by nacisté byli schopni zajít.
Svůj název získala křišťálová noc podle rozbitých výloh židovských obchodů, které se v té době dělaly převážně z velmi drahého křišťálu.
(Zdroj: Wikipedia)