Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Neonacista si nechal ověřit, zda není jeho přítelkyně Židovka, pak si ji vzal

  • 555
Laboratoře zkoumající DNA navštěvuje stále více lidí. Genetické testy jsou v módě. Muži zjišťují, zda náhodou nevědomky nepečují o nevlastní děti. Lidé jsou ochotni zaplatit i za informace o svém původu. Kuriózní je případ, kdy si v laboratoři nechal neonacista otestovat, zda jeho přítelkyně není židovského původu.

Stačí si pár sekund "zašťourat" vatovou tyčinkou v ústech. Jak jednoduché. A přitom tímto pohybem můžete odhalit minulost svého rodu, seznámit se se svými předky i s tím, kde žili, nebo nalézt ještě žijící příbuzné ve světě.

FAKTA o DNA

Kdo má zájem o testy
1. Rodiče dětí, kteří chtějí ověřit rodičovství (zejména otcové).
2. Lidé, kteří hledají své příbuzné roztroušené po světě.
3. Ti, kteří chtějí ze zvědavosti odhalit původ svého rodu a místo, odkud přibližně jejich rod pochází.
4. Kriminalisté při pátrání po pachatelích trestných činů.

Kolik stojí test
Určování otcovství stojí
4 400 Kč
Určování původu předků
2 100 Kč

Z čeho se dá získat vzorek
Ze slin a jiných tělních tekutin, vlasů, tkáně.

Co je to DNA Deoxyribonukleová kyselina, která je nositelkou genetické informace všech organismů. DNA je látka, která ve své struktuře kóduje a buňkám zadává jejich program. Strukturu DNA má každý jedinec odlišnou.

Spolehlivý test DNA, která je nositelkou unikátní genetické informace všech organismů a jež je obsažena i ve slinách, se stává mezi lidmi módou. Do laboratoří, které takové testy dělají, chodí nejen otcové, kteří mají pochybnost o svém otcovství a tímto si ho chtějí ověřit, ale i lidé, které zajímá třeba to, z jaké části zeměkoule jejich předci pocházejí.

"Lidé si to dávají jako dárek. Takže největší nával míváme v listopadu a v prosinci," potvrzuje Daniel Vaněk, šéf firmy Forenzní DNA servis. Ta tyto testy provádí.

Laboranti váš vzorek slin porovnávají se světovou databází obsahující 80 tisíc vzorků. Z nich se dá říci, že jste třeba potomek rodu Aškenazy nebo třeba Čingischána a že lidé s podobnou strukturou DNA žijí třeba u polského Gdaňsku. Tam také patrně narazíte na své skutečné vzdálené příbuzné.

Neonacista poslal do laboratoře přítelkyni, pak svatební oznámení

Vaněk zaznamenává i kuriózní případy. Například na adrese firmy zaklepal na dveře mladý muž s holou hlavou, v maskáčích a bombru.

"Přišel s přítelkyní a že by si chtěl ověřit, zda nejsou její předkové Židé. Snažil jsem se s ním hovořit, aby si uvědomil, o co žádá, ale oba trvali na svém. Pár týdnů poté nám do laboratoře od nich přišlo svatební oznámení," vzpomíná Vaněk.

Stále častěji se v laboratoři také objevují vzorky otců, kteří chtějí ověřit, zda je jejich dítě skutečně jejich. "Měli jsme tu i ženu, která z testů zjistila, že otcem jejího dítěte není manžel, ale švagr. Tak se rozvedla a znovu vdávala. Z tatínka byl strýček a ze strýčka tatínek," popisuje další neobvyklou příhodu Vaněk.

Pátrali po duchovi. Sedmnáct let

Zřejmě nejčastěji se však testy stále využívají jako vyšetřovací metoda při hledání pachatelů trestných činů. A stále úspěšněji.

Minulý týden například díky nim vypátrali dělníka, který více než týden udržoval ve strachu ženy na celé Moravě. Znásilnil dvě dívky a jednu ženu.

Testy DNA dělají kriminalisté i u banálnějších případů – nedávno třeba zadrželi muže, který se před sedmi lety pokusil v Praze ukrást auto. Zloděj nechal v autě stopu, o níž nevěděl – svůj pot.

Ale může to mít i háček, jak dokazuje příklad z Německa. Tam dlouhá léta řádil jeden pachatel. Kriminalisté nacházeli jeho vzorky DNA u případů po celé zemi – vraždy, znásilnění, loupeže. Říkalo se mu fantom z Heilbronnu a sedmnáct let po něm celé Německo pátralo.

Pak se však ukázalo, že při sbírání vzorků DNA na místě činu používali policisté tampony, které nebyly "čisté". Zůstával na nich vzorek ženy, která tampony v továrně vyráběla a dotýkala se jich. Policisté celou dobu pátrali po této ženě.

Vzorek své DNA člověk vlastně neustále "trousí" kolem sebe. Sliny, kapky potu, šupinky kůže, vlasy. Ze všeho se dá přečíst jeho DNA. "Pokrok jde dopředu děsně rychle. Dokážeme určit DNA z deseti buněk, metody jsou tisíckrát citlivější než před dvaceti lety. Vlastně všude zanecháte svůj vzorek," uzavírá Daniel Vaněk, který se nyní chystá zkoumat kosti Přemyslovců.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video