Za nechození do práce se budou poslancům krátit plat i náhrady, dohodla koalice. Ilustrační foto

Za nechození do práce se budou poslancům krátit plat i náhrady, dohodla koalice. Ilustrační foto | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Neomluvený poslanec dostane nižší plat, dohodla budoucí koalice

  • 66
Už je to skoro jisté. Poslanci budou dostávat plat podle toho, jak svědomitě budou pracovat. Vznikající koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných dokončila program v oblasti práva. Jeho součástí je dohoda o tom, že se poslancům sníží plat a budou se jim nově danit náhrady. Absentéři o ně mohou přijít úplně.

S tímto návrhem přišly na koaliční jednání Věci veřejné. Aby zákonodárci dostávali plnou mzdu, museli by se podle něj řádně účastnit schůzí Sněmovny, ale i jednotlivých výborů, podvýborů a komisí.

"S dohodou jsme spokojeni," řekla MF DNES místopředsedkyně VV Karolína Peake. Podporu našla především u TOP 09.

Šéf klubu Petr Gazdík se už v minulosti prostřednictvím jednoho ze senátorů snažil předložit zákon, který by poslancům při neomluvené účasti na jednáních krátil mzdu.

"Jednoznačně podporujeme myšlenku, že když poslanec bez omluvy nechodí do práce, má dostávat nižší plat," potvrdil Gazdík. Minulý šéf Sněmovny Miloslav Vlček ale s podobnou novelou Sněmovny neuspěl.

Poslanci v současnosti dostávají k platu náhrady ve výši několika desítek tisíc korun, které nemusí danit ani nijak vykazovat. Na cestování například inkasují až 34 tisíc korun. I když tolik většinou neprojedou, peníze vracet nemusí. Skrytě si tak navyšují svou mzdu.

Tomu by měl být konec, pakliže návrh odborné koaliční komise skutečně ve Sněmovně projde. Konkrétní suma, o niž zákonodárce v případě neomluvené absence přijde, zatím není stanovena.

Snítilý by přišel "na buben"

Pokud by podobné nařízení platilo už v minulosti, řada poslanců by pracovala téměř zadarmo. Třeba Evžen Snítilý, který musel opustit ČSSD poté, co pomohl zvolit Václava Klause, bez omluvy vynechal každé třetí hlasování.

Pro Věci veřejné je zneužívání náhrad velké téma. Předseda Radek John slibuje, že jeho poslanci budou všechny své náklady vyúčtovávat a zbytek příplatků dávat na charitu. Podobný systém by se měl podle něj zavést v celé Sněmovně.

S tím však podle informací MF DNES koaliční partneři nesouhlasí. Vyúčtovávat každou jízdenku by bylo podle některých politiků příliš administrativně náročné.

Komise pro oblast práva, spravedlnosti, veřejné správy a korupce se shodla dohromady na osmdesáti bodech. Třiadvacet z nich se týká protikorupčních opatření. Koalice například navrhuje zavedení proti korupčního agenta. Vzniknou také protikorupční senáty na soudech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video