Neodstoupím, vzkázal Kučma demonstrantům

Ukrajinský prezident Leonid Kučma nevidí žádný důvod k tomu, aby po demonstracích namířených proti jeho osobě odstupoval z funkce. "Byl jsem zvolen hlasy více než 16 milionů lidí. Co jim mám říct? Že mne tři tisíce demonstrantů přimělo k odstoupení?" řekl Kučma časopisu Focus. V pátek přitom zaútočilo na prezidnetské sídlo v Kyjevě asi 20 tisíc rozvášněných demonstrantů. Kučma zároveň odmítá, že by měl cokoli společného se smrtí novináře Georgije Gongadzeho, jak jej obviňuje opozice. "O mém osudu rozhodnou voliči", prohlásil v rozhovoru prezident.

Smrt ukrajinského novináře, který Kučmu ve svých příspěvcích často kritizoval, vyvoala již na konci minulého roku řadu demonstrací za prezidentovo odstoupení.

"Proč by prezident, který již vyhrál volby, dal zavraždit neznámého novináře?" ptá se Kučma v rozhovoru.

Odstoupení prezidenta požadovalo v pátek v Kyjevě podle některých odhadů až 20 tisíc lidí, proti nimž policie tvrdě zasáhla.

Byly to největší protiprezidentské demonstrace za deset let existence samostatné Ukrajiny.

Demonstrace se konají i o víkendu
Představitelé opozice oznámili, že na odpoledne svolali další demonstraci, na níž budou požadovat především bezpodmínečné propuštění zhruba 200 lidí, kteří byli zatčeni v pátek.

"Sejdeme se před komisariátem a budeme požadovat jejich osvobození," řekl novinářům jeden z organizátorů akce Volodymir Čemeris.

Zatčeným hrozí 12 let vězení
Policie oznámila, že proti zatčeným bylo zahájeno trestní stíhání. "Proti narušitelům veřejného pořádku bylo zahájeno trestní stíhání.

Hrozí jim až dvanáctileté odnětí svobody," informoval novináře zástupce ministerstva vnitra Olexander Naumov. Policie obviňuje opozici, že pouliční střety vyvolala záměrně.

V pátek vypukla Kyjevě válka demonstrantů s policií
Přes deset tisíc lidí, kteří v pátek protestovali proti ukrajinskému prezidentovi Leonidu Kučmovi, odpoledne zaútočilo kameny a cihlami na sídlo prezidentské správy v Kyjevě.

Policie proti demonstrantům zasáhla slzným plynem. Dopoledne se asi 200 aktivistů snažilo Kučmovi zabránit, aby položil květiny k soše básníka Tarase Ševčenka.

Při prudkých srážkách mezi policisty a odpůrci ukrajinského prezidenta bylo zraněno několik lidí.

Do města přijely desítky autobusů, v nichž seděly stovky ozbrojených policistů. Redaktor Radiožurnálu hlásí, že prezidentské sídlo je v obležení.

Básník Taras Ševčenko, který žil v 19. století, je pro Ukrajince symbolem odporu proti útlaku. Pokládání věnce k jeho soše je významný státnický ceremoniál spojený s oslavami samostatné Ukrajiny.

Lidé chtěli Kučmovi  zabránit v ucetění památky jejich hrdiny
Ještě před incidentem u kyjevského prezidentského sídla se asi dvě stovky protestujících shromáždily v parku v centru Kyjeva, kde měl Kučma položit květiny k památníku básníka a národního hrdiny u příležitosti výročí jeho narození.

Policie donutila demonstranty, aby se z parku stáhli. Jak informoval prezidentův mluvčí Kučma přijel dříve, než se původně plánovalo, a po položení věnce k
básníkově soše místo ihned opustil.

Demonstranti útočili na policii
Po odjezdu prezidenta se policisté rozestoupili a umožnili protestujícím dostat se k soše. Demonstranti ale v organizovaných řadách zaútočili na policejní šiky, které je pak odrazily zpět a odpůrce rozehnaly obušky.

V prudkých potyčkách bylo zraněno několik demonstrantů, z toho jeden vážně. Šlo o jednu z nejtvrdších srážek s policií od počátku více než dvouměsíčních protestů proti prezidentovi Kučmovi.

Demonstranti skandovali hesla proti Kučmovi a policistům rozdávali rudé karafiáty.

Ukrajina bez Kučmy, zní heslo kampaně
Rozsáhlé protesty proti ukrajinskému prezidentovi probíhají od konce loňského roku, kdy pod heslem "Ukrajina bez Kučmy" vyrostla po celé zemi stanová městečka a v Kyjevě se začaly konat demonstrace.

Kučma svou účast na skandálu odmítá a tvrdí, že krizi vyvolaly síly v zahraničí usilující o destabilizaci Ukrajiny. Znepokojení nad situací v zemi vyjádřily Spojené státy a Evropská unie.

Jde o největší politickou krizi v zemi od zformování nezávislého státu. Političtí analytikové vyjadřují pochybnosti, zda tento vývoj přiměje Kučmu k rezignaci. Poukazují přitom na jeho pevné ovládání státní moci a na nejednotnost opozice.


O co jde v kauze novináře Gongadzeho

Aféra se začala odvíjet v září, kdy záhadně zmizel Georgij Gongadze, vydavatel internetového listu a velký kritik korupce na nejvyšších místech.

Jeho zohavené bezhlavé tělo bylo nalezeno v lesích až po mnoha týdnech.

Koncem listopadu oznámil vlivný opoziční politik Oleksandr Moroz, že má audiozáznam, ze kterého vyplývá, že zmizení Gongadzeho si objednal prezident Leonid Kučma.

Obsah pásku, který byl zveřejněn, Ukrajinu šokoval - hlas, vskutku podobný Kučmovi, proklíná Gongadzeho mimořádně obhroublým jazykem a svým podřízeným nařizuje, aby se s novinářem "vypořádali".

"Potřebovali bychom Čečence, aby ho ukradli a pak chtěli výkupné," říká například tento hlas podle přepisu, který se objevil v ukrajinském tisku.

Poslanci ukrajinského parlamentu se později na tajném místě v Evropě setkali s bývalým důstojníkem prezidentské ochranky, který kompromitující nahrávky údajně pořizoval. Své počínání vysvětlil prostě: byl tak šokován tím, čeho byl svědkem, že se rozhodl jednat a informovat o "zločinných příkazech prezidenta" lidi na Ukrajině.

Kučma vše vytrvale popíral. začátkem února se však sněhová koule skandálu začala znovu nabalovat - generální prokurátor připustil, že hlas na páscích vskutku náleží prezidentovi, ač byl patrně sestříhán a doplněn o některé klíčové pasáže.

Dvě osoby zachycené na pásku již dříve přiznaly, že opravdu jde o jejich hlasy. Prezident byl pak nucen připustit, že části pásků nejsou falešné. Kategoricky ovšem popírá odpovědnost za vraždu novináře a tvrdí, že jde o spiknutí "velmi dobře organizovaných sil". V únoru odvolal šéfa tajné služby a velitele své osobní stráže.

Přítomnost ukrajinských příslušníků pořádkových sil u památníku národního hrdiny Tarase Ševčenka v Kyjevě přiměla k slzám starší ženu, která u sochy chtěla položit kytici karafiátů (9. března 2001).

Ukrajinští policisté tvrdě zakročili proti opozičním aktivistům, kteří se shromáždili u památku národního hrdiny Tarase Ševčenka v Kyjevě. Kytici květin položil u Ševčenkova památníku za silného policejního doprovodu t aké prezident Leonid Kučma (9. března 2001).

Ukrajinští policisté tvrdě zakročili proti opozičním aktivistům, kteří se shromáždili u památku národního hrdiny Tarase Ševčenka v Kyjevě. Kytici květin položil u Ševčenkova památníku za silného policejního doprovodu t aké prezident Leonid Kučma (9. března 2001).

Jeden ze stoupenců opozice se snaží zastavit svého kolegu, který napadl příslušníka ukrajinských pořádkových sil při střetu u pomníku národního hrdiny Tarase Ševčenka v Kyjevu (9. března 2001).

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video