Bývalá premiérka Ukrajiny Julija Tymošenková a český prezident Václav Klaus

Bývalá premiérka Ukrajiny Julija Tymošenková a český prezident Václav Klaus | foto: Koláž - iDNES.cz

Není Tymošenková obětí politické hry? píše Klaus prezidentovi Ukrajiny

  • 129
Prezident Václav Klaus se zajímá o soudní proces s ukrajinskou expremiérkou Julijí Tymošenkovou. Prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče požádal o ujištění, že v procesu se známou političkou nebudou hrát vliv osobní či vnitropolitické spory.

Prezident Klaus připustil, že byl na Ukrajině v posledních dvou desetiletích pouze jednou, zároveň ale dodal, že se snaží být pečlivým pozorovatelem tamního politického vývoje.

Plynová kauza

Tymošenková čelí obvinění, že jako šéfka ukrajinské vlády v roce 2009 uzavřela s ruskou státní společností Gazprom nevýhodnou smlouvu o dovozu zemního plynu. Expremiérka je obviněna ze zneužití služebního postavení a poškození zájmů státu a hrozí jí 10 let.

Podpisem dohody o dovozu ruského plynu skončila v lednu 2009 plynová krize, během níž Rusko zastavilo dodávky plynu přes Ukrajinu do Evropy. Neshody Moskvy a Kyjeva kolem plateb a cen tehdy zkomplikovaly zásobování řady zemí včetně Slovenska.

Kyjevská vláda se dodnes snaží přimět Gazprom k přehodnocení těchto smluv, ale zatím marně.

Tím nyní hýbe proces s někdejší premiérkou Julijí Tymošenkovou. Hrozí jí deset let za to, že v roce 2009 podepsala smlouvu o dovozu zemního plynu z Ruska, která byla méně výhodná než do té doby platný kontrakt.

Tymošenková tehdy byla pod velkým tlakem, protože ruská společnost Gazprom zastavila dodávky plynu v Evropě a jednala z pozice síly. 

"Chci si být jist, že se v případě bývalé premiérky Tymošenkové nejedná o politický proces a že v tomto procesu nejsou a nebudou řešeny osobní či politické neshody uvnitř ukrajinské politické scény. Dovoluji si Vás proto požádat, vážený pane prezidente, o Vaše osobní ujištění v této věci," napsal Klaus Janukovyčovi.

Zároveň ho ujistil, že nemá důvod nedůvěřovat ukrajinské justici. Připomněl mu, že na rozdíl od řady politiků neviděl černobíle ani "oranžovou revoluci", která na přelomu let 2004 a 2005 vynesla do čela Ukrajiny prozápadního Viktora Juščenka.

Prezidentské křeslo tehdy uniklo právě prorusky orientovanému Viktoru Janukovyčovi. Vítězové revoluce Tymošenková a Juščenko ale nedokázali dlouhodobě spolupracovat a nakonec oba vliv na řízení země ztratili.

Před ukrajinskými úřady do Česka utekl exministr

Česko přitom s ukrajinskou politikou pojí více než pouhý dopis prezidenta Klause. Česká republika totiž před časem poskytla azyl bývalému ministrovi hospodářství Bohdanu Danylyšynovi. Ten zasedal ve vládě vedené Tymošenkovou a podobně jako ona čelil doma stíhání pro zneužití politického postavení.

Ukrajina poté proti poskytnutému azylu protestovala. (čtěte Ukrajina poslala Čechům nótu, chce vysvětlit azyl pro exministra Danylyšyna)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video