Dopravní policisté

Dopravní policisté | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Shánět na vsi tlumočníka nemusíte, brání se policie steskům dopraváků

  • 29
Řadoví dopravní policisté tvrdí, že se cizinci stali nepostižitelnými. V Lidových novinách si postěžovali na pokyn policejního prezidenta o povinnosti zajistit v případě potřeby tlumočení. Vedení policie se brání. Počet pokut uložených cizincům prý stoupá a povinnost zajistit tlumočníka není nová.

"Řekneš policajtům bonjour a oni tě pustí dál. To víš, benga jsou tupí, takže je všechno v klidu. Se s tebou dál bavit nebudou," říká ve filmu Jana Svěráka Jízda z roku 1994 prodávající hlavním hrdinům, když jim nabízí automobil a francouzské poznávací značky.

Dopravní policisté podle Lidových novin tvrdí, že se stejná situace vrací. Důvodem je podle nich pokyn policejního prezidenta Petra Lessyho, který policistům připomíná povinnost zajistit cizincům tlumočníka, pokud prohlásí, že nerozumí. "Chci vidět, jak někde na vesnici bude hlídka volat tlumočníka. Tímto nařízením se cizinci staví do role nepostižitelných," řekl deníku policista Martin.

Policie ale odmítá, že se něco podobného dělo. Odvolává se na to, že se předpisy a zákony nijak nezměnily a platí stejně již delší dobu. "Neznamená to žádnou změnu v praxi," řekla iDNES.cz mluvčí policejního prezidia Veronika Hodačová.

Cílem pokynu policejního prezidenta podle ní bylo, aby policista nemusel složitě dohledávat v jednotlivých předpisech, jak postupovat při přestupcích cizinců, aby měl vše přehledně po ruce.

Lidové noviny upozornily na to že, v roce 2011 uložili policisté blokovou pokutu 67 642 cizincům za volantem. Podle deníku se jedná o pokles proti předchozím letům. "To číslo je správně, ale to množství naopak stoupá," nesouhlasí mluvčí policejního prezidia.

Policie upozorňuje, že tlumočník je volán jen ve složitějších situacích. Nemusí být nutně zapsaný v seznamu tlumočníků. "Komunikace může probíhat i v jazyce, na kterém se přestupce a policista shodnou, nemusí jít tedy nutně o rodný jazyk přestupce," řekla mluvčí Hodačová.

"Zkušenosti dopravní, ale i cizinecké a pořádkové policie jsou navíc takové, že v naprosté většině případů dojde na místě ke vzájemné shodě, a přestupek je projednán a pokuta zaplacena přímo na místě," dodala Hodačová.


Video