Není pravda, že EU nám chce zakázat slivovici

V poslední době se v našich médiích šíří zprávy o tom, že po vstupu do EU nám patřičné předpisy nebudou dovolovat výrobu slivovice. Tato diskuse je však vedena (a mám dojem, že záměrně) mimo jádro problému. Účastníci rozpravy se často zabývají dedukcemi a rozbory, které neodpovídají realitě a ještě více celou záležitost zamlžují. Jak je to tedy s předpisy EU pro výrobu destilátů?
EU určitě nemá výhrady vůči výrobě ovocných destilátů, pokud jsou však vyráběny pouze z ovocného kvasu. V této souvislosti je lhostejné, zda budeme hovořit obecně o ovocných destilátech, nebo o slivovici jako jejich specifickému druhu, který našince zajímá nejvíce.
I v zemích EU se takovéto výrobky produkují a prodávají. Není tedy důvod se obávat, že by  nám měla být výroba slivovice zakázána. Co ale předpisy EU nedovolují, je přidávání lihu do těchto destilátů. A v tom tkví časté nedorozumění oněch poplašných zpráv o "konci slivovice v Čechách a na Moravě".
Kdo u nás přidává do slivovice líh?
Určitě se nejedná o drobné pěstitele, kteří si nechávají v pěstitelských pálenicích "vypálit" destilát ze svého ovocného kvasu. Kde by taky líh vzali? Ti o svoji slivovici jistě nepřijdou.
Rovněž většina tuzemských výrobců produkuje ovocné destiláty včetně slivovice  z čistého ovocného kvasu. A tudíž ani tito se nemusí obávat kolize s evropskými normami.
Tak kde je vlastně problém, o kterém se tolik hovoří?
Potíže nastanou pouze u těch produktů, které se sice tváří, že jsou ovocným destilátem, ale přitom jsou doplňované (neboli odborně řečeno řezané) lihem. Zákazník je pozná podle toho, že na etiketě u údajů o složení výrobků je uvedeno, že  je zde obsažen líh nebo etanol. Tyto lihoviny se sice mohou a budou moci vyrábět, ale podle předpisů EU  nesmějí být nazývány (a jistě po právu) honosně např. slivovice. Buďme rádi, že budeme mít konečně jasno.  Přečteme-li si na etiketě název "slivovice", budeme s jistotou vědět, že se jedná o výrobek pouze z čistého ovocného destilátu. Komu by tohle mělo vadit?
Mimochodem, tyto předpisy jsou u nás již rok v platnosti.
O to, že v této oblasti vládne neznalost nejen mezi veřejností, ale často bohužel i u odborníků, se postarali také naši zákonodárci.  Dříve byly destiláty vyrobené z čistého ovocného kvasu označovány jako "pravé", aby se odlišily od těch "řezaných" lihem. To bylo novelou zákona o potravinách změněno tak, že dřívější upřesňující označení "pravý" je nyní zakázáno, jelikož prý tak dochází k matení zákazníka. (Záměrem předkladatelů zákona bylo zřejmě chránit kupujícího před domněnkou, že právě tento výrobek je ten pravý). Nicméně si myslím, že zde došlo k naplnění onoho rčení, že "bylo vylito s vaničkou i dítě".
V praxi to vypadá tak, že se kontrolní orgány zabývají hlavně sledováním toho, co je uvedeno v názvu výrobku na jeho etiketě. Nezajímají se však již o kvalitu destilátu samotného a zejména o to, zda je v něm obsažen líh. Naopak jiné státní orgány se snaží pro tyto falzifikáty vybojovat evropské uznání. Prý v zájmu národa. Opravdu těm novinovým článkům o pošlapávání naší národní hrdosti nerozumím.
Přijďte se podívat do jakékoli pálenice na Moravu a uvidíte, jak se dělá slivovice. Stejně dnes, tak jako již stovky let. Ze švestek, slivek či trnek. Bez lihu. Zákon to schvaluje. EU to schvaluje. Tak kde je problém?

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video