Nenechte se napálit, tabák zabíjí

Ostrava - Tabák (Nicotinia tabacum) sloužil do roku 1700 př.n.l. indiánům především k náboženským účelům. Kouřili jej, žvýkali, šňupali, polykali. V Evropě se objevil až s návratem Kolumba z Kuby, odkud jej roku 1492 tento mořeplavec přivezl. S existencí a účinky tabáku seznámil veřejnost Jean Nicot, který jej ve formě šňupacího prášku dovezl na francouzský dvůr.

Tabák a posvátné rituály
Šamani usilují o akutní otravu nikotinem  a to konzumací nadměrného množství tabáku - získávají tak  nadpřirozené a vizionářské schopnosti, zpěvný hlas a  převádí tímto rituálem duše zemřelého do podsvětí. Celý  proces doprovázejí mdloby, nechutenství, chvění, deprese, ospalost, slabost, špatné vidění a  zástava dechu. Zkušení šamani znají přesnou dávku, kterou mohli aplikovat, aby se vrátili zpět do říše živých.

Každý kmen má jiné rituály. Např. jihoameričtí šamani tabák žvýkají, pijí tabákovou šťávu či sirup, vtírají si tabákovou pastu do kůže nebo očí, aplikují tabákové klystýry. Venezuelští šamani vykouří 5 až 6 kusů 90cm dlouhých cigaret za jedno sezení. (Nezkušeného kuřáka by mohla taková dávka  zabít.)

"Zázračné" složení
Tabák je nejvíce rozšířen v Jižní Americe, na Sundských ostrovech, v Austrálii a Oceánii. Cigaretový tabák se míchá ze dvou listů: žlutého(obsahuje 2,5 - 3% nikotinu) a tzv. "burley" tabáku (3,5 - 4% nikotinu). Zbytek rostliny se zředí vodou a obohatí příchutěmi (aromatické látky - např.čokoláda, vanilka)  a přísadami, které prodlužují životnost cigaret. Další část cigaret - filtry- jsou vyrobeny z acetátu celulosy a ochlazují kouř a usnadňují jeho vdechování.

Cigarety obsahují 1 - 2mg nikotinu, doutníky až 10mg. Smrtelná dávka se pohybuje v rozmezí 40 - 60mg. Kromě nikotinu dále tabák v kouři obsahuje kyanovodík, amoniak, oxid uhelnatý, metan a sirovodík. Nikotin je stejně návykový jako tvrdé drogy. Má schopnost uvolnit v mozku chemické látky dopaminy, které jsou spojeny s příjemnými pocity. Při dlouhodobém kouření však potlačují schopnost prožívání rozkoše.

Tabák v našem těle

Jaký vliv má tabák na naše tělo? Z části uklidňující (díky mozkovému  enzymu cholinacetylu), ale také  dráždivý a následně ochrnující (takto působí na centrální nervstvo),což je zapřičiněno prudkým mitotickým  jedem  nikotinem, který je v cigaretách obsažen.

V menších dávkách zvyšuje tabák sekreci slin, žaludečních šťáv a potu, ve větších způsobuje nevolnost, prudké dýchání, zvracení doprovázené třesem, křečemi a končí ochrnutím plicního svalstva, které většinou způsobuje smrt. Při kouření se nikotin uvolňuje a vstřebává v podobě kouře do trávicího a dýchacího ústrojí. Přichází i do mateřského mléka.

Ministerstvo zdravotnictví varuje
S kouřením jdou ruku v ruce nemoce. Podle statistik onemocní jeden ze tří kuřáků rakovinou, nejčastěji  rakovinou plic. (Další v pořadí jsou rakovina úst a krku, děložního hrdla,  rakovina konečníku...) Začali jste kouřit před dosažením 18 let? Tak to jste udělali první krok k rakovině ledvin.

Kouření dále způsobuje leukémii, infarkt myokardu, koliku a vznik žaludečních vředů. Na následky kouření umře každým rokem  na 4 miliony kuřáků.

Jedinou prevencí proti nemocem  způsobeným požíváním tabáku je nekouřit, nebo co nejrychleji přestat. Protože abstinenční příznaky jsou nepříjemné ( nervozita, podrážděnost, bolest hlavy, deprese,  pocity úzkosti) můžete si pomoci  například žvýkačkami (nikotin se do těla dostává pomalu a v nízké dávce), kožními náplastmi, tabletami  nebo inhalátory.

Byznys je byznys...

Odborníci chtěli vytvořit cigarety bez obsahu nikotinu, ale nenašli společnost, která by je vyráběla. Závislost na nikotinu je jedna z nejdůležitějších opor podnikání. Čím více kuřáků, tím více peněz. Není nikotin - nejsou kuřáci - nejsou peníze.

Na otázku, zda jsou cigarety návykové, odpověděl kdysi prezident tabákové společnosti Philip Morris takto: "Z farmakologického hlediska ne. Pokud jsou návykové z hlediska chování nebo zda vytvářejí návyk, jsou v mnohém podobné kofeinu, nebo, v mém případě, gumovým medvídkům: miluji gumové medvídky...a chci gumové medvídky a mám rád gumové medvídky a jím gumové medvídky a nemám rád, když nejím gumové medvídky, ale zcela jistě na nich nejsem závislý."

Nemusíte přestávat kouřit - možná budete právě ten jeden ze tří, který rakovinou neonemocní. Ale i přesto se kouření projeví na vašem celkovém zdravotním stavu. Rozhodnutí  je  na vás.

Tabákové výrobky a evropská unie
Evropská unie chce zakázat reklamu na tabákové výrobky na billboardech,  v tisku i na internetu. Výrobci cigaret také nebudou moci sponzorovat sportovní akce. Pokud by byla tato novela schválena, po vstupu do EU by platila i pro naši zemi.

Proč taková opatření? "Musíme chránit svou mládež. Čtyři z každých pěti nových kuřáků jsou totiž mladší 18 let. A navíc roste počet kuřaček," uvedl evropský komisař pro ochranu spotřebitele.

Jak je zákonem  chráněno  naše zdraví  u nás?
S příchodem roku 2001 nabyla platnosti novela o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci. Podle ní jsou zaměstnavatelé  povinni dbát, aby zdraví zaměstnanců nebylo ohrožováno kouřením na pracovištích. Z toho vyplývá zabezpečovat dodržování zákazu kouření na pracovištích stanoveného zvláštními předpisy a stanovit zákaz kouření na pracovištích, kde pracují také nekuřáci.

Další novela zakazuje kouření na veřejných prostranstvích. Důvodem bylo tzv. pasivní (sekundární) kouření - nekuřáci byli vystaveni cigaretovému kouři, čímž se zvýšilo jejich riziko onemocnění rakoviny plic až o 20 - 30%.

Takovéto plakáty lákaly marně boskovické kuřáky na odvykací kursy


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video