Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Xenofobní výroky na Facebooku zaměstnávají policii. Hrozí za ně tři roky

  • 736
Lidé ztrácejí trpělivost s projevy nesnášenlivosti na internetu. Jen za poslední dva měsíce přijali kriminalisté přes sedmdesát oznámení na závadné výroky namířené proti uprchlíkům. Při porušení příslušného zákona přitom pachateli hrozí až tříleté odnětí svobody.

„Již několik měsíců přijímají policisté od občanů podněty, které na nevhodné příspěvky upozorňují. Oznámení pečlivě prověřujeme,“ řekl středečním Lidovým novinám (LN) mluvčí policejního prezidia David Schön. „Necelých třicet oznámení již bylo vyřízeno s tím, že nebyl spáchán žádný trestný čin, ani přestupek. V několika případech však kriminalisté rozpracovávají poznatek, který může v dohledné době vést k trestnímu řízení,“ dodal mluvčí.

Německo chce spolupráci FB

LN rovněž upozornily, že německý ministr spravedlnosti Heiko Maas svolal na 14. září schůzku se zástupci společnosti Facebook, aby s nimi projednal rozhodnější postup při potírání rasistických a xenofobních projevů na sociální síti.

„Je mimo jakoukoli pochybnost, že svoboda projevu je vysokou hodnotou. Internet ale není prostorem bez právní regulace, v němž by mohlo být možné volně šířit rasistické štvaní anebo výroky, které jsou trestně postižitelné,“ řekl Maas.

Vypátrat totožnost autora závadného komentáře na sociálních sítích či v internetových diskuzích přitom není pro kriminalisty velká výzva. „Jde o běžnou záležitost, kterou používáme při řešení tradiční kriminality,“ popsal LN Schön.

Pokud bude výrok vyhodnocen jako „hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob či podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod“, hrozí jeho autorovi až tři roky vězení.

Opakovaně jsou prošetřovány například výroky předsedy strany Národní demokracie Adama B. Bartoše, známého svými antisemitskými a xenofobními projevy. V nedávné době na svém facebookovém profilu napsal komentář s odkazem na koncetrační tábor v Terezíně. Je přitom zřetelné, že svá slova volil uváženě. Právě to Schön zmiňuje jako známou fintu xenofobů.

„Nač vytvářet stanové tábory pro vetřelce u Břeclavi (a jinde) a stresovat a děsit místní obyvatele? Máme tu přece krásné pevnostní město Terezín (bezpečnější, než nějaké stanové městečko), kde by se mohli vetřelci koncentrovat, než je vlaky odvezou domů...,“ napsal doslova Bartoš.

Kriminalisté se ale zabývali rovněž případem ženy z Dačicka, která šířila poplašnou zprávu o migrantech. Sedmačtyřicetiletá žena v polovině července na Facebook napsala, že v obci Lidéřovice skupina arabských uprchlíků jednomu místnímu zemědělci bezdůvodně podřezala veškerá hospodářská zvířata. Žena se za vypuštěnou fámu nakonec omluvila a stíhání bylo odloženo (více o případu zde).

Xenofobní výroky policie řešila i dříve, se současnou uprchlickou krizí se však začaly objevovat mnohem častěji. Do Evropy letos zamířily už statisíce běženců především z válkou postižené Sýrie a z některých afrických států. Úřady nápor uprchlíků často nezvládají a jsou zahlceny množstvím žádostí o azyl a další nutné dokumentace (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video