Vojáci Africké unie na střeše domu v somálské metropoli Mogadišu, z níž se jim

Vojáci Africké unie na střeše domu v somálské metropoli Mogadišu, z níž se jim před časem podařilo vystrnadit islámské radikály z hnutí al-Šabáb (22. listopadu 2011) | foto: Reuters

Nenápadná válka v Africkém rohu: v Somálsku bojují už dva sousední státy

  • 51
Radikálové z islámského hnutí al-Šabáb už roky svírají část Somálska a slabá centrální vláda s nimi nic nezmohla. Teď ale došla trpělivost sousední Keni a Etiopii, které poslaly přes hranici vojáky, aby se s povstalci vypořádali. Islamisty by to ale paradoxně mohlo i posílit.

Keňa poslala vojáky do Somálska už v říjnu po sérii únosů, kdy povstalci odtáhli z jejího území několik cizinců. Po turistkách z Británie a Francie zmizely v pouštích Somálska i dvě španělské humanitární pracovnice. Nairobi hbitě obvinilo z únosů al-Šabáb a poslalo do boje proti němu na dva tisíce mužů.

Al-Šabáb a Somálsko

Radikální islamistické hnutí al-Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť al-Káida, už léta bojuje proti centrální vládě sídlící v metropoli Mogadišu. Země je od roku 1991, kdy byl svržen diktátor Mohamed Siad Barre, v chaosu a celé území je roztříštěné. Některé jeho části kontroluje právě al-Šabáb. Patří mezi ně například regiony Bakúl a Dolní Šebelsko, jež jsou jedněmi z nejhůře postižených letošním hladomorem. Američané označují radikální hnutí za teroristickou organizaci. Podle agentury UPI podpořili keňské vojáky ze vzduchu, když vyslali nad Somálsko ze své základny v Etiopii bezpilotní letouny (více o působení USA v oblasti čtěte zde).

Spojili se s místními milicemi a snaží se zatlačit radikály dále od hranic, ideálně je připravit o lukrativní přístav Kismayo, a nechat je tak finančně vyhladovět, protože al-Šabáb žije hlavně z kontrabandu pašovaného ze Somálska do zemí Perského zálivu, uvedla agentura Reuters.

Jenže Keňany zbrzdily monzunové deště a taktika islamistů, kteří splývají s místními, na vojáky bleskově zaútočí a pak stejně rychle zmizí. Nairobi proto tlačilo na Addis Abebu, aby jeho vojáky podpořila. Je třeba podotknout, že Etiopie je sice jednou z nejchudších zemí, má ale nejsilnější armádu v Africe.

Etiopie otevírá v tichosti třetí frontu

A i když ne příliš ochotně, Etiopie se nakonec do konfliktu nechala vtáhnout. Zhruba před týdnem se objevily první zprávy o přítomnosti etiopských vojáků v Somálsku. Minulý týden etiopské vedení připustilo nasazení "průzkumných jednotek" a potvrdilo, že plánuje vojenskou akci.

"Viděli jsme těžce vyzbrojené etiopské vojáky s tanky, jak míří ke Gurielu a Baladwayneu. Je jich mnohem více a jsou lépe vyzbrojeni než minulý týden. (...) Napočítal jsem přes sto vojenských vozů a tanků. Konvoj ještě neskončil," hlásil později agentuře Reuters Somálec Ahmed Muhudin Ugas.

Etiopané tak podle všeho v tichosti otevírají třetí frontu proti al-Šabábu - kromě nich a Keňanů čelí totiž už delší dobu kolem somálské metropole Mogadišu vojákům Africké unie. Těm se před nedávnem podařilo vytlačit radikály alespoň z hlavního města (více o Mogadišu čtěte zde).

Al-Šabáb, který už roky nutí obyvatele některých somálských regionů dodržovat tvrdé islámské právo šaría a ztěžuje či rovnou zakazuje působení západním humanitárním organizacím, v poslední době ztrácel na síle.

Radikálové jsou všeobecně obviňováni, že svým chováním zhoršili už tak tragickou situaci v zemi strádající hladomorem. Oslabit je mohl i údajný rozkol mezi jednotlivými frakcemi způsobený narůstajícími názorovými rozdíly. Kvůli hladomoru přišli o podporu, ale i o zdravé rekruty, píše list The Times.

Vztahy utrpěly už při minulé invazi

Ozbrojený konflikt by mohl islámskou organizaci napojenou na al-Káidu paradoxně znovu posílit, varují analytici a někteří západní diplomaté. Stejně jako při poslední etiopské intervenci v letech 2006 až 2009.

Tehdy Etiopané de facto svrhli islamisty ze Svazu islámských soudů, nicméně Somálci na jejich přítomnost nahlíželi nevraživě a Etiopii vinili z toho, že připravila půdu pro nástup dalších radikálů, tentokrát z al-Šabábu, jenž nebyl před intervencí zdaleka tak silný.

Hladomor

OSN tvrdí, že hladomor v některých částech Somálska díky monzunovým dešťům polevuje. Smrti hladem ovšem stále čelí 250 tisíc Somálců. Islámští povstalci z hnutí al-Šabáb nicméně vykázali z regionů v jižním a středním Somálsku 16 nevládních organizací a humanitární organizace OSN. Obvinili je z ilegálních aktivit a pohrozili zákazem činnosti i dalším, pokud nebudou respektovat nařízení hnutí. Povstalci podle informací Reuters začali obsazovat a rabovat některé kanceláře organizací.

"Etiopané si jsou velmi dobře vědomi, že jejich přítomnost coby křesťanů v Somálsku může být zneužita jako propaganda pro al-Šabáb. Neudělají tu chybu dvakrát," řekl agentuře Reuters jeden z představitelů Africké unie, který si nepřál zveřejnit jméno.

Mluví se o tom, že etiopská armáda nebude chtít zůstat v zemi zdaleka tak dlouho jako minule a také nebude chtít proniknout příliš hluboko do vnitrozemí. Spíše vyzbrojí a vytrénuje místní provládní milice.

Vítězství zřejmě chaos neukončí

Nicméně ani vojenské vítězství nad al-Šabábem pravděpodobně neukončí dvě desetiletí trvající anarchii v zemi, pokud nebudou chtít mír sami politici a šéfové místních klanů, upozorňuje agentura Reuters s tím, že klíčová bude politická reforma. Západem dosazená vláda, jejíž pověst poškozuje politický boj a korupce, ale zatím nikoho nepřesvědčila, že je schopna rozšířit svůj vliv dále než za hranice metropole.
 
"Existuje reálné nebezpečí, že al-Šabáb bude poražen jenom proto, aby ho nahradilo něco takového jako spolek válečníků, jejichž drancování způsobí další povstání, obnoví bludný kruh konfliktů a prodlouží utrpení obyčejných Somálců," míní Peter Pham z amerického think tanku Atlantic Council.

Somálsko - červená značka, Etiopie - zelená, Keňa - modrá

Somálsko - červená značka, Etiopie - zelená, Keňa - modrá


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video