Nemyslet jen na sebe

Irové dali jasné ano smlouvě z Nice - přestože k ní měli tolik výhrad. Dokázali dát přednost širšímu, evropskému zájmu před svým strachem a obavami. Před rokem ukázalo jejich odmítnutí Nice, že v unii nejsou malé země, jejichž hlas lze opomíjet. Smlouvě, o kterou tolik stály unijní velmoci, náhle hrozilo, že se bez souhlasu Irů stane cárem papíru.

Nynější ano k téže smlouvě zdůrazňuje, že Irsko chce hrát svou roli v EU a nechce být izolovaným ostrovem někde na konci světa. Tím bylo a není to tak dávno. Místní lidé si ještě pamatují, co to znamenalo: chudobu, nedostatek práce, nucenou emigraci.

To už je minulost. Ale za odpoutání od ní museli Irové také platit. Unie totiž není jen rozdělovačem nových a nových miliard. Více či méně působí na tradice, zažité hodnoty, zvyky i životní způsoby každé členské země. Zapojení do Evropy přináší změny, mnoho změn, jak zjišťují třeba irští katolíci. Ti mohou jen bezmocně přihlížet pozvolné erozi tradičního zákazu interrupcí.

Po dojednání smlouvy z Nice získali mnozí obyvatelé čtyřmilionového ostrova pocit, že EU překračuje meze a žene se tam, kde ji nechtějí vidět: k posilování role silnějších států, k tvorbě vojenských struktur a až příliš volnému trhu. Zdálo se jim, že smlouva z Nice ohrožuje jejich vlastní hodnoty: neutralitu, roli malého státu v Evropě i řadu sociálních záruk v irské společnosti.

Nad těmito obavami nyní převážil hlas těch, kdo soudí, že Irsko, jeho neutralita ani evropská role smlouvou z Nice nekončí a že lze podstoupit riziko jejího přijetí. Nezískávají za to nic navíc, neuspokojují tím žádný zvláštní irský zájem. Jen otevírají cestu do EU jiným zemím, jež chtějí jako kdysi Irsko - také uniknout z izolace, bezprávného postavení či chudoby. Tito voliči postavili potřebu jiných nad svůj zájem i nad své obavy. To je krok, který si zaslouží nejen ocenění.

Irsko není jediná malá země v Evropě. Jednou z nich je i značně lidnatější Česko. I ono by mělo hrát svou roli tak, aby se Evropa nestala jen doménou mocných.
Nyní to znamená, že i tato republika by se měla stát řádným členem EU. A to se vším, co takový krok přináší.

Tedy s ochotou ke kompromisu i tam, kde (tak jako nyní řada Irů) vidíme riziko pro své hodnoty. A také s odvahou postavit čas od času širší potřebu i nad svůj zájem. Možná už za půl roku se budeme muset rozhodnout, zda zvolit cestu podobnou té irské, anebo zda chceme i nadále kráčet jen "českou cestou".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video