Turečtí veterináři se snaží pochytat drůbež, která by mohla být nakažena virem H5N1.

Turečtí veterináři se snaží pochytat drůbež, která by mohla být nakažena virem H5N1. | foto: Reuters

Nemocných ptačí chřipkou v Turecku přibylo

  • 21
Smrtelným virem ptačí chřipky se v Turecku nakazili další lidé. Testy potvrdily onemocnění u pěti pacientů a celkový počet nemocných se zvedl na patnáct.

INFOGRAFIKA:
Kde jsou nakažení v Turecku
Postup ptačí chřipky

"Laboratorní testy potvrdily, že existují další případy nákazy ptačí chřipkou v oblasti Černého moře v provinciích Kastamonu, Corum, Samsun a ve východní provincii Van," řekl turecký ministr zdravotnictví Turan Buzgan.

Jen v Istanbulu bylo o víkendu hospitalizováno jednadvacet lidí, kteří se mohli virem nakazit. Úřady se obávají, že se onemocnění bude nadále šířit po celé zemi. Podle Světové zdravotnické organizace se zatím ale nedá mluvit o pandemii.

"Víme, že všichni nakažení byli ve styku s ptáky," řekl pro CNN jeden ze členů Světové zdravotnické organizace David Nabarro. "Lidé by se měli ptákům, ať už živým, či mrtvým, kteří se mohli jakkoli setkat s nákazou, vyhýbat," varoval.

Kontakt Turků s ptáky je však kvůli zimě ještě častější. Chudí zemědělci si berou drůbež domů, aby neumrzla. Virus přitom může v ptácích přežívat až 35 dní.

Chudí farmáři z vesnice Dogubejazit, kde žili tři sourozenci, které ptačí chřipka zabila, se ani teď nechtějí vzdát své drůbeže. Je pro ně tím nejcennějším, co mají. Jedinou možností, jak zabránit pandemii, je přitom vybití všech ptáků v postižené oblasti.

Podle Světové zdravotnické organizace není důvod, aby lidé přestali do Turecka cestovat. Někteří ruští odborníci naopak doporučili cesty zrušit.

Evropská komise v pondělí zakázala dovozy neošetřeného peří z šesti zemí z těsné blízkosti Turecka. Brusel tak chce minimalizovat rizika rozšíření ptačí chřipky do Evropy. Evropská komise již zakazuje dovoz živých ptáků a drůbežích produktů včetně peří z Turecka. Nyní k tomu přidala dovozy peří z Arménie, Ázerbájdžánu, Gruzie, Íránu, Iráku a Sýrie, uvádí ČTK.

Země minulý týden zaznamenala první úmrtí člověka na ptačí chřipku mimo jihovýchodní Asii. - více zde

Lidé se od sebe zřejmě nenakazí

Pokud by se v těle člověka potkal běžný chřipkový virus s virem ptačí chřipky, mohl by virus ptačí chřipky podle některých odborníků zmutovat do formy přenosné z člověka na člověka. Takový přenos však ještě zaznamenán nebyl.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video