Nemocných průjmy z drůbeže výrazně přibylo

Blansko - Lidé, kteří si doma připravují drůbeží maso, mohou mít problémy s průjmovým onemocněním způsobeným bakterií s latinským názvem Campylobacter. Potvrdili to hygienici na Blanensku, kteří od podzimu loňského roku zaznamenali výrazný nárůst pacientů s typickými potížemi.

"Zatímco vloni jsme evidovali dvaadevadesát případů, letos je to už dvě stě třicet. Jde tedy o nárůst o sto padesát procent," přiblížila Marie Hiršová z okresní hygienické stanice. Podle ní se nemoc projevuje podobně jako salmonela, tedy teplotami, průjmem, křečovitými bolestmi břicha. "Děti tak například často končí na chirurgii, než se zjistí, že jde o tuto nemoc," dodala Hiršová. Malým dětem a starým lidem navíc hrozí dehydratace.

Podle hygieniků nemocní nejčastěji uváděli, že před tím, než se u nich projevily zdravotní komplikace, jedli drůbeží maso. Ne však ve stáncích, ve školních nebo závodních jídelnách či restauracích, ale doma. "Dokazuje to, že lidé nedodržují základní hygienické návyky. K množení bakterií totiž dochází už při rozmrazování, kdy nechají maso rozmrazovat na lince v pokojové teplotě," dodala Hiršová.

Nebezpečí nákazy číhá také na pracovní ploše, která je potříštěna šťávou z masa a
připravují se na ní mezitím jiná jídla. "Rozmrazovat je potřeba pomalu v ledničce nebo šokem v mikrovlnné troubě," vysvětlila.

Blanensko však není jediným okresem, kde nárůst těchto onemocnění zaznamenali. "Počet případů se zvedl ve všech okresech. Proč k němu dochází ale nevíme. Může to být tím, že se konzumuje větší množství drůbeže, že případy mohly být i v minulosti, ale nevěnovala se jim taková pozornost," řekla Ivana Šafránková z oddělení epidemiologie brněnské krajské hygienické stanice.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video