U většiny nemocných Parkinsonem se příznaky objeví až ve vyšším věku. Ilustrační foto

U většiny nemocných Parkinsonem se příznaky objeví až ve vyšším věku. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nemocných Parkinsonem přibývá, může za to dlouhověkost

  • 13
Lidé se dožívají stále vyššího věku. To je sice pozitivní zpráva, přináší s sebou ale i negativa. Výrazně například přibývá nemocných Parkinsonovou chorobou, která se projevuje především silným třesem, ztuhnutím a zpomalením pohybů. V Česku je podle odhadů zhruba dvacet tisíc nemocných.

"Počet nemocných se zvyšuje, souvisí to především se stárnutím populace, roli však hraje i životní styl a patrně i životní prostředí," řekl iDNES.cz přednosta Neurologické kliniky UK 2. LF a FN Motol Martin Bojar. 

11. 4. - Den Parkinsonovy choroby

Lidé na celém světě si dnes připomínají den Parkinsonovy choroby. Češi si jej připomínají od roku 1997. Nemoc si získala své jméno po Jamesovi Parkinsonovi, který jako první v roce 1817 popsal její příznaky.

Podle společnosti Parkinson by s nadsázkou mohlo platit, že kdybychom se dožívali 110 let, touto nemocí bychom trpěli všichni. Martin Bojar tento odhad mírní; stárnutí populace vliv sice má, ale do takové míry by se změna neprojevila. 

Vyšší počet nemocných souvisí také s výrazně lepší diagnostikou onemocnění.

Příznaky onemocnění se objevují postupně. První fáze, která může trvat až tři roky, je relativně klidná, projevy nemoci jsou skoro neznatelné. "Člověk má pocity ztuhlosti kloubů, v zádech, záda i krk jej mohou bolet. Okolí si může všimnout, že nemocný už není tak čiperný, může mít zhoršenou mimiku," popsal Bojar a dodal, že se někdy projevům choroby v této fázi nepřikládá velký význam.

Slavní nemocní

Muhammad Ali (*1942) - americký světový šampion v boxu
Jásir Arafat (1929 - 2005) - palestinský politik a vůdce 
Johnny Cash (1932 - 2003) - americký zpěvák 
Leonid Brežněv (1906 - 1982) - sovětský vůdce 
Katherine Hepburn (1907 - 2003) - americká herečka 
Jan Pavel II. (1920 - 2005)  - papež 

Zdroj: www.parkinson-cz.net

Další fáze už jsou výrazně horší, objevuje se třes prstů, končetin, pohyby i chůze jsou náročnější, nemocný obtížně vykonává některé činnosti.

"U mě nemoc začala tragickým zpomalením. Ničemu jsem nestačila, přišlo mi, že jdu proti proudu vody nebo proti silnému větru," vzpomíná na začátky Květuše Kánská ze společnosti Parkinson. Choroba se u ní začala projevovat před více než deseti lety, léčí se od roku 2000.

Parkinsonova choroba je nevyléčitelná. "Dá se ale mnoho let udržet v rozumné míře. Neschází nám rozum, potřebujeme jen pomoct fyzicky. Máme potíže s pohybem," popsala Kánská.

Nemocným se dávají léky, takzvaná moderní antiparkinsonika. To je ale jen jedna část terapie. "Důležitá je vlastní aktivita, chodíme pravidelně cvičit, do bazénu, jezdíme na rekondiční pobyty. Zanedbatelné není ani pozitivní myšlení," uvedla Květuše Kánská.

Přichází i deprese či zažívací potíže

Nemocnému postupně přibývají i další komplikace. "Objevují se i vegetativní projevy, dříve či později některý ze systémů pracuje pomaleji. Může to být zažívací systém, v pozdějších fázích se často objevují poruchy kognitivních funkcí, například myšlení. To bývá provázeno i poruchami nálad, úzkostmi, depresemi či poruchami spánku," vyjmenoval Bojar.

Na rozvoj choroby mají kromě špatného životního stylu a prostředí vliv například úrazy hlavy. Výjimkou nejsou slavní boxeři, kteří již v mladém věku onemocněli Parkinsonem. Přispívají k tomu také návyky, zlozvyky, které zhoršují prokrvení mozku a cévního systému. Podle některých studií může k rozvoji přispět i špatná léčba vysokého krevního tlaku, používání halucinogenních drog nebo marihuany.

Nemoc má dva typy - zatímco zhruba u pětiny pacientů se příznaky onemocnění objevují už před čtyřicátým rokem, u většiny je to spojeno až s vyšším věkem, zpravidla kolem 60 let.

Co je Parkinsonova choroba

Patří mezi nejčastější a nejzávažnější neurologická onemocnění. Je způsobené předčasným odumíráním nervových buněk vyrábějících látku dopamin, která přenáší nervové vzruchy v určitých oblastech mozku. Dopamin je významný především pro regulaci činnosti takzvaných bazálních ganglií, které jsou velmi významných především pro pohyb, hrající roli i v psychice.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video