Žádná oficiální zpráva o stavu senátora Johnsona zatím není k dispozici.

Žádná oficiální zpráva o stavu senátora Johnsona zatím není k dispozici. | foto: Jonathan Ernst, Reuters

Nemocný senátor může ohrozit většinu demokratů

  • 2
Nejen v Česku záleží na každém poslanci. V USA nyní s napětím sledují stav demokratického senátora Tima Johnsona, který se zotavuje po operaci mozku. Zákonodárce zvolený za Jižní Dakotu trpí vrozenou vadou, uvedla nemocnice. Demokraté mají v horní komoře Kongresu většinu jednoho hlasu.

Senátora převezli do nemocnice s podezřením na mozkovou mrtvici. Podstoupil komplexní vyšetření, při němž mu lékaři diagnostikovali krvácení do mozku způsobené vrozenou vadou.

Devětapadesátiletého zákonodárce pak převezli na operační sál, kde krev z mozku odstranili. Zákrok byl podle nemocničního zdroje úspěšný a Johnson se teď zotavuje na jednotce intenzivní péče.

Podle kongresového lékaře Johna Eisolda by však bylo předčasné říkat, zda bude pacient potřebovat další chirurgický zákrok. "Nechci ani vyslovovat nějakou dlouhodobější prognózu," řekl Eisold.

Poměr v Senátu se může změnit
Stav senátora Johnsona je přitom pro americkou politiku poměrně důležitý. Jeho demokraté totiž drží v horní komoře Kongresu těsnou většinu 51 ku 49 republikánským křeslům. To je stav, který vzešel z listopadových voleb. - více zde

Pokud by bylo potřeba Johnsona nahradit, nástupce by podle zákonů Jižní Dakoty vybíral guvernér. A tím je republikán Michael Rounds. Johnsonovi zbývají do konce funkčního období ještě dva roky, volba jeho nástupce se bude konat v listopadu 2008.

Kdyby guvernér Rounds jmenoval republikána, poměr sil v Senátu by se srovnal na padesát ku padesáti. A za takového stavu by měli v horní komoře faktickou většinu republikáni. Ústava totiž říká, že předsedou komory je viceprezident USA, nyní tedy republikán Richard Cheney. Hlas však může použít výhradně při nerozhodných výsledcích konkrétních hlasování.

Jmenování Johnsonova náhradníka by připadlo v úvahu jen pokud by senátor zemřel nebo rezignoval. Své křeslo by si ale mohl podržet i v případě, že by funkci nebyl schopen vykonávat, upřesnilo historické oddělení Senátu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video