Nemocný poslanec dělá vládě problémy

  • 130
Když minulé úterý hlasovala sněmovna o důvěře Grossově vládě, koalice musela do sálu přivézt i choré poslance. Včetně těžce nemocného Miloslava Vlčka, který marodí už od dubna. Znovu se tak otevřela otázka, zda by tento zákonodárce neměl raději složit svůj mandát. On to odmítá.

Miloslav Vlček, poslanec a šéf olomoucké ČSSD, má vážné problémy se slinivkou a je nemocný od letošního dubna. Z mnoha zasedání dolní komory proto musel být omluven.

O jeho odstoupení se diskutovalo už dubnu, kdy koalici hrozilo, že se jí nepodaří prosadit zákon o DPH. Už tehdy Vlček takový krok odmítl a jeho postoj je stejný i dnes.

"O tom, že by složil mandát, nepřemýšlí," řekla iDNES jeho asistentka Marta Fišerová. Dodala, že jeho rekonvalescence bude trvat ještě minimálně několik týdnů.

Koalice bude mít problémy
Vlčkův kolega z klubu ČSSD Radim Turek přiznal, že vládní koalice bude mít při hlasováních o důležitých zákonech pravděpodobně problémy. "Bude to bída," prohlásil otevřeně.

Ani on, ani nikdo další ovšem nechtějí Miloslava Vlčka k rezignaci vybízet.
"V takovém stavu mi nepřísluší, abych mu radil, zda má odejít. Pro něj by to asi ale určitá úleva byla," odpověděl iDNES Turek.

"Ve straně zatím neproběhla žádná debata o tom, zda by měl pan Vlček odejít," zastala se nemocného zákonodárce také mluvčí ČSSD Lucie Orgoníková.

"Já nevím, jak ta diagnóza vypadá. Je to velmi citlivá otázka a já bych se neodvážil radit panu Vlčkovi, co má udělat," zdráhal se cokoli říct Jaromír Talíř z KDU-ČSL.

Opozice spoléhá na úsudek poslance
Opatrná je v kritice také opozice. A to jak KSČM, tak ODS. Vlastimil Tlustý, šéf poslanců ODS, se domnívá, že to je především na uvážení každého politika, zda nebude vhodnější, aby odešel.

Tlustý připomněl příběh poslance ODS Jiřího Patočky, který zemřel týden poté, co složil mandát. Před svým odstoupením pravidelně pobýval ve své kanceláři a pod dohledem lékařů byl připraven hlasovat. - více zde

Vlček byl hospitalizován na jaře se zánětem slinivky břišní a plicní embolií. Jeho asistentka Fišerová prozradila, že v nemocnici musel pobýt několik dní také nedávno a čeká ho domácí léčení.

"Když jsem mu podal ruku, měl jsem pocit, že držím jenom nějaký papír. On je na tom skutečně hodně špatně," popsal laicky zdravotní stav Miloslava Vlčka Radim Turek.

K Miloslavu Vlčkovi je ale vstřícný také předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik: "To je těžká filosofická otázka. Já totiž vím, že pan Vlček je kvalitní poslanec. Já si myslím, že mandát by skládat neměl."

Párování ČSSD asi neprojde
Když ovšem přijde řeč na tzv. párování, už komunisté tak vstřícní nejsou. "Můj osobní názor je, že rozhodně ne. A je pravděpodobné, že bychom je nepodpořili, protože jsme se v klubu domluvili, že na takový krok bychom přistoupili pouze v případě nějaké významné zahraniční cesty," sdělil iDNES poslanec Pavel Hojda.

Podobně by koalice (ne)pochodila asi i u ODS. Ivan Langer si totiž myslí, že kdyby jeho strana podpořila koalici v důležitém hlasování, jakým by mohlo být třeba jednání o rozpočtu, v podstatě by se tím podílela na dalším zadlužování Česka.

"Je pravděpodobnější, že bychom je nepodpořili. Ale nemůžu to teď říct s jistotou," zauvažoval stínový ministr vnitra Ivan Langer. Vlastimil Tlustý nedávno v televizi také prohlásil, že by tým ODS zřejmě ČSSD v otázce párování vstříc nevyšel.

Vláda musí respektovat rizika
Podle politologů ovšem není nebezpečím pro koalici pouze nepřítomný Miloslav Vlček, ale v podstatě každý poslanec, protože budoucnost zákonů stojí a padá s jedním hlasem.

"Nelze plísnit jednoho poslance za to, že lpí na mandátu. Jde o to, že tahle vláda přijala nějaká rizika a s těmi musí počítat. Je to velmi nebezpečná situace," zauvažoval pro iDNES Tomáš Lebeda.

Vládnout s většinou jednoho hlasu bude podle Lebedy velmi komplikované. "Vládnout s většinou jednoho hlasu je těžké a já se koalici divím, že do toho znovu šla," podivil se Lebeda.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video