Poplatky za ošetření u lékaře a v nemocnici se platí od roku 2008. (Ilustrační foto)

Poplatky za ošetření u lékaře a v nemocnici se platí od roku 2008. (Ilustrační foto) | foto: Nemocnice Na Bulovce

Nemocnice budou od ledna bez poplatku. Nový zákon teprve míří do vlády

  • 162
Ministerstvo zdravotnictví posílá vládě novelu zákona o regulačních poplatcích v nemocnicích. Reaguje tak na rozhodnutí Ústavního soudu, který je od 1. ledna 2014 zrušil. Ministerstvo chce vrátit poplatky ze 100 na 60 korun. Navrhuje, aby nová Sněmovna novelu schválila ve zrychleném režimu, aby mohla platit nejpozději od března. Do té doby se za hospitalizaci platit nebude.

"Vláda bude ve středu projednávat novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která zavádí hospitalizační regulační poplatek ve výši 60 Kč za den, osvobozeni od poplatku mají být děti do 18 let," vysvětlil náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek. "S návrhem souhlasí všechna připomínková místa," doplnil.

Ministerstvo návrhem reaguje na červencové rozhodnutí Ústavního soudu. Ten zrušil zvýšení poplatků za denní pobyt v nemocnici ze 60 na 100 korun (o rozhodnutí více čtěte zde).

"Bude záležet na tom, jak se pojmou legislativní postupy. Při zkráceném projednávání to lze stihnout za dva měsíce. Pokud novelu zákona znovu uchopí nový ministr a nechá změny projít znovu připomínkovým řízením, může legislativní proces trvat i půl roku a v té době nebudou poplatky žádné," řekl už dříve iDNES.cz ministr zdravotnictví v demisi Martin Holcát (více čtěte zde).

Od 1. ledna příštího roku se tak přestane platit za pobyt v nemocnici. Pacienti ušetří, ale nemocnice ne. Ministerstvo zdravotnictví ve svém návrhu uvádí, že loni vybrali všichni poskytovatelé lůžkové péče celkem za regulační poplatky přes 2,1 miliardy korun.

Na výpadek regulačních poplatků budou muset reagovat zdravotní pojišťovny, aby byla i při celkově nižších příjmech systému zdravotního pojištění zajištěna dostupnost hrazených zdravotních služeb, poznamenává ministerstvo v návrhu novely.

"Je logické, že při celkově nižších příjmech systému zdravotního pojištění může dojít k plošnému snížení plateb všem poskytovatelům zdravotních služeb, nebo i ke změnám v jejich síti," připomíná ministerstvo v návrhu.

Ten počítá s osvobozením dětí do 18 let od placení regulačního poplatku, protože děti jsou osvobozeny i od dalších poplatků ve zdravotnictví. S časovým omezením plateb však nepočítá.

Letos si resort polepší ještě o 1,5 miliardy

Poplatky za ošetření u lékaře a v nemocnici se platí od roku 2008. Poplatek v nemocnici se na stokorunu zvýšil od loňského prosince. Ministerstvo při snížení poplatku opět na 60 korun vycházelo z dřívějších nálezů Ústavního soudu.

Soudci viděli problém v tom, že zákon nerozděluje a nepopisuje, "kdy je pobyt na lůžku pouze běžnou součástí léčby a kdy jde skutečně jen o doprovodnou hotelovou službu". Upozornili také na to, že v sousedních zemích jsou, co se týká poplatku za lůžko, stanoveny určité limity a také časová omezení.

Zdravotnictví dostane ještě letos 800 milionů korun z navýšených odvodů státu a 700 milionů poskytne vláda v bezúročné půjčce Všeobecné zdravotní pojišťovně. Celkem si tak resort ještě letos polepší o 1,5 miliardy korun, se kterými nepočítalo, řekl ve čtvrtek novinářům ministr zdravotnictví Martin Holcát.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video