Nemocnice teď procházejí návrhy smluv od zdravotních pojišťoven. (Ilustrační foto)

Nemocnice teď procházejí návrhy smluv od zdravotních pojišťoven. (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Nemocnice ještě nemají smlouvy s pojišťovnami, platit mají od 1. ledna

  • 0
Sdružení nemocnic, lékařů a pacientů mají obavy o budoucnost zdravotní péče po novém roce. Pojišťovny totiž vypověděly loni všem nemocnicím smlouvy, nové, které mají platit od ledna 2013, ale ještě nemocnice nepodepsaly. Pacienti se ale bát nemusí.

"Občané se nemusí obávat, že po 1. 1. 2013 nebude poskytována zdravotní péče. I bez písemných smluv jsem připraveni poskytovat zdravotní péči jako dosud. Nechceme, aby tím lidé trpěli," řekl novinářům na pražské tiskové konferenci Stanislav Fiala, šéf Asociace českých a moravských nemocnic.

Podle něho pak bude na zdravotních pojišťovnách, jak se k situaci postaví. Pokud uhradí jen akutní péči, nemocnice dostanou zhruba 60 procent nákladů. "Bude to znamenat ochromení regionálních nemocnic. Nebude třeba na teplo," upozornil Fiala.

Pojišťovny vypověděly všem nemocnicím smlouvy loni. "Nemocnice dostaly návrhy smluv před deseti, třemi dny," doplnil Fiala. Některé zdravotní pojišťovny podle něho zatím nemocnicím žádné návrhy neposlaly. Nové smlouvy by přitom měly platit od 1. ledna 2013. 

Podle zástupců krizového štábu zdravotní pojišťovny neplní sliby. "Návrhy smluv zdravotních pojišťoven nemocnicím jsou v rozporu s dohodami, které byly za účasti krajských orgánů učiněny v krajích Plzeňském, Jihočeském, Jihomoravském, Vysočina. Proto byly nemocnicemi odmítnuty," poznamenal krizový štáb ve své tiskové zprávě. 

Krizový štáb

Štáb sdružuje Asociaci českých a moravských nemocnic, Asociaci krajských nemocnic, Svaz pacientů, Národní radu osob se zdravotním postižením, Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče a Lékařský odborový klub. Podporují jej další odborové organizace a Česká lékařská komora.

Šéf Asociace českých a moravských nemocnic doplnil, že jednání ještě nejsou u konce. "Předložíme v nejbližších dnech vlastní návrhy smluv, které vycházejí ze smluv pojišťoven," podotkl.

Nemocnice teď podle něho procházejí návrhy smluv. Ve všech je ale "nějaké to čertovo kopýtko".

Smlouvy jsou sice na pět let, ale prakticky třeba jen na rok. Místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic Petr Fiala to ilustroval na příkladu jedné nemocnice z Vysočiny. Ta sice dostala návrh smlouvy na pět let, ale s fungováním tamního chirurgického oddělení se v ní počítá jen na tři roky, s provozem laboratoře na rok a půl a omezená je i délka trvání NMR v nemocnici.

Jiná nemocnice, tentokrát v Čechách, zase podle Fialy dostala návrh smlouvy, která byla zdánlivě v pořádku. Při bližším pohledu však omezovala například počty laboratorních vyšetření. "To je protiústavní. Lékaři by mohli být stíháni za chybný postup," upozornil.

Podle krizového štábu je dezinformací zpráva, že se zdravotní pojišťovny dohodly se 133 ze 158 nemocnic. Z nemocnic sdružených v Asociaci českých a moravských nemocnic  smlouvy podepsaly podle krizového štábu dvě, z nemocnic z Asociace krajských nemocnic žádná.

"V současné době je na webových stránkách Svazu zdravotních pojišťoven ČR zveřejněn seznam nemocnic, se kterými došlo v termínu k 28. listopadu 2012 ke shodě při jednání o restrukturalizaci akutního lůžkového fondu s cílem jeho optimalizace. V případě těchto nemocnic členské zdravotní pojišťovny předpokládají uzavření smluv s těmito nemocnicemi v termínu od 1.1. 2013," sdělila Vladimíra Těšitelová, tajemnice Svaz zdravotních pojišťoven ČR.

Doplnila, že s ostatními nemocnicemi probíhají i nadále jednání. Jedná se i na úrovni krajů. "Předpokládá se vyřízení připomínek do konce týdne. Všechny členské zdravotní pojišťovny odeslaly či odesílají návrhy smluv jednotlivým nemocnicím," doplnila s tím, že poskytování zdravotní péče v kvalitních a bezpečných nemocnicích od 1.1. 2013 není v žádném případě ohroženo.

Krizový štáb vyzval všechny nemocnice, aby nepodepisovaly s pojišťovnami nové smlouvy už v říjnu ( o výzvě více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video