Nemocnici hrozí žaloba za stafylokoka

  • 1
Z deseti lidí, kteří se ve Slezské nemocnici v Opavě nakazili bakterií zlatého stafylokoka, je jich v nemocnici jen pět. Tři už jsou doma. Dva těžce nemocní minulý týden zemřeli. Podle lékařů však za jejich smrt bakterie nemůže.

Přesto právě čtvrteční úmrtí nakaženého důchodce vyvolalo pozdvižení.

Syn zemřelého totiž zdravotníkům oznámil, že nemocnici zřejmě zažaluje a upozornil na problém média.

"Byl velmi rozhořčen. My se ale budeme snažit dokázat to, co už potvrzují laboratorní i pitevní vyšetření. Že stafylokoková nákaza nebyla bezprostřední příčinou jeho smrti," uvedl primář infekčního oddělení opavské nemocnice Petr Kümpel.

Podle něho byl pacient dlouhodobě těžce nemocný. "Muž zemřel na srdeční selhání. Řadu měsíců trpěl závažným plicním onemocněním, zkolabovala mu jedna plíce. Kromě toho měl také cukrovku, byl po amputaci dolní končetiny," vysvětluje Kümpel.

"Nejčerstvější informace od mikrobiologů potvrdily, že zlatý stafylokok v jeho případě s největší pravděpodobností nevyvolal infekci a nepodílel se tudíž na zhoršení zdravotního stavu, natož na úmrtí."

Jeho slova by měly potvrdit ještě výsledky soudní pitvy.

Bakterie neměla podle primáře vliv ani na úmrtí ženy, která v nemocnici podlehla nevyléčitelné krevní chorobě.

Dál pokračuje velká dezinfekce
Kümpel připouští, že zlatý stafylokok odolný vůči penicilinovým antibiotikům může vyvolat vážnější komplikace u těžce nemocných jedinců s oslabeným organismem.

Přenáší se převážně dotykem. V nemocnici proto pokračuje velká ohnisková dezinfekce a chirurgické, interní, ušní i plicní oddělení nadále nepřijímají plánované pacienty.

"V nemocnici vládne trochu panika. Někteří pacienti se obávají u nás zůstat," připustil Kümpel.

"Lidé však nevědí, že zlatý stafylokok se vyskytuje ve všech nemocnicích, jen se o tom běžně nemluví. Jiná zařízení totiž léčí i pacienty se zlatým stafylokokem na standardních odděleních, většinou je neizolují na infekčním, jako je tomu u nás," dodal lékař.

Hygienici, kteří záležitost sledují od prvního případu v polovině prosince, provedli rozsáhlé vyšetření.

"Závěr zatím nemáme. Nelze spekulovat, zda nákaza způsobila zhoršení stavu," řekla ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Helena Šebáková. Dodala, že bakterie se vyskytuje v nemocnicích běžně.

"U nás mívají stafylokoka pacienti, kteří tu leží déle. Nikam je neposíláme," řekla zdravotnice z chirurgického oddělení ostravské nemocnice.

Doplatili jsme na to, že se snažíme s bakterií bojovat

Zlatý stafylokok je bakterie, která se běžně vyskytuje v lidské populaci, a proto i v nemocnicích. Proč je tedy tolik humbuku kolem výskytu této bakterie v Opavě?
"Jak se říká, za dobrotu na žebrotu. Doplácíme na to, že se od počátku epidemie snažíme s bakterií bojovat s maximální intenzitou včetně toho, že pacienty izolujeme na infekčním oddělení. To totiž v mnoha jiných zařízeních není možné," vysvětluje primář infekčního oddělení Slezské nemocnice Petr Kümpel.

Proč se stafylokok rozšířil?
Stafylokoky jsou běžné bakterie, které způsobují hnisání v ráně. Každá nemocnice si proto hlídá jejich výskyt u pacientů. Zlatý stafylokok odolný vůči penicilínovým antibiotikům se v naší nemocnici neobjevil dlouhé roky. Je pravděpodobné, že koncem loňského roku se k nám rezistentní bacil dostal s pacientem, který přišel z jiné nemocnice. Záležitost je pro nás o to nepříjemnější, že sotva před rokem začal v Opavě fungovat zcela nový chirurgický pavilon. Děláme vše pro to, aby infekce již nikoho dalšího nemohla ohrozit. O nakažené pacienty se stará speciální personál.

Jak léčí pacienty napadené rezistentním kmenem bakterie jinde?
I jinde dostanou pacienti antibiotika, ale leží na běžném oddělení a ani nevědí, že mají zlatého stafylokoka.
(les)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video