Nemocnice zaplatí za zmrzačení dítěte

  • 39
Deset milionů. Přesně 9 910 900 korun. Dosud nejvyšší suma, jež kdy padla jako odškodné za zmrzačený život. V úterý ji Obvodní soud v Praze 8 přiřkl rodině dnes již sedmiletého chlapce. Když mu byly tři, šel do pražské Fakultní nemocnice Bulovka na běžnou břišní operaci.

Ale zdravý se už nevrátil. Kvůli pochybení lékařů při odpojování od dýchacího přístroje má dnes natolik poškozený mozek, že není schopen ani navázat kontakt s okolím.

V lékařské terminologii se tomuto stavu, který je čímsi mezi životem a smrtí, říká apalický syndrom. Informaci, kterou o procesu získala MF DNES, potvrdila sama nemocnice, soudce i advokátka rodiny. Na přání rodičů však redakce neuvádí jméno chlapce.

"Nepřejeme si to. Ta částka může v lidech vyvolat velkou zlobu," zdůvodnil to chlapcův otec. Soudce nicméně neměl pochyb o tom, že desetimilionové odškodnění je zcela na místě. "Ve svém odůvodnění rozsudku jsem řekl, že jde o nejtěžší postižení, jaké může existovat. Absolutně. Těžší si nelze představit," řekl soudce Jiří Lochman.

Právě proto si také myslí, že deset milionů je dnes horní hranice a další, lehčí případy by ji neměly překročit. Oficiální sazby odškodného dané vyhláškami jsou několikanásobně nižší. Advokátka rodiny Zuzana Špitálská však upozorňuje, že zákon umožňuje částku přiměřeně zvýšit tak, aby to bylo spravedlivé.

"A já jsem přesvědčena, že právě tato částka je spravedlivá," řekla. Rozsudek zatím není pravomocný a nemocnice se, jak řekl její ředitel Jaroslav Štrof, nejspíš odvolá.

Za pochybení jsou trestně stíháni dva lékaři nemocnice - primář dětské chirurgie Vlastimil Chromčák a anesteziolog Ladislav Kovařík. Oba osobní vinu odmítají. Odsouzeni dosud nebyli a nadále pracují ve svých funkcích.

Rodiče se soudí za zmařené životy dětí
Soudních sporů kvůli chybné léčbě přibývá. A sumy vyplácené jako odškodné rostou.
U soudu v Plzni ve středu stanuli tři lékaři z nemocnice u sv. Jiří za to, že nedokázali zachránit čtyřletou dívku.

Umřela na nebezpečný zánět hrtanové záklopky. Soud lékaře nakonec zprostil viny.
O den dříve řešil soud v Praze 8 případ sedmiletého chlapce, jemuž lékaři v pražské Fakultní nemocnici Bulovka při operaci poškodili mozek. A přiznal rodině odškodné ve výši téměř 10 milionů korun.

Dva zdravotnické procesy během dvou dnů. Ne že by tragických případů přibývalo, to jen poškození lidé mají stále více odvahy se soudit. A medicína je rizikové povolání, v němž prostá lidská chyba může způsobit těžké poškození či smrt.

Zdraví a život jim nevrátí
Malý chlapec, který byl operován v nemocnici Bulovka, má takzvaný apalický syndrom, šedá kůra mozková na povrchu velkého mozku je nefunkční. Prostým jazykem to znamená, že život dítěte se zúžil na holou existenci.

Chlapec nevnímá světlo, stín, zvuk ani hlas, nemůže mluvit ani se hýbat, neovládá ruce ani nohy. "Jediný vjem, který mu zůstal, je bolest," uvedla advokátka Zuzana Špitálská ve své žalobě.

Chlapec, který ve třech letech jezdil na kole, sotva zvedne hlavu. Díky usilovné rehabilitaci dokáže alespoň polknout jídlo. Rodiče, kteří se o něj doma starají, mají pocit, že reaguje, když ho pohladí. Ale ani to není podle lékařů jisté.

Advokátka původně žádala pro chlapce čtyři miliony korun. Když se však v poslední době vyšplhalo několik rozsudků o odškodném za dopravní nehody až k osmi milionům, přidala dalších šest. "Kdybych vycházela z italských tabulek, tak malé dítě s takovým poškozením by dostalo v přepočtu zhruba 22 milionů," zdůvodnila.

Nabudeli rozsudek právní moci, pět milionů zaplatí pojišťovna. Zbylých pět bude muset nemocnice zaplatit ze svého, protože na takovou sumu není pojištěna. "Někdo třeba řekne, že nebude na výplaty, ale chlapci už nikdo zdraví nezachrání. Ty peníze jsou ale na celý jeho život. On nemůže za to, že nemocnice má nízkou pojistku," řekla právnička.

Pochybení lékařů z Bulovky se zdá nesporné. Znalecká komise ministerstva zdravotnictví i lékařská komora konstatovaly, že příčinou postižení dítěte byl nesprávný lékařský postup.

Zatím nevinni
Lékaři navzdory stíhání dál léčí pacienty. A podobně tomu bylo u lékařů z Plzně i v řadě jiných případů.

Podle právníka Jana Macha je třeba až do případného odsouzení ctít presumpci neviny. "Postavení mimo službu umožňuje zákon pouze u soudců a policie," řekl Mach. Trestní proces s lékaři z Bulovky začne v červnu. Teprve ten může rozhodnout, kdo a jak pochybil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video