Vysoké odškodné přinutilo nemocnice přehodnotit jejich pojistky. Ilustrační foto.

Vysoké odškodné přinutilo nemocnice přehodnotit jejich pojistky. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Nemocnice vydávají na pojištění stále větší částky

  • 16
Nemocnice, ale i ambulantní lékaři v poslední době přehodnocují své pojistné smlouvy. Vedou je k tomu vysoké částky, které jim soudy nařizují zaplatit jako odškodné. V posledních letech nezřídka dosahují úrovně několika milionů korun.

Zatím posledním příkladem je Zuzana Rokosová, která na sokolovské nemocnici vysoudila odškodné 18 milionů korun. V době, kdy k poškození zdraví paní Rokosové došlo, byla nemocnice pojištěna na pět milionů korun. Zbylou částku proto zaplatil zřizovatel zařízení, tedy krajský úřad Karlovarského kraje.

Ten je ale, zdá se, výjimkou. Zřizovatelé zpravidla tvrdí, že by odškodnění za své nemocnice nezaplatili.

Chcete vědět více?

Jaké částky vyplatily v poslední době nemocnice na odškodném? Čtěte v sobotní MF DNES.

"Nemocnice je pro takovéto případy pojištěná. Se závazkem se bude muset vypořádat sama," vysvětlila Jitka Svatošová, mluvčí Krajského úřadu Vysočina, který je zřizovatelem nemocnice v Třebíči. Tedy zařízení, kde došlo k výměně novorozenců. Jejich rodiče po třebíčské nemocnici požadují milion korun za každý měsíc, který děti prožily v cizí rodině.

Stejně by postupovalo i ministerstvo zdravotnictví v případě fakultních nemocnic. "Je na jednotlivých zařízeních, jak se na takové případy zabezpečí. Uzavírání pojistek je čistě v jejich kompetenci," řekl před časem iDNES.cz ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Zvýšený zájem nemocnic potvrzují i pojišťovny. "V poslední době se nemocnice pojišťují na stále vyšší limity plnění, výjimkou není ani 50 milionů korun. Pojistné za odpovědnostní pojištění se u nemocnic pohybuje v řádech sto tisíců korun a limity plnění, které za ně potom pojišťovna platí, v řádech desítek milionů korun," říká mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.

Výše pojištění přitom závisí na mnoha faktorech. Jedná se například o velikost nemocnice, množství zdravotnického personálu či rizikovost prováděných výkonů a jejich množství. Z pohledu pojišťoven jsou nejrizikovějšími obory chirurgie nebo kardiologie.

Podobné je to i u ambulantních lékařů. "Také ti se v poslední době častěji nechávají pojišťovat na vyšší částky. I tady se jedná o pojistné částky ve výši desítek milionů," potvrzuje mluvčí pojišťovny UNIQA Eva Svobodová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video