Fakultní nemocnice v Motole.

Fakultní nemocnice v Motole. - Fakultní nemocnice v Motole. | foto: Petr Novotný

Nemocnice v Motole přestala ošetřovat některé pacienty

  • 32
Do pražské fakultní nemocnice Motol běžte jen s doporučením od praktického lékaře. Lékaři už totiž neošetří ty, kteří přijdou "nablind", nepotřebují akutní ošetření nebo nejsou ze spádové oblasti Motola.

Svoboda pacientů při rozhodování o tom, u kterého lékaře se nechají ošetřit, má své hranice. Nejčastěji na ně pacienti mohou narazit ve velkých zdravotnických zařízeních. Nyní zpřísnila svá pravidla pro ošetření v ambulancích i motolská nemocnice.

Smůlu tak má například Kateřina, která nedávno čekala dlouhé hodiny na rentgenový snímek. Nevadilo jí to, satisfakcí jí bylo, že je v jednom z nejprestižnějších zařízení.

Kdo patří
do FN Motol

Obyvatelé městských částí: Praha 5, 6, 12 a 13
Obyvatelé středočeských okresů: Kladno, Beroun, Příbram
Oficiálně však spádová oblast motolské nemocnice není přesně definována.

"Naše nemocnice má velkou kapacitu, proto se vedení rozhodlo, že zpřísní podmínky pro přijímání neakutních pacientů v ambulancích jednotlivých klinik," uvedla mluvčí Fakultní nemocnice v Motole Eva Jurinová.

V praxi to znamená, že pacient, který nepotřebuje okamžitou pomoc, nepatří do spádové oblasti motolské nemocnice a nemá konkrétní doporučení od praktického lékaře, nebude v této nemocnici ošetřen. Podobných případů jako zmiňovaná Kateřina totiž museli v ambulancích nemocnice řešit lékaři stále víc.

Počet pacientů stále stoupá, musíme ho korigovat

"I když si důvěry lidí, kteří se domnívají, že u nás dostanou něco víc než na poliklinice či jiném zařízení v okolí svého bydliště, vážíme, přišla potřeba počty pacientů korigovat," vysvětlila Jurinová.

S náporem nových pacientů se nemocnice, která ročně ambulantně ošetří bezmála 900 tisíc pacientů, potýká hlavně od té doby, kdy získala mezinárodní akreditaci.

"Od té doby je tlak pacientů na to, aby byli přijati a ošetřeni právě u nás, obrovský," dodala mluvčí.

Lidé si přitom neuvědomují, že zatímco v Motole kvůli náporu pacientů čekají na výsledky vyšetření několik hodin, někdy i dnů, v menších zařízeních to může být velmi rychle vyřízeno.

"Naši lékaři toto rozhodnutí přijali i proto, že v jejich ambulancích neustále rostla délka objednací doby. To může pacientům někdy ohrozit i jejich zdravotní stav. Přitom jinde nemusí jít o týdny i měsíce čekání, ale o pouhé dny. To by si měl každý pacient uvědomit," doplnila Jurinová.

Vedení nemocnice má pro svoje rozhodnutí i další argument podložený právem. Zařízení má právo pacienta, který není v akutním stavu, z kapacitních důvodů odmítnout. A i když je motolská nemocnice největší nemocnicí v Česku, ani její kapacita není neomezená.

Jiné nemocnice podobná opatření nechystají

Pokud by se tedy v těchto týdnech chtěla Kateřina, která bydlí v Karlíně, nechat ambulantně ošetřit v Motole, ani přes ochotu čekat několik hodin v čekárně by zřejmě by neuspěla. Tedy pokud by u ní nenastal nějaký akutní stav, vyžadující neodkladné ošetření, ideálně někde v páté městské části.

Do motolské nemocnice by se pak dostala ještě tehdy, pokud by její ošetřující lékař konkrétně specifikoval, že vyžaduje její ošetření v Motole.

V jiných pražských nemocnicích podle zjištění MF DNES změny v tomto duchu zatím nechystají.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video