Recyklaci jednorázových pomůcek v Česku jednoznačně zakazuje vyhláška ministerstva zdravotnictví. Ilustrační foto

Recyklaci jednorázových pomůcek v Česku jednoznačně zakazuje vyhláška ministerstva zdravotnictví. Ilustrační foto | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Nemocnice šetří, jednorázové pomůcky používají víckrát

  • 53
Některé nemocnice hazardují se zdravím pacientů. Kvůli úspoře používají jednorázové zdravotnické pomůcky dvakrát i víckrát. Riskují tím, že se do těla nemocných dostane infekce. Zdravotním pojišťovnám je navíc vykážou, jako by byly nové. Upozornil na to deník Právo. Nemocnice to popírají.

"Podle hrubých odhadů se některé jednorázové prostředky používají dvakrát až třikrát," řekl Právu Miroslav Palát, prezident CzechMed, což je Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků. Pojišťovny tak mohou přijít až o stovky milionů korun.

Palát opírá své tvrzení o rozdíl mezi tím, kolik výkonů se s daným jednorázovým materiálem udělá a kolik jednorázových prostředků se prodá. "A také z osobních svědectví lidí, kteří s procesem sterilizace přijdou do styku, respektive s lidmi, kteří mají co do činění s operačním či intervenčním výkonem," vysvětlil Palát deníku.

Nemocnice, které Právo oslovilo, to odmítají. Jednorázové pomůcky používají podle svých slov výhradně jednou.

"Recyklaci jednorázových pomůcek v Česku jednoznačně zakazuje vyhláška ministerstva zdravotnictví," řekl listu hlavní hygienik Michael Vít.

Recyklace jednorázových pomůcek představuje především velký risk se zdravím pacienta. "Jejich design neumožňuje opakované čištění a bezchybné opětovné použití. Nejsou na to stavěny," píše se v tiskové zprávě, kterou dnes na svých stránkách CzechMed zveřejnil.

Až 50 procent sterilizovaných prostředků určených k jednorázovému použití bylo nedostatečně sterilizovaných a neslo stopy bakterií a virů, připomíná CzechMed.

Pojišťovny nemají příliš šancí na recyklaci pomůcek přijít. Podle společnosti CzechMed by mohly pomoci například kontroly tam, kde existuje výrazný rozdíl mezi výkony s použitím jednorázových pomůcek a jejich nákupem.

"Pokud bychom na to přišli, byl by to podvod, který by mohl skončit velkou pokutou nebo u soudu," řekl Právu ředitel VZP Pavel Horák.

Recyklace jednorázových prostředků ale není jen českým problémem. V Německu trpí ročně až 800 tisíc pacientů infekcí získanou při použití recyklovaných jednorázových pomůcek, 40 tisíc jich zemře.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video